Przypomnijmy: certyfikat WARS i SAWA oraz Honorowe Wyróżnienie „Szkoła z pomysłem” Prezydenta m.st. Warszawy ustanowiono jesienią 2009 roku. Pierwsze z nich zostały przyznane w 2010 roku. Od tego czasu coraz więcej stołecznych szkół wdraża innowacyjne pomysły, które rozwijają talenty, kreatywność i umiejętności młodych ludzi.
– Projekt WARS i SAWA stał się symbolem jakościowej zmiany, w której najważniejszym elementem jest uczeń – jego pasje, marzenia i potrzeby. Inicjatywa „Szkoła z pomysłem” to kolejny krok w stronę nowoczesnej edukacji, która stawia na kreatywność środowisk szkolnych i indywidualne podejście do ucznia – podkreśliła Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy podczas spotkania w Centrum Nauki Kopernik jednocześnie dziękując środowiskom zaangażowanym w rozwój projektów: – Pragnę szczególnie podkreślić wkład nauczycielek i nauczycieli oraz całego zespołu projektowego. Wspieracie młodych ludzi w odkrywaniu potencjału i przygotowujecie do życia w dynamicznie zmieniającym się świecie. Z kolei Wy, drogie uczennice i drodzy uczniowie, jesteście sercem warszawskiej edukacji. Wasza energia i pomysły inspirują nas wszystkich i przypominają, jak ważne jest, aby inwestować w edukację.
Tegoroczny jubileusz 15-lecia projektów odbył się pod hasłem „Szkolny klimat sprzyjający rozwojowi zdolności”.
W bieżącym roku szkolnym do warszawskiej sieci szkół wspierających uzdolnionych należy 217 szkół. Placówki te posiadają aktualny status Certyfikatu Prezydenta m.st. Warszawy WARS i SAWA, który potwierdza osiągnięcia uzdolnionych uczennic i uczniów.
Certyfikat przyznawany jest na czteroletni okres realizacji szkolnego programu wspierania uzdolnionych. Po upływie tego okresu szkoły mogą ubiegać się o jego bezterminowe przedłużenie.
Założeniem projektu jest promowanie mocnych stron szkół (innych niż wyniki egzaminów zewnętrznych), aby m.in. pokazywać rozwiązania praktykowane w warszawskich placówkach oraz udostępniać przykłady dobrych praktyk.
Projekt „Szkoła z pomysłem” wspiera innowacyjność i kreatywność środowisk szkolnych, ciekawe inicjatywy oraz integrację uczniów, nauczycieli, rodziców wokół realizowanych pomysłów. Szkoły mogły ubiegać się o przyznanie tytułu w pięciu kategoriach:
– Szkoła z pomysłem na uczenie,
– Szkoła z pomysłem na kulturę,
– Szkoła z pomysłem na wspieranie uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych,
– Szkoła z pomysłem na aktywność społeczną,
– Szkoła z pomysłem na… (kategoria otwarta)
Honorowe Wyróżnienie Prezydenta m.st. Warszawy „Szkoła z pomysłem” zostało przyznane dotychczas za ponad 100 projektów szkolnych. W tym roku wyróżnienia otrzymały kolejne 23 różnorodne pomysły.
Projekt powstał dzięki współpracy Centrum Nauki Kopernik, samorządowej placówki doskonalenia nauczycieli - Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych Szkoleń (WCIES) oraz Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy.
Więcej o inicjatywach realizowanych w warszawskich szkołach można znaleźć na stronie: edukacja.um.warszawa.pl/projekty-i-inicjatywy.