Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Kiedy połączenie Ursynowa z Wawrem?

21-04-2021 21:13 | Autor: Piotr Celej
Mieszkańcy Ursynowa chcieliby skrócić swoją podróż komunikacją miejską na Wawer. ZTM przyznaje, że będzie uruchamiał połączenia. Nowy most na Wiśle to nie tylko objazd Warszawy obwodnicą. Powstała droga ułatwia też transport między peryferyjnymi dzielnicami. Niestety, mieszkańcy Ursynowa wciąż muszą przesiadać się w centrum, by dostać się do Wawra oraz Wesołej.

Ponad godzina w jedną stronę

Do redakcji napisał mieszkaniec Ursynowa, pan Marek. W długim liście obliczył, że na drogę do Wawra potrzebuje godziny i 17 minut. - To paradoks, że w europejskiej stolicy trzeba okrążać całe miasto, by przedostać się na sąsiadującą niemalże przez Wisłę dzielnicę. Moja córka przeprowadziła się do jednej z nowych inwestycji. Niestety, podróż komunikacją miejską to prawdziwe wyzwanie. Trzeba prawie trzech godzin, by móc przekazać jej słoik z przysłowiową zupą - pisze Marek w liście. - Czy gazeta Passa nie mogłaby interweniować w tej sprawie? Podobne posty pojawiają się na grupach mieszkańców zachodnio - południowych dzielnic Warszawy. Otwarty przed świętami Most Południowy nie zapełnia się jednak na razie autobusami, służąc przede wszystkim posiadaczom aut i rowerów. Zwolennicy komunikacji miejskiej muszą jak dotąd obejść się smakiem.

Będzie nowa linia 319

Zwróciliśmy się z pytaniami do warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego. Jak się okazuje problem ma zostać wkrótce rozwiązany. Nowa linia będzie jeździć już po zakończeniu prac przy Obwodnicy Południowej.

Rzecznik ZTM Tomasz Kunert: Planowana trasa linii o roboczym numerze 319 prowadziłaby z pętli w Międzylesiu ulicami: al. Dzieci Polskich, Żegańską, Patriotów (po zachodniej stronie linii kolejowej), Przewodową, Wałem Miedzeszyńskim, POW, Przyczółkową, Branickiego, Płaskowickiej, Rosoła, Gandhi, al. KEN do Natolina Północnego. Trasa została przygotowana z założeniem, że otwarty jest cały odcinek POW oraz połączenie Przyczółkowa - Płaskowickiej, dlatego linia zostanie uruchomiona po otwarciu całej obwodnicy. Nie zdecydowaliśmy się na uruchomienie linii już teraz, czyli po otwarciu fragmentu obwodnicy, dlatego że każda z analizowanych tras objazdowych nie zapewniała podstawowego celu dla jakiego linia 319 jest planowana, czyli sprawnego połączenia Wawra, Wilanowa, Ursynowa i metra. Dodatkowo autobus utykałby w zatorach drogowych, które dziś tworzą się przy wjeździe i zjeździe z obwodnicy. Tyle rzecznik ZTM.

Otwarcie Obwodnicy Południowej ma nastąpić w drugim kwartale 2021 roku. Obecnie kierowcy korzystają z ponad 15 kilometrów drogi ekspresowej S2 pomiędzy węzłami Warszawa Wilanów a Lubelska, z nowym mostem na Wiśle. Udostępnione zostały również kolejne relacje ruchu na węźle Lubelska, stanowiącym połączenie autostrady A2 oraz dróg ekspresowych S2 i S17. Oddane odcinki ułatwią przemieszczanie się pomiędzy Wilanowem i Wawrem, a także połączenie stolicy z Siedlcami i Lublinem. Nowa przeprawa to dwa niezależne obiekty o długości całkowitej około 1505,5 m każdy. Most nad nurtem Wisły ma długość 533,6 m, a dwie estakady nad terenami zalewowymi odpowiednio 342,8 m (po stronie Wilanowa) oraz 628,98 m (po stronie Wawra). Piesi i rowerzyści mogą korzystać z chodnika i ścieżki rowerowej po obu stronach mostu.

Fot. wikipedia

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA