Christian McBride jest wybitną postacią na jazzowej scenie. Z dużą swobodą porusza się po różnorodnych gatunkach jazzowych wzbogacając je o elementy R&B, pop, hip-hop, neo-soul i muzykę klasyczną. Ten amerykański wirtuoz kontrabasu, kompozytor, aranżer, producent i ośmiokrotny zdobywca GRAMMY pojawia się u nas po długiej przerwie. Oddaje on hołd swojemu mentorowi, legendzie kontrabasu Rayowi Brownowi.
- Przez ponad trzy dekady zaszczytem było dla mnie być częścią wszechświata jazzu. Mój świat w tym wszechświecie najlepiej rozumiem poprzez zespoły, które miałem przywilej tworzyć, prowadzić i z którymi występowałem - mówi McBride.
Wiedzę zdobywał w High School for Performed Arts w Filadelfii po czym w 1989 roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął studia w Julliard School of Music. W wieku 17 lat, jako cudowne dziecko był zaproszony do grupy saksofonisty Bobby’ego Watsona. Potem grał w zespołach Roya Hargrove’a (1989-90), Freddie’ego Hubbarda, Benny’ego Greena (od 1990), Benny’ego Golsona (od 1991). Grał z grupą Superbass (Raya Browna i Johna Claytona). Występował z Kenny’m Barronem, Garym Bartzem, Chickiem Coreą, Kennym Garrettem, był członkiem Kwartetu Joshuy Redmana. Nagrywał z wieloma legendami jazzu jak: McCoy Tyner, Herbie Hancock, Pat Metheny, Joe Henderson, Diana Krall, John McLauglin, Wynton Marsalis, Hank Jones, George Duke, Brad Mehldau, oraz muzyki rozrywkowej, jak Sting, Paul McCartney, James Brown. Od albumu Kind Of Brown z 2009 roku, wydaje swoje kolejne płyty w prestiżowej wytwórni Mack Avenue. Spośród 9 nagród Grammy, na szczególną uwagę zasługują dwie, które otrzymał za swój big band, oraz za Trilogy Trio z Chickiem Coreą i Brianem Blade’em. To prawdziwy ambasador jazzu. Jest dyrektorem artystycznym Newport Jazz Festival, New Jersey Performing Arts Center (NJPAC) i TD James Moody Jazz Festival, a także Narodowego Muzeum Jazzu w Harlemie. Według rankingu „Down Beat” należy (obok Dave’a Hollanda) do najlepszych kontrabasistów i gitarzystów basowych na świecie.
Benny Green to nowojorski pianista uznawany za jednego z najbardziej ekscytujących hard-bopowo swingujących pianistów, jaki wyłonił się z Jazz Messengers Arta Blakeya. Uważany jest za jednego z lepszych technicznie pianistów jazzowych swojego pokolenia.
Mocnym punktem zespołu, który wystąpi na warszawskim Rynku Starego jest też perkusista Greg Hutchinson. Magazyn Jazz Magazine określił go mianem „perkusisty swojego pokolenia” i rzeczywiście, Gregory Hutchinson jest jednym z najbardziej szanowanych muzyków naszych czasów. Jego ekspresja, wyczucie tempa i rytmu leżą u podstaw jego stylu. Jest perkusistą mocno osadzonym w tradycji jazzowej. Podchodzi do wszystkich stylów muzycznych z najwyższą precyzją i wyobraźnią. Jego dyskografia obejmuje ok 200 wydawnictw. Jest jednym z niewielu muzyków, którzy mieli okazję występować i nagrywać z takimi gwiazdami jazzu jak: Art Blakey, Elvin Jones, Ray Brown, Joe Henderson, Roy Hargrove, Joshua Redman, Johnny Griffin, Jimmy Smith, Arturo Sandoval, John Patitucci, Betty Carter, Dianne Reeves, Dianą Krall, Wynton Marsalis, John Scofield.
Koncert: 19 lipca 2025, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta, Warszawa.