Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Już w sobotę czeka nas Noc Muzeów

12-05-2021 21:47 | Autor: Katarzyna Nowińska
Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19, w najbliższą sobotę 15 maja znowu będziemy mogli cieszyć się Nocą Muzeów. Wydarzenie ma na celu promowanie kultury i sztuki, jak również historii i tradycji naszego kraju. Wybrane placówki muzealne i różne instytucje kultury udostępniają w tym czasie swe ekspozycje bezpłatnie lub za drobną symboliczną opłatą. W większości miast organizujących Noc Muzeów bezpłatnie można też korzystać z komunikacji miejskiej, która ponadto kursuje wtedy znacznie częściej niż w zwykłe dni.

Po raz pierwszy Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W Polsce pierwszą Noc Muzeów w 2003 roku zorganizował Poznań. Warszawa bierze udział w akcji począwszy od 2004 roku. W pierwszej edycji wydarzenia w stolicy różne atrakcje przygotowało w sumie 11 muzeów, a placówki te odwiedziło ponad 16 tysięcy osób. Co roku inicjatywa koordynowana jest przez Miasto Stołeczne Warszawa. Rok temu wydarzenie w ogóle się nie odbyło w związku z zaostrzeniem się w tym czasie pandemii. W tym roku Noc Muzeów powraca, ale w nieco innej niż dotąd formule, dostosowanej przede wszystkim do wymogów sanitarnych, wynikających z trwającej przecież wciąż pandemii COVID-19. W stolicy udział w akcji weźmie 180 placówek, z czego aż 17 po raz pierwszy. Wśród propozycji zdecydowanie dominują wystawy i różnego typu atrakcje organizowane w plenerze. Przygotowanych zostało też blisko 100 wydarzeń on-line, dzięki którym będzie można, na przykład, wybrać się z wirtualną wizytą do któregoś z warszawskich muzeów lub na wystawę do którejś z galerii sztuki.

Na Ursynowie przeprowadzona zostanie interaktywna gra terenowa, podczas której uczestnicy sprawdzą swą wiedzę na temat dzielnicy wykonując różne zadania i odpowiadając na pytania testowe. Start gry o godzinie 19. Po jej zakończeniu warto wrócić pod Urząd Dzielnicy, gdzie w godzinach od 18 do 21 odbędzie się okolicznościowe bicie monet, które będą rozdawane wszystkim zainteresowanym osobom. Natomiast w godzinach od 19 do 23 burmistrz Ursynowa Robert Kempa zaprasza na wizytę do swego gabinetu w Urzędzie Dzielnicy. Tym, którzy preferują pozostać w domu Ursynoteka proponuje wystawę on-line, poświęconą patronowi dzielnicy – Julianowi Ursynowi Niemcewiczowi.

W Wilanowie wiele atrakcji przygotowało Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego. O godzinie 20 rozpocznie się spacer on-line po ogrodach pałacowych, podczas którego uczestnicy będą mieli okazję nie tylko podziwiać piękno natury, ale też przyjrzeć się z bliska rzeźbom i malowidłom umieszczonym na fasadzie rezydencji królewskiej. O godzinie 19:10 na Facebook’u muzeum rozpocznie się transmisja warsztatów kulinarnych, dzięki którym dowiemy się, co jadał król Jan III Sobieski i jak wyglądały uczty w pałacu. Wspólnie z prowadzącymi będziemy mieli niepowtarzalną okazję, by przygotować danie z królewskiego menu. O godzinie 20 czeka nas filmowa relacja z wilanowskiej pasieki, podczas której zobaczymy co robią nocą pszczoły. O 19:30, 20:30 oraz 21:30 transmitowane będą około 15-minutowe pokazy pracy drukarskiej na rekonstrukcji prasy z XVII wieku. W wersji on-line w godzinach od 19 do 24 udostępniona zostanie również nowa wystawa czasowa znajdująca się na ekspozycji muzeum od 7 maja „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza”.

Na Mokotowie Dom Kultury Dorożkarnia przy ulicy Siekierkowskiej 28 zaprasza na grę terenową „Na dawnych Siekierkach”. Udział w grze mogą wziąć zarówno osoby indywidualne, jak i zespoły do 5 osób. Gra potrwa około 60 minut i można będzie w niej wystartować w godzinach od 14 do 18. Uczestnicy będą mieli sposobność sprawdzić swą wiedzę na temat historii i tradycji przedwojennych Siekierek. Usłyszą też różne ciekawostki, na przykład, jakie były kiedyś lokalne przysmaki dzielnicy albo co wspólnego z Siekierkami mają balony.

Z pewnością w tym roku po okresie lockdown’u wszyscy miłośnicy sztuki, kultury i dobrej zabawy w szczególności cieszą się na nadchodzącą sobotę. I bardzo dobrze, bo atrakcji nie zabraknie w żadnej z warszawskich dzielnic, a nawet nie wychodząc z domu, będzie można wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach, dowiedzieć się nowych rzeczy i wyśmienicie się bawić!

Fot. wikipedia

 

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA