Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Konstancin – tradycja, szyk i elegancja

14-06-2022 22:06 | Autor: Wojciech Dąbrowski
Konstancin, w przeciwieństwie do Ursynowa, postawił na tradycję, nawiązując do historii podwarszawskiego letniska, które w tym roku obchodzi 125. rocznicę powstania nad rzeką Jeziorką. To tu hrabina Maria Potulicka podjęła decyzję o założeniu stacji klimatycznej i budowaniu domków letniskowych.

Rozwój Konstancina, miasta, które dla warszawiaków stało się modnym kurortem, przypada na okres dwudziestolecia międzywojennego. Dziś Konstancin ma ogromny dorobek, nic więc dziwnego, że warto się nim chwalić i popularyzować, stąd Dni Konstancina nie po raz pierwszy organizowane są w tym stylu.

Tradycyjna Parada Retro przeszła ze Starej Papierni do Amfiteatru. Było na co popatrzeć! Zabytkowe samochody i jednoślady, kiermasze artystyczne, konkursy na klasyczne stroje retro, oryginalne makijaże, prezentacje stylowych fryzur, bród i wąsów.

W amfiteatrze przez cały dzień dominowały klimatyczne utwory, rytmy i niezapomniane przeboje, pokazy tańca towarzyskiego. Wystąpiła orkiestra The Warsaw Dixielanders, Orkiestra na Dużym Rowerze oraz laureaci Festiwali Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga: charyzmatyczna wokalistka Julita Kożuszek (Złoty Liść Retro’2019) z pianistą Dawidem Ludkiewiczem (ZL’2012) i Patrykiem Sztabińskim (akordeon). Udało się widzów zachęcić do wspólnego śpiewania i porwać do tańca. A że o tych piosenkach się nie da zapomnieć, mogliśmy się przekonać podczas występów młodego pokolenia ze Studia Piosenki, działającego pod kierunkiem Diany Świder-Siepielskiej.

Na widowni w amfiteatrze zauważyliśmy prawnuka i praprawnuczkę Mieczysława Fogga, a sam Mieczysław z całą pewnością śledził całą imprezę zza chmur z uznaniem i aprobatą.

Atrakcją, jak przed laty, były loty balonem w parku Ikara, a zwieńczeniem zabawy Bal Apaszów przed willą Hugonówka, dokładnie w tym miejscu, gdzie 95 lat temu (w sobotę 30 lipca 1927 roku) odbył się taki sam bal. Zagrała także Stylowa Orkiestra Taneczna z Lublina (Złoty Liść Retro’2021). Wisienką na torcie był występ zespołu Sound’n’Grace i pokazy Teatru Ognia Etnimus.

Organizatorom za ogrom pracy i zaangażowanie należą się słowa uznania i gratulacje. Mieszkańców podziwiamy za aktywny udział. Widać jak bardzo potrzebne są nam wszystkim takie okazje do integracji, wzajemnej mobilizacji i wspólnego działania i jak bardzo odpowiadają nam takie formy spędzania wolnego czasu. Świadczy o tym fakt, że podobne inicjatywy pojawiają się jak grzyby po deszczu w całym kraju. Podczas najbliższego weekendu będę miał przyjemność gościć w Rabce Zdroju, gdzie zaśpiewam piosenki retro podczas trzydniowej imprezy plenerowej Dawnej Rabki Czar.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA