Kongres odbywał się w Centrum Kongresowym na terenie Targów Frankfurckich i był organizowany przez BAGSO (Niemieckie Stowarzyszenie Organizacji Seniorskich) we współpracy z EUROSOZIAL - Parytetowym Stowarzyszeniem Współpracy Polsko-Niemieckiej i Europejskiej.
Już pierwszego dnia naszego pobytu odbyło się oficjalne spotkanie w ratuszu z burmistrzem Frankfurtu - Peterem Feldmannem; panią Minister ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży - Manuelą Schwesig, przedstawicielami władz Landu Hesja oraz przedstawicielami Stowarzyszenia BAGSO i gośćmi z Polski.
11 Niemieckie Dni Seniora otworzyła Kanclerz Angela Merkel, wysłuchałyśmy wystąpienia na temat niemieckiej polityki senioralnej i jej najważniejszych wyzwań. Obecnie w Niemczech jest więcej rodzin opiekujących się niesamodzielnymi seniorami, niż takich, w których opieki wymagają dzieci do lat 3.
Kanclerz Merkel podkreśliła rolę profilaktyki w zachowaniu sprawności seniorów. Obecny program rządowy przeznaczył specjalne środki na ten cel. Jednocześnie zaleciła wszystkim uczestnikom dbanie o siebie i picie dużo wody, bo temperatura we Frankfurcie przekroczyła 38 stopni.
Na szczęście teren Kongresu był klimatyzowany. Kolejne dni to spotkania w grupach roboczych - my pracowałyśmy w niemiecko-polskiej zajmującej się demencją starczą i zespołem Alzheimera.
Kongresowi towarzyszyły targi SenNova proponujące seniorom wszystko, co może im ułatwiać funkcjonowanie i zachęcać do aktywnego życia. Nawiązałyśmy nowe kontakty, zapoznałyśmy się z wieloma projektami, które będziemy chciały zaadaptować do realizacji w Klubotece. Mamy nadzieję, że władze Ursynowa będą zainteresowane wykorzystaniem naszych doświadczeń z Kongresu.
Dla nas najbardziej interesujące były spotkania z ludźmi, którzy podobnie jak Kluboteka działają lokalnie, odkrywają potencjał ludzki i promują hasło, że "trzeci wiek może być drugą młodością".