Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Konstytucja dla Europy w Muzeum Niepodległości

27-10-2021 20:40 | Autor: Mirosław Miroński
Historia Polski potoczyłaby się inaczej, gdyby nie Konstytucja. To ona określa zasady działania państwa i społeczeństwa w wyznaczonych ramach. Ona określa też relacje z innymi krajami. Niezwykłym, nowatorskim projektem tych wzajemnych zależności politycznych prawnych i gospodarczych jest dzieło Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego - „Konstytucja dla Europy”.

Ta krótka broszura miała ona wielkie znaczenie dla ówczesnych społeczeństw, wywołała dyskusje i kontrowersje. Była pierwszą polską próbą opisania podstawowych praw przyszłej wspólnoty narodów europejskich. Ma też przełożenie na czasy współczesne…

W 190. rocznicę wydania „Konstytucji dla Europy” (wiosną 1831 roku w Warszawie), za sprawą Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego w Muzeum Niepodległości odbyła się Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa.

Autor dokumentu był człowiekiem wielu talentów, to naukowiec, wynalazca, botanik, fizyk i zoolog. W Powstaniu Listopadowym Jastrzębowski walczył jako artylerzysta. W dobie walk narodowo-wyzwoleńczych postulował, by nowa Europa nie składała się z krajów, ale z zamieszkujących ją narodów.

Konferencja stanowiła pole do dyskusji o dokonaniach W.B. Jastrzębowskiego i zgłębienia znaczenia dokumentu, który stworzył. Wiele uwagi poświęcono epoce, w której przyszło mu żyć, ze szczególnym uwzględnieniem zrywu przeciw tyranii carskiej jakim było Powstanie Listopadowe.

Konferencja miała charakter interdyscyplinarny. Jej adresatami byli humaniści, historycy, badacze literatury, społecznicy oraz przedstawicieli nauk, którymi zajmował się główny bohater. Wśród prelegentów był m. in. wybitny konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski, aktor Olgierd Łukaszewicz, prezes Fundacji im. W.B. Jastrzębowskiego My Obywatele Unii Europejskiej oraz Alicja Wejner – autorka książki „Azymut wspólna Europa. Jastrzębowski”. Pokłosiem obrad była recenzowana i punktowana (100 punktów w dziedzinie nauk humanistycznych) publikacja pokonferencyjna, zawierająca treść wystąpień, zgłoszonych przez prelegentów.

W programie prezentowano też pierwszy odcinek serialu „Wojciech Bogumił Jastrzębowski” realizowanego przez Muzeum Niepodległości dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Relację z konferencji można prześledzić na kanale Youtube Muzeum Niepodległości. Szczegółowy program jest dostępny na stronie www.muzeum-niepodeglosci.pl.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA