Forum służy wymianie doświadczeń, dzieleniu się dobrymi praktykami i dyskusji w gronie osób, które wiedzą jak dbać o jakość powietrza i zdrowie mieszkańców miast. W ramach podpisanego porozumienia Warszawa będzie kontynuować i rozszerzać współpracę z Urzędem Marszałkowskim i Polskim Alarmem Smogowym, by wspierać ościenne gminy w walce ze smogiem.
– Zależy nam na tym, by jakość powietrza w Warszawie była coraz lepsza. Trwa program dotacyjny na wymianę nieefektywnych źródeł ogrzewania i rozwój odnawialnych źródeł energii. Termomodernizujemy budynki publiczne oraz powiększamy zespół doradców wspierających mieszkańców stolicy w pozyskiwaniu środków na inwestycje podnoszące efektywność energetyczną ich domów. Dzięki tym działaniom udało nam się zlikwidować 90 % wszystkich warszawskich kopciuchów. Teraz, dzieląc się naszym doświadczeniem, chcemy wesprzeć inne gminy na Mazowszu - powiedziała podczas konferencji inaugurującej wydarzenie Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. Zielonej Warszawy.
Decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego, we współpracy z Radą m.st. Warszawy utworzono program „Walka ze Smogiem” o wartości 300 mln zł. Jego celem było radykalne ograniczenie smogu z tzw. kopciuchów. Od 2017 r. do końca 2024 r. zlikwidowano 90% wszystkich kopciuchów w budynkach należących do miasta. Ważną rolę odegrała jakość obsługi klienta i działania edukacyjne oferowane mieszkańcom. Warszawa osiągnęła najwyższy w Polsce poziom dofinansowania – do 100% kosztów inwestycji, i stworzyła program zapewniający kompleksową modernizację kotłowni.
Obecnie Miasto prowadzi program dotacyjny na wymianę źródeł ciepła i rozwój OZE, termomodernizuje budynki publiczne, realizuje program „Stop-Smog” skierowany do osób najuboższych, w ramach którego przeprowadzana jest głęboka termomodernizacja połączona z wymianą kopciuchów. Zespół doradców energetycznych wspiera mieszkańców w pozyskiwaniu środków na inwestycje podnoszące efektywność energetyczną ich domów, a także realizacji tych inwestycji.
Od lipca 2024r. w Warszawie zaczęła działać Strefa Czystego Transportu. Objęła ona większość Śródmieścia i fragmenty otaczających je dzielnic, jest to obszar 37 km kw., czyli 7 proc. powierzchni stolicy. Obecnie ograniczenia wjazdu dotyczą tylko 3 proc. pojazdów w Warszawie, ale są to samochody najbardziej zanieczyszczające powietrze. W tym roku flota elektrycznych autobusów WTP przekroczy liczbę 200 sztuk. Prawie 40% taboru to pojazdy nisko lub bezemisyjne. Warszawa rozbudowuje sieć tramwajową i metro, a także inwestuje w infrastrukturę pieszą i rowerową.
Koniecznym elementem walki o czyste powietrze w Warszawie jest poprawa jakości powietrza w gminach ościennych. Warszawa dzieli się doświadczeniem i wiedzą, a w przyszłości, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim oraz Polskim Alarmem Smogowym zostanie wypracowana formuła stałej współpracy mazowieckich gmin.