Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Klasy 1-3 wracają do szkół, rekrutacja trwa

27-04-2021 15:51 | Autor: MBL
W poniedziałek, 26 kwietnia, uczniowie z klas 1-3 warszawskich szkół podstawowych wrócili do nauki stacjonarnej - w trybie hybrydowym.

- To dobrze, że sytuacja się poprawia i szczyt kolejnej już - trzeciej - fali słabnie. Przed nami jednak majówka, a nie wszyscy nauczyciele zostali zaszczepieni drugą dawką. Pamiętamy też doskonale jak potraktowano pracowników administracji i obsługi. Miejmy nadzieję, że to decyzja przemyślana, przeanalizowana i poparta oceną ekspertów. Dyrektorom znów dano bardzo mało czasu na przeprowadzenie tak dużych zmian w organizacji pracy szkoły i nadal brakuje odpowiednich rozporządzeń MEiN – mówi wiceprezydent Renata Kaznowska.

W stolicy do szkolnych ławek wróciło ponad 47 tys. uczniów z klas 1-3 z samorządowych szkół podstawowych i 9 tys. uczniów szkół niepublicznych. Od poniedziałku uczą się hybrydowo – część klas stacjonarnie (nie więcej niż 50 proc. uczniów), a część zdalnie (co najmniej 50 proc.) - na zmiany.

Przy planowaniu i organizacji zajęć dyrektorzy szkół uwzględniali warunki lokalowe oraz możliwości organizacyjne szkoły, a także równomierne i naprzemienne realizowanie zajęć stacjonarnych i zdalnych przez każdego ucznia.

W przypadku szkół specjalnych decyzję o wyborze trybu nauki, tak jak dotychczas, będzie podejmował dyrektor szkoły.

W trybie zdalnym nadal będą się uczyli uczniowie klas 4-8 ze szkół podstawowych (blisko 92 tys. uczniów szkół publicznych i niepublicznych) oraz młodzież ze szkół ponadpodstawowych (ponad 90 tys. uczniów publicznych i niepublicznych liceów, techników i szkół branżowych I stopnia). Tutaj decyzje mają zapaść w przyszłym tygodniu.

Zasady bezpieczeństwa w warszawskich placówkach

Przypominamy: we wszystkich stołecznych szkołach podstawowych przed wejściem do szkoły i szatni trzeba dezynfekować dłonie. Do placówek mogą przychodzić tylko osoby zdrowe, bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych oraz pracownicy i dzieci, których domownicy nie są zakażeni lub nie przybywają na kwarantannie.

Osoby przyprowadzające i odprowadzające dzieci muszą przestrzegać środków ostrożności - osłaniać usta i nos, dezynfekować ręce lub nosić rękawiczki jednorazowe. Opiekunowie (zasada: jedno dziecko - jeden opiekun) mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej wyznaczonej przez dyrektora pod warunkiem zachowania 1,5 m dystansu. Inne osoby z zewnątrz mogą przebywać jedynie w miejscach do tego wyznaczonych.

Uczniowie nie mogą wymieniać się żadnymi przyborami szkolnymi. Sale są wietrzone co godzinę, po każdych zajęciach, a sprzęt sportowy myty lub dezynfekowany.

Wyłączono wszelkie źródełka i fontanny wody pitnej. W łazienkach są instrukcje jak prawidłowo myć i dezynfekować dłonie. Zajęcia są organizowane tak, aby ograniczyć gromadzenie się poszczególnych grup uczniów na terenie szkoły (różne godziny zajęć na boisku, jak najrzadsza zmiana sal, w których odbywają się lekcje dla danej klasy).

Rekrutacja do szkół podstawowych i przedszkoli

Trwa też rekrutacja do stołecznych podstawówek i przedszkoli. W piątek, 23 kwietnia, rodzice mogli sprawdzić, do której placówki zostało zakwalifikowane ich dziecko. A następnie potwierdzić wolę zapisu dziecka do danej szkoły lub przedszkola.

Trwa rekrutacja nowych wychowanków i pierwszaków do 357 stołecznych przedszkoli i 218 podstawówek. Biorą w niej udział także niepubliczne przedszkola konkursowe oraz przedszkola publiczne prowadzone przez inne organy – łącznie 53 jednostki.

23 kwietnia rodzice mogli sprawdzić, do której placówki dziecko zostało zakwalifikowane do przyjęcia. Do 29 kwietnia do godz. 16.00 będą potwierdzali wolę zapisu dziecka do przedszkola (lub szkoły), do którego zostało zakwalifikowane.

Przypominamy: w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2021/2022 obowiązują kryteria ustawowe - określone w art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020 r., poz. 910 ze zm.) oraz samorządowe (określone w uchwale nr XLI/1061/2017 Rady m.st. Warszawy z 9 lutego 2017 r. ze zm.). A w rekrutacji do klas pierwszych obowiązują kryteria określone w uchwale Rady m.st. Warszawy nr XLI/1060/2017 z dnia 9 lutego 2017 r. ze zm. Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy pierwszej na podstawie zgłoszenia.

Listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych zostaną opublikowane 4 maja o godz. 13.00.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA