Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Kompostownik za 4 zł

17-11-2021 21:45 | Autor: red.
Radny Lenarczyk postanowił napisać do władz miasta interpelację w sprawie zwiększenia kwoty ulgi za posiadanie kompostownika, która jednocześnie by obniżyła wysokość miesięcznego rachunku za wywóz śmieci.

Wielokrotnie ursynowscy radni w swoich wystąpieniach indywidualnych czy podejmowanych stanowiskach wskazywali, że jest potrzeba zwiększenia ulgi przy wywozie śmieci za posiadanie kompostownika. W interpelacji radnego Lenarczyka czytamy, że „obecnie posesja posiadająca kompostownik może miesięcznie odliczyć 4 zł od stawki za wywóz śmieci. Ulga taka w żaden sposób nie zachęci właścicieli domków jednorodzinnych do zakładania kompostowników i przetwarzania materiału bio na swoim terenie. Miasto powinno tę stawkę znacząco podnieść, co najmniej do wysokości opłaty za jedną frakcję. Podniesienie tej ulgi oraz kampania informacyjna skierowana do właścicieli domków jednorodzinnych pozwoli na podniesienie świadomości ekologicznej oraz zmniejszenie odbioru frakcji bio, co przełoży się na korzyści dla budżetu miasta”.

- Na działce moich rodziców na Zielonym Ursynowie od lat mamy kompostownik, do którego wrzucamy skoszoną trawę oraz odpadki organiczne. Taki materiał bio, który trafi do przydomowego kompostownika zostaje zamieniony na humus, który na wiosnę możemy wykorzystać do nawożenia naszych działek. Trudno jednak znaleźć na Zielonym Ursynowie ruch masowego zakładania kompostowników, a to za sprawą braku zachęt ze strony miasta. Od końca 2019 roku posiadacze kompostownika mogą liczyć na 4 zł upustu od kwoty jaką zapłacą za wywóz śmieci. Jest to śmiesznie niska kwota, która w żaden sposób nie zachęca do zakładania kompostowników przy naszych posesjach. Chciałbym jednak to zmienić – komentuje radny Paweł Lenarczyk z Polski 2050.

Około 35% odpadów, które wyrzucamy to odpady kuchenne i bio. Każdy z nas rocznie produkuje około 268 kg śmieci rocznie z czego 150 kg to odpady organiczne, które możemy przetwarzać na kompost. Warto pamiętać, że kompost to darmowy, dobrej jakości nawóz, który możemy zastąpić chemiczne nawożenie naszych działek. Dobrze kompostowany materiał bio nie śmierdzi i jest łatwy w zagospodarowaniu.

Jeśli chcemy aby mieszkańcy zakładali na swoich posesjach kompostowniki jest potrzebne wsparcie miasta. Za kwotę 4 zł nie zachęcimy do proekologicznych działań. Liczymy, że miasto odpowie pozytywnie na apel radnego. Warto przypomnieć, że to kolejne działanie radnego Lenarczyka, który na początku października wraz aktywistami z Polski 2050 wystąpił do 18 Urzędów Dzielnic m.st. Warszawy, aby zachęcić zarządców terenów parkowych i zieleni do zakładania kompostowników na zarządzanych przez nich terenach.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA