Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Jaka strefa na Pradze i Mokotowie?

12-01-2022 21:52 | Autor: zdm.waw.pl
Aż 24 wydarzenia, w których uczestniczyło 826 osób, a także 830 maili z uwagami i opiniami. To bilans trwających niespełna dwa miesiące konsultacji społecznych dotyczących zmian na ulicach Pragi-Północ, Saskiej Kępy i północnego Mokotowa w związku z ewentualnym wprowadzeniem strefy płatnego parkowania.

Strefa płatnego parkowania ma przede wszystkim chronić potrzeby parkingowe lokalnej społeczności. W drugiej kolejności ma pozwalać na odpłatne parkowanie dojeżdżającym spoza dzielnicy. Właśnie odpłatność ma wpływ na ograniczenie zainteresowania parkowaniem wśród przyjezdnych, zwiększając tym samym szanse na znalezienie miejsca parkingowego mieszkańcom z najbliższej okolicy.

Decyzję o zmianach granic strefy płatnego parkowania podejmują radni m.st. Warszawy. Zanim dojdzie do głosowania, Zarząd Dróg Miejskich przygotowuje analizy i projekty niezbędne do podjęcia decyzji. Aby jak najlepiej odpowiadały one potrzebom lokalnej społeczności, skonsultowano je z mieszkańcami.

Konsultacje społeczne dotyczące zmian na ulicach Pragi-Północ, Saskiej Kępy i północnego Mokotowa w związku z ewentualnym wprowadzeniem strefy płatnego parkowania rozpoczęły się 29 października. Trwały do 19 grudnia. W tym czasie zorganizowano 24 wydarzenia. Podczas nich mieszkańcy mogli zapoznać się z koncepcją zmian organizacji ruchu i parkowania na ulicach we wspomnianych częściach miasta, a także wynikami pomiarów miejsc postojowych i ich rotacji. Mogli również wyrazić swoją opinię i zgłosić uwagi do proponowanych rozwiązań.

Aby ułatwić dyskusję, dzielnice zostały podzielone na mniejsze obszary. Na Pradze-Północ osobno rozmawiano z mieszkańcami o Szmulowiźnie i okolicach pl. Hallera. Przygotowano tam spotkanie otwierające (przybliżono ogólne informacje nt. zmian w organizacji ruchu i działania strefy), dwa spotkania konsultacyjne i dwa dyżury online. Spotkania online transmitowano na portalu YouTube, podczas którego można było zadawać pytania na czacie. Następnie, w drugiej części, na platformie Zoom można było rozmawiać z urzędnikami i projektantami. Do dyspozycji mieszkańców był również dyżur telefoniczny, na którym urzędnicy i projektanci odpowiadali na pytania. W sumie w tych wydarzeniach na Pradze-Północ uczestniczyły 134 osoby.

Więcej, bo 232 osoby wzięły udział w wydarzeniach konsultacyjnych na Mokotowie. Podczas nich słuchali informacji ogłaszanych przez pracowników ZDM, a następnie dyskutowali z nimi odnośnie części już objętej strefą oraz obszarów Dolnego Mokotowa (ograniczonego ulicami Gagarina i Czerniakowską), Górnego Mokotowa (na północ od ul. Madalińskiego) oraz kilku ulic z południowego fragmentu Śródmieścia graniczącego z Mokotowem. Aby przedstawić zaproponowane zmiany, przygotowano 4 dyżury online, 2 dyżury konsultacyjne na żywo i dyżur telefoniczny. Każda z tych form cieszyła się zainteresowaniem.

Najwięcej mieszkańców wzięło udział w konsultacjach na Pradze-Południe. Uczestnicząc w przygotowanych wydarzeniach, koncepcję zmian na Saskiej Kępie i w części Kamionka zdecydowało się poznać 460 osób. Na tę liczbę złożyli się goście 4 spotkań na żywo, 4 dyżurów online, 2 dyżurów konsultacyjnych i jednego spaceru, zorganizowanego z myślą o przedsiębiorcach.

Spotkania online wciąż można obejrzeć na YouTube. Zapisy transmisji pozwalają na zapoznanie się z tematyką dyskusji i objaśnieniami przedstawionymi przez urzędników. Do tej pory obejrzało je ponad 3 tys. osób.

Łącznie w wydarzeniach w trzech dzielnicach uczestniczyło 826 osób. Ich obecność to setki pytań i opinii odnośnie proponowanych zmian w organizacji ruchu. Równie dużo uwag wpłynęło drogą elektroniczną. Pracownicy ZDM otrzymali w sumie 830 maili – 479 odnośnie Saskiej Kępy, 272 związane z Mokotowem i 79 dotyczących Pragi-Północ.

Już rozpoczęto analizę zgłoszonych propozycji. Pracownicy ZDM zapoznają się także z uwagami, aby te merytoryczne uwzględnić podczas wdrażania zmian w organizacji ruchu po ewentualnym rozszerzeniu strefy. Raport z konsultacji społecznych powinien powstać w ciągu dwóch miesięcy od ich zakończenia.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA