Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Karolinka dla Karolinki

22-06-2022 21:04 | Autor: Wojciech Dąbrowski
W Opolu zakończył się 59 Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Konkurs Premier wygrała zasłużenie bezkonkurencyjna Karolina Lizer. To w jej ręce trafiły trzy trofea: Statuetka Karolinki, nagroda im. Karola Musioła, nagroda jury za wykonanie i nagroda ZAiKS-u za tekst piosenki.

Trzeba przyznać, że zaprezentowana przez Karolinę piosenka „Czysta woda” (słowa: Tomasz Kordeusz, muzyka: Marcin Partyka) istotnie wyróżniła się na tle dość bezbarwnego zestawu premierowych utworów. Zainspirowana słowiańskim folklorem, z poetyckim tekstem i wpadającą w ucho melodią z pogranicza folku i jazzu, od początku miała szansę na podium i uznanie publiczności. Dodatkowo, oprócz walorów głosowych i interpretacyjnych, ładna, sympatyczna i utalentowana Karolina ujęła słuchaczy swoim wizerunkiem. Wystąpiła w wielobarwnej kreacji, w lekkiej zwiewnej sukience z zieloną satynową pelerynką i kwiatami przyczepionymi do włosów, niczym nimfa skacząca boso, rusałka, jak ją określił prowadzący imprezę Tomasz Kammel. Podczas występu zaskoczyła wszystkich, wypuszczając z klatki gołębia.

Zasłużonego sukcesu nie osiąga się łatwo. To efekt wieloletniej wytężonej pracy, wytrwałości i konsekwencji w dążeniu do celu. Taki właśnie przepis na życie lansuje nasza laureatka. Kształci się intensywnie już od najmłodszych lat. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie (w klasie fortepianu) i PSM II stopnia im. Józefa Elsnera (w klasie klawesynu). Wokalistyki uczyła się w Szkole Piosenki Elżbiety Zapendowskiej i Andrzeja Głowackiego oraz w Szkole musicalowej przy teatrze Roma. Była stypendystką Ministerstwa Kultury dla uczniów szkół artystycznych (2021), przecierała szlaki, występując w telewizyjnej „Szansie na sukces” (2020) i w koncercie Debiuty na 57, KFPP w Opolu (2020) z piosenką „Aksamitnie” i z tą piosenką uczestniczyła w preselekcji do Eurowizji (2022). Sama pisze słowa piosenek (W leśnym świecie, Jeszcze parę chwil). Nagrała już i wydała debiutancką płytę Lśniąca – Łąkowe historie (muzyka Macieja Czemplika, premiera 8 września 2021), inspirowaną naturą, ludowością, spokojem, harmonią i nadzieją. Kolejna płyta jest w przygotowaniu.

Karolinę miałem przyjemność poznać osobiście, odkrywając jej talent wokalny (przypomnę to z satysfakcją) podczas organizowanego przeze mnie XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga (2019), gdzie w finale konkursu wokalnego w Ogrodzie Saskim zdobyła wyróżnienie za interpretację piosenki „To ostatnia niedziela” . Rok później wystąpiłem z nią wspólnie podczas finału konkursu piosenek o warszawskiej dzielnicy Wesoła, gdzie zdobyła I miejsce i nagrodę publiczności (słowa nagrodzonej piosenki: Tomasz Kordeusz, muzyka: Wojciech Zieliński).

A teraz – uwaga! Karolina związana jest z Ursynowem, bo tu studiuje… weterynarię w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (jak twierdzi: kocha zwierzęta) i jest solistką w zespole Artystycznym Promni przy SGGW. Tu mała dygresja. Przypomnę, że w SGGW pracuje także doktorantka Klaudia Kulik, ursynowska wokalistka, laureatka Festiwali Muzycznych Diamentowy Głos im. Anny German i XIV OFPR im. Mieczysława Fogga, z czego wynika, że niebawem trzeba będzie na SGGW powołać Wydział Wokalny, skoro studenci i kadra naukowa pracują tam śpiewająco. Dodam jeszcze, że kompozytor piosenki „Czysta woda” Marcin Partyka został wiele lat temu odkryty przez Elżbietę Igras jako utalentowany debiutant na Muzycznym Ursynowskim Festiwalu Kultury MUFKA.

Karolinie, autorom nagrodzonej piosenki i towarzyszącemu jej zespołowi muzycznemu serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Pytanie do Dzielnicowego Wydziału Kultury: Kiedy Karolinę Lizer usłyszymy na Ursynowie?

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA