Nie jestem miłośnikiem tematyki wojennej, a jednak przeczytałem tę książkę jednym tchem. Ileż w niej wiedzy o powstałych wówczas na froncie filmach dokumentalnych, opisów nieznanych faktów o konspiracyjnej produkcji i działalności w kraju i na emigracji na starym kontynencie i za Wielką Wodą. O działalności Sekcji Filmowej Armii Polskiej, Sekcji Filmowej Marynarki Wojennej, Wojsk Lotniczych, I Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, Czołówki Filmowej Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich mało kto wie. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko powstało, nawet filmy fabularne Wielka droga z udziałem Renaty Bogdańskiej (Andersowej) czy barwny Szkocki mazurek.
Chwalebny trud ocalenia tych dokonań od zapomnienia podjął Michał Maj Wieczorek, autor znany już z książki wydanej 9 lat temu pt. „W melodii tej siła zaklęta”, którą poświęcił piosence w polskim filmie z lat 1930-1939. Z wykształcenia jest aktorem i wokalistą, ukończył Łódzką Szkołę Muzyczną im. Stanisława Moniuszki (kierunek wokalny) oraz Akademię Muzyczną im. G.K. Bacewiczów (wydział wokalno-aktorski), a także Wydział Geografii na Uniwersytecie Łódzkim. Założył i prowadzi Łódzki Teatr Piosenki. Był dwukrotnym laureatem Złotego Liścia Retro przyznanego mu w 2013 roku z okazji X Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga za spektakl Przeminęło z Foggiem oraz w 2016 roku za wspomnianą książkę „W melodii tej siła zaklęta”. Z zamiłowania jest jednak historykiem pasjonatem, skrupulatnie i z zapałem gromadzącym wszelkie ślady muzycznej i filmowej działalności polskich artystów. Nad książką „Kadry z widokiem na wojnę” pracował ponad 7 lat, ale efekt jest imponujący. Zebrany materiał, dokumenty, bibliografia i ujęcie tematu zasługuje na najwyższe uznanie.
Wydawcą książki jest Łódzki Dom Wydawniczy Księży młyn, specjalizujący się od lat, jak podkreśla, w książkach dla ludzi ciekawych. I rzeczywiście zestaw wydanych pozycji gwarantuje wysoki poziom zarówno pod względem merytorycznym jak i edytorskim.
Patronat nad przedsięwzięciem objęło Muzeum Powstania Warszawskiego i tam właśnie w ubiegły czwartek 13 marca odbyła się promocja książki. Spotkanie prowadził reprezentant Wydawnictwa Tomasz Kochelski, a sam autor z udziałem Macieja Ćwiklińskiego (akordeon) wzbogacił program mini recitalem piosenek z okresu II Wojny Światowej. Szczególnie wzruszająco zabrzmiała w murach Muzeum interpretacja piosenek Warszawskie dzieci, Czerwone maki, Hej, chłopcy, bagnet na broń, Dziś do ciebie przyjść nie mogę.
Dziękujemy autorowi książki, wydawcy i gospodarzom spotkania za wspaniały wieczór i znakomitą lekturę.