Drugi, testowy etap odbył się 5 marca 2025 w siedzibie Straży Miejskiej m.st. Warszawy przy ulicy Sołtyka 8/10. Po szkolnych eliminacjach przyszła pora na sprawdzian wiedzy o straży miejskiej, pierwszej pomocy czy ruchu drogowym. Na trzydzieści pytań odpowiadały dwuosobowe drużyny z 42 stołecznych szkół. Pytania były zróżnicowane. Młodzi uczestnicy przyznają, że były takie, które nie sprawiały im najmniejszych trudności, ale i takie, z którymi miały kłopot.
– Trochę z techniki, trochę o straży miejskiej – mówią Lena i Filip z SP 94 z warszawskich Włoch. – Najłatwiejsze pytanie to to, do czego została powołana straż, a najtrudniejsze to chyba o największą dozwoloną szerokość roweru.
Z kolei Janek i Mikołaj z SP 138 w Wawrze stwierdzili, że wyjątkowo podchwytliwe było pytanie o to, czy osoba jadąca z tyłu na tandemie powinna mieć kartę rowerową. Anna i Helena z białołęckiej szkoły numer 257 zgodnie stwierdziły, że przygotowując się do testu dowiedziały się dużo o naszej formacji. – Wiemy, jak działa straż miejska, kto ją powołuje i że to naprawdę ciężka praca, bo odpowiada za całe miasto – mówiły tuż po zakończeniu testu.
Do kolejnego etapu awansowali reprezentanci 18 szkół, którzy zgromadzili największą liczbę punktów, pochodzący między innymi ze Szkoły Podstawowej nr 336 z Ursynowa, Szkoły Podstawowej nr 191 z Mokotowa, czy SP nr 61 oraz SP nr 280 z Ochoty.
Uczestnicy III etapu do 20 marca 2025 r. muszą dostarczyć pracę plastyczną na temat: „Bezpiecznie na drodze ze Strażą Miejską”, a 24 marca 2025 przystąpią do praktycznych sprawdzianów z zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przepisowej jazdy na rowerze. Finałowa gala konkursowa odbędzie się 2 kwietnia w Pałacu Kultury i Nauki.