Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Kobiece doświadczenie niemieckiego zniewolenia

07-07-2021 21:48 | Autor: Mirosław Miroński
Wyjątkową wystawę pt. „Aktywna kultura pamięci – kobiece doświadczenie obozów koncentracyjnych” można obejrzeć w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów. Zrealizowano ją przy współpracy z Uniwersytetem Białostockim oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Autorką projektu jest Barbara Czarnecka. Clou stanowią unikatowe i niemal nieznane rysunki wykonane przez więźniarki w obozach. Pokazują obozową codzienność i przemoc wobec przetrzymywanych w nim kobiet. Prace prezentowane na wystawie pokazują kobiety uchwycone w różnych pozach, podczas wykonywania czynności. Są obnażone, wycieńczone i chore. Na wystawę składają się archiwalne rysunki, wykonane przez polskie artystki, więźniarki , które są opatrzone komentarzem w postaci fragmentów obozowych wspomnień oraz prace malarskie, rzeźby, instalacje będące współczesną recepcją tego doświadczenia. Dopełnieniem rysunków jest komentarz historyczny i literacki, a także wspomnienia zawierające fragmenty relacji obozowych byłych więźniarek.

Projekt „Aktywna kultura pamięci – kobiece doświadczenie obozu koncentracyjnego” sfinansowało MNiSW i Wydział Filologiczny UwB. Celem przedsięwzięcia jest upowszechnienie wiedzy na temat losu i doświadczeń kobiet w w niemieckich obozach koncentracyjnych. Jest on adresowany zwłaszcza do młodego pokolenia. Ma pomóc zrozumieć, czego kobiety te musiały doświadczać i co przeżywać. Wystawa potrwa do 17 października br.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA