Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Karnawałowo na Imielinie

15-01-2020 20:20 | Autor: Wojciech Dąbrowski
W minioną sobotę (11 stycznia), Dom Kultury SMB Imielin przygotował dla ursynowskiej publiczności prawdziwą karnawałową bombę. Przyznam szczerze, że trudno mnie czymś zaskoczyć, bo niejedno już w życiu widziałem i słyszałem, ale sobotni koncert Derenia naprawdę mnie oczarował.

Po pierwsze program. Urozmaicony, porywający, ambitny, przemyślany w najdrobniejszych szczegółach, obejmujący zarówno arie operetkowe i musicalowe, jak i współczesne przeboje rozrywkowe (scenariusz i reżyseria: Krystyna Wysocka-Kochan).

Po drugie mistrzowskie aranżacje (Franciszek Jasionowski – fortepian) i solówki (Michał Osmycki – skrzypce).

Po trzecie wykonawcy, od weteranów po debiutantów, potwierdzający tylko tezę, co potrafią osiągnąć amatorzy z pasją, jak rozwijają się i jakie robią postępy, gdy znajdą się pod opieką wspaniałych profesjonalistów. Niektórych, znanych mi od lat, nawet bym nie posądzał o takie możliwości wokalne, aktorskie i komediowe. Potrafili bawić i wzruszać, byli żywiołowi i nostalgiczni, porwali publiczność do wspólnego śpiewania zgodnie z tytułem koncertu.

Krystyna Wysocka-Kochan, śpiewaczka operowa, związana ongiś z warszawskim Teatrem Wielkim, wiedeńską Operą Kameralną i Centralnym Zespołem Wojska Polskiego, założyła zespół Dereń i prowadziła go od początku ze swoim mężem Pawłem Kochankiewiczem, artystą estradowym wykształconym w Pradze, związanym z Podwieczorkiem przy Mikrofonie, gromadząc wokół siebie grono utalentowanych muzyków i wokalistów. Paweł, piszący teksty i komponujący piosenki, obchodzący w 2013 roku na Imielinie jubileusz 40-lecia swojej pracy artystycznej, zmarł niestety przedwcześnie w grudniu 2018 roku. Wydawało się, że cały zespół, a zwłaszcza żona Krystyna nie otrząśnie się po jego niespodziewanej śmierci, nie znajdzie dość siły, aby kontynuować pracę i zespół zawiesi swoją działalność. Byłaby to dla Ursynowa niepowetowana strata. Na szczęście grono prawdziwych przyjaciół z zespołu, a także wspierające działalność władze Spółdzielni Imielin i szefowa DK Teresa Pawłowska, nie dopuścili do takiego rozwoju sytuacji. Paweł może być dumny, że jego dzieło przetrwało. Podczas koncertu poświęcono mu jeden wzruszający utwór jego autorstwa, będący swoistym przesłaniem (Czytajcie dzieciom bajki świata), który wykonała Małgorzata Szymańska.

Zespół Dereń osiągnie w tym roku pełnoletność. Jest zespołem wszechstronnym i dojrzałym. Obserwuję jego działalność od 17 lat i jestem pełen podziwu dla coraz wyższego poziomu, jaki osiąga. Już po roku działalności miał w dorobku dwa spektakle muzyczne Powróćmy jak za dawnych lat i Każdemu wolno kochać, oparte na przedwojennym repertuarze. Były to spektakle na tak wysokim poziomie, że zaprosiłem zespół na I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga, który wówczas, w listopadzie 2004 roku, organizowałem w Krakowie. Nie pomyliłem się. Zespół powrócił na Ursynów z zasłużonymi laurami. Krysia i Paweł zdobyli w duecie I nagrodę w konkursie wokalnym w kategorii profesjonalistów. Jerzy Sznajder zgarnął I nagrodę w kategorii amatorów, a Tadeusz Pyrkowski wyróżnienie. Na kolejnych Festiwalach święcili triumfy: Czesław Mrozowski (nagroda publiczności 2005), Barbara Kucińska (2011) i Maciej Buczyński (2017). Wszyscy na sobotnim koncercie potwierdzili swoją wysoką klasę. Mam nadzieję, że reprezentacja Derenia weźmie udział w tegorocznej XVII edycji Festiwalu.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA