Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Jazz na Starówce

30-06-2021 22:09 | Autor: Mirosław Miroński
Pandemia się wycofuje, a to pozwala na powrót do w miarę normalnego życia. Pozwala to również na organizowanie dużych wydarzeń kulturalnych takich jak: 27. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. Ta największa impreza plenerowa tego typu cieszy się nieustającym zainteresowaniem publiczności.

Od 3 lipca do 28 sierpnia na warszawskim Rynku Starego Miasta będzie rozbrzmiewała muzyka jazzowa. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce ma swoją markę i renomę. Organizatorzy dokładają starań, by utrzymać najwyższy poziom tego wydarzenia.

Tegoroczną edycję festiwalu otworzy Zbigniew Namysłowski Quintet. Grupa wystąpi 3 lipca (sobota) o godz. 19.00 w składzie: Zbigniew Namysłowski - saksofon altowy, saksofon sopranowy, sopran ino; Sławek Jaskułke - fortepian; Jacek Namysłowski - puzon; Andrzej Święs – kontrabas; Patryk Dobosz - perkusja.

Zbigniewa Namysłowskiego nie trzeba przedstawiać miłośnikom muzyki jazzowej. Warto wspomnieć, że jest to jeden z największych i najbardziej oryginalnych twórców w historii polskiego jazzu. Wybitny multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer. Artysta w równej mierze jest zafascynowany możliwościami jazzu i urodą folku, to także prekursor w łączeniu tych dwóch muzycznych światów. Jest liderem różnych składów instrumentalnych, od kwartetu po orkiestrę, kompozytorem licznych tematów polskiego jazzu, innowatorem odpowiedzialnym za mariaże jazzu z innymi gatunkami. To także autor albumów ważnych dla polskiego jazzu.

Artysta nieustannie poszukuje, ale też znajduje własną muzykę i własny język. W unikatowy sposób łączy jazz, folk, muzykę klasyczną. Już na początku kariery brał udział w powstaniu kultowego albumu „Astigmatic” Krzysztofa Komedy. Współpracował z grupą The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego, Chałturnik Ptaszyna Wróblewskiego, z Michałem Urbaniakiem, zespołem Novi Singers. Należał do pierwszego składu polskich muzyków jazzowych występujących po wojnie poza granicami kraju (z Jerzym Matuszkiewiczem w Danii w 1958 roku). Jako pierwszy polski muzyk jazzowy nagrał płytę za granicą Lola (Decca 1964). Przez kilka lat był członkiem zespołu Niemen Enigmatic. Zapisał się na trwałe grą na obu legendarnych albumach , pod tym samym tytułem, w utworach: „Bema pamięci żałobny rapsod (1969) i „Człowiek jam niewdzięczny” (1971). Na płycie Niemena znalazła się oryginalnie kompozycja Namysłowskiego (ze słowami R.M. Grońskiego) „Sprzedaj mnie wiatrowi”.

W swoim dorobku artystycznym ma 38 płyt autorskich, najważniejsze jednak były i są, składy firmowane własnym nazwiskiem: Zbigniew Namysłowski Quartet (1967), otwarty na muzykę świata album Winobranie (1973), przebojowy Kujaviak Goes Funky (1975), po kultowy skład i album lat osiemdziesiątych „Air Codition”. W kolejnych dekadach dał wyraz swojej fascynacji muzyką Tatr, nagrywając wraz z kapelą góralską utworzoną z wirtuozów gatunku, płytę „Namysłowski & Zakopane Highlanders” (1996). Zrealizował swoją koncepcję wokół muzyki Mozarta, w towarzystwie najlepszych polskich kameralistów - „Mozart Goes Jazz” (1999).

To zaledwie drobny fragment osiągnięć artysty, którego dorobek jest znacznie większy.

Organizator: Fundacja Jazz Art. Dyrektor generalny festiwalu: Krzysztof Wojciechowski. Dyrektor artystyczny, rzecznik festiwalu: Iwona Strzelczyk Wojciechowska. Wstęp wolny!

Fot. Filip Błażejowski

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA