- Dla mnie ta edycja naszego plebiscytu jest wyjątkowa, bo odbywa się w wyjątkowym czasie. W momencie, w którym głos kobiet w całym kraju, a szczególnie w Warszawie wybrzmiał tak mocno i pozwolił całkowicie odwrócić kierunek zmian w Polsce. Jestem przekonany, że na kobiety w całej Polsce czekają lepsze czasy. Czasy poszanowania ich godności, respektowania ich prawa i liczenia się z ich zdaniem. Nie inaczej będzie w Warszawie – mieście, które zawsze w sposób szczególny traktuje kobiety. To nasze zobowiązanie, które traktujemy priorytetowo – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Wyniki konkursu Warszawianka Roku 2023 zostały ogłoszone we wtorek wieczorem podczas uroczystej gali, na której obecne były nominowane oraz m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wiceprezydentki Renata Kaznowska i Aldona Machnowska-Góra oraz Beata Michalec, radna m.st. Warszawy.
- Warszawianka Roku to plebiscyt, który pokazuje kobiecą twarz Warszawy. Dzisiaj, tak samo jak 105 lat temu, gdy Polki otrzymały prawa wyborcze, warszawianki są entuzjastkami, siłaczkami i bojowniczkami. A 10 nominowanych kobiet pokazuje, że potrafią pomagać, walczyć – mówiła Beata Michalec, radna m.st. Warszawy, członkini Kapituły konkursu.
Kim jest tegoroczna laureatka?
- Tegoroczna laureatka to warszawianka, która z miastem jest związana metryką, wykształceniem i sercem…oraz pracą. Uczy kobiety, jak walczyć o swoje prawa, uczy mężczyzn, jak funkcjonować w prawdziwym równouprawnieniu. Jej zawodem jest zmiana świata na lepszy. Warszawianka Roku 2023 przekonuje, że zmiana zaczyna się od słowa. A jej słowa są głośno słyszalne – mówił o laureatce Rafał Trzaskowski.
Katarzyna Kasia jest cenioną za swoje osiągnięcia naukowe i społeczne filozofką i publicystką. Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich. Jest też autorką esejów i książek, tłumaczką tekstów włoskich filozofów. W telewizji TVN24 współprowadzi program „Szkło kontaktowe”. Pisze felietony dla tygodnika „Newsweek Polska”, miesięcznika „Pani” oraz kwartalnika Polskiej Akademii Nauk „Academia”. W Wydawnictwie Znak właśnie ukazała się książka jej i Grzegorza Markowskiego pt. „7 życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei”.
- Dziękuję wszystkim warszawiankom i warszawiakom, którzy zechcieli oddać na mnie swój głos. Warszawa to pierwsza afiliacja, która przychodzi mi do głowy, kiedy ktoś pyta skąd jestem. Jestem bardzo szczęśliwa i przyjmuję to zobowiązanie. I dziękuję, że mogłam się znaleźć w gronie tak cudownych kobiet, nominowanych do tytułu Warszawianki Roku 2023 - mówiła laureatka. – Jestem przekonana też, że warszawska syrenka trzyma miecz nie od parady i wykorzysta go, żeby Warszawa była miastem, w którym prawa kobiet są bez wątpienia prawami człowieka i są szanowane – dodała Katarzyna Kasia.
O plebiscycie
Warszawianka Roku to plebiscyt honorujący kobiety, które swoją działalnością społeczną lub zawodową w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju i promowania Warszawy. Tytuł ten może być przyznany za działalność na rzecz stolicy, ale też realizację działań na rzecz promowania takich wartości jak otwartość, tolerancja, za wybitne osiągnięcia w jakiejś dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej Warszawie.
Warszawianką Roku może zostać każda kobieta – to warszawiacy decydują, kto otrzyma ten tytuł. Spośród licznych zgłoszeń mieszkańców na kandydatkę do tytułu, kapituła konkursu wyłoniła w tym roku 10 kobiet, których działania pokazują, jak konsekwencją można zmienić otaczający nas świat. Mieszkańcy mogli oddawać głos na: Krystynę Budnicką, Zofię Czekalską, prof. dr hab. n. med. Marzenę Dębską, Kamilę Ferenc, Sylwię Gregorczyk-Abram, Dr h.c. Hannę Machińską, Katarzynę Nicewicz, Agnieszkę Szpilę, Justynę Wydrzyńską.