Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Kolejna sygnalizacja na ul. Indiry Gandhi

03-05-2022 14:52 | Autor: zdm.waw.pl
Piesi na przejściu przez ul. I. Gandhi przy ul. L. Hirszfelda są już bezpieczniejsi. Zebra została wyposażona w sygnalizację świetlną, a prace prowadzone były pod nadzorem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która zainstalowała tam światła w ramach budowy południowej obwodnicy Warszawy. GDDKiA niedaleko przebudowuje skrzyżowanie ulic I. Gandhi i J. Rosoła.

Budowa południowej obwodnicy Warszawy zakończyła się w zeszłym roku otwarciem tunelu drogi ekspresowej S2. Jeszcze zimą GDDKiA rozpoczęła przywracanie ulic do stanu sprzed rozpoczęcia inwestycji nie tylko nad podziemnym korytarzem, ale także na tych drogach w okolicy, które ze względu na roboty budowlane o objazdy były znacznie bardziej eksploatowane. W porozumieniu i koordynacji z ZDM miała więc za zadanie wdrożyć rozwiązania związane z nowym przeznaczeniem ciągu ulic J. Rosoła i I. Gandhi.

GDDKiA zobowiązała się dostosować obie ulice do pełnienia funkcji objazdu w przypadku zamknięcia ruchu w tunelu. W tym celu konieczne stało się wyposażenie w sygnalizację świetlną dwóch przejść dla pieszych przez I. Gandhi, a także utworzenie u zbiegu ulic I. Gandhi i J. Rosoła dodatkowych pasów ruchu wydzielonych do skrętu z południa na zachód i odwrotnie.

Budowa świateł na przejściu przez ul. I. Gandhi przy ul. L. Hirszfelda zakończyła się w ostatnim tygodniu kwietnia. GDDKiA wcieliła w życie projekt przygotowany przez ZDM na podstawie wyniku audytu przejść dla pieszych bez sygnalizacji w Warszawie. W 2017 r. audytorzy ocenili zebrę na 0 (przez północna jezdnię) i 1 (przez południową) w sześciopunktowej skali (0-5). Zarekomendowali właśnie budowę sygnalizacji, co w tym przypadku jest najlepszym sposobem na uniemożliwienie kierowcom rozwijania nadmiernej prędkości oraz wyprzedzania na przejściu.

Światła zostały wyposażone w akustyczne naprowadzanie i automatyczną detekcję pieszych. Tym samym sygnalizacja pracuje akomodacyjnie. Zielone światło dla samochodów gaśnie wtedy, gdy pieszy zbliży się do jezdni – pozwala to na zachowanie płynności ruchu. Ponadto została skoordynowana z pozostałymi w ciągu ul. I. Gandhi.

Zmieniło się również otoczenie przejścia. Zostało ono poszerzone, a obok pasów powstały przejazdy rowerowe. Są połączone z ciągami pieszo-rowerowymi oraz parkingiem po północnej stronie ul. I. Gandhi. Dodatkowo po tej samej stronie wyremontowany został fragment chodnika.

Od kilkunastu dni działa sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych przez ul. I. Gandhi przy ul. L. Teligi. W tym miejscu światła również powstały na podstawie wskazań audytorów. Sygnalizacja w obu miejscach poprawiła bezpieczeństwo, bo w sąsiedztwie jest wiele obiektów użyteczności publicznej, szkół, przedszkoli oraz sklepów.

Trwa natomiast przebudowa skrzyżowania ulic I. Gandhi i J. Rosoła. Na obu widać już ślad nowych pasów do skrętu z I. Gandhi na J. Rosoła i odwrotnie. Po położeniu krawężników nadzorowany przez GDDKiA wykonawca rozpocznie prace związane z przygotowaniem podbudowy i asfaltowaniem. Układanie masy odbędzie się w jeden z weekendów (od piątku od godz. 22 do poniedziałku do godz. 6), najprawdopodobniej na przełomie maja i czerwca. Dokładny termin GDDKiA poda z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.

Na skrzyżowaniu przebudowana zostanie kanalizacja deszczowa, a sygnalizacja świetlna będzie dostosowana do obsługi ruchu w innym kształcie. Zostanie też zmodernizowane oświetlenie. Zakończenie prac planowane jest na połowę czerwca.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA