W programie cyklu znalazły się wystawa fotografii, spektakl, występ łączący muzykę i poezję, a także pokaz filmu pt. „Syn Szawła” – jednego z najbardziej wstrząsających obrazów Holokaustu w historii kina. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie debata, w której udział wezmą przedstawiciele wiodących instytucji badawczych i muzealnych zajmujących się tematyką żydowską. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach cyklu jest bezpłatny. By wziąć w nich udział, wystarczy odebrać darmowe wejściówki. Te dostępne są w recepcji „Alternatyw” oraz online: www.alternatywy.art.
Patroni medialni: Polskie Radio RDC, Słowo Żydowskie, Jewish.pl.
PROGRAM WYDARZENIA:
18 marca (piątek) godz. 17:00 – „Życie silniejsze niż śmierć” – wystawa zdjęć Pawła Figurskiego (wernisaż)
Paweł Figurski jest absolwentem Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, autorem zdjęć do kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych. Jego przygoda ze sztukami wizualnymi rozpoczęła się od fotografii, do której często wraca. Z aparatem wiele razy przemierzał Izrael oraz towarzyszył Żydom przyjeżdżającym do dawnych sztetli, w których mieszkali ich przodkowie i cadykowie. Obserwował i dokumentował żydowskie życie, takie jak to, którym tętniła przedwojenna Polska. Zostało ono skazane na zagładę, a jednak przetrwało – odrodziło się i kwitnie, choć już głównie poza granicami naszego kraju. Odwiedzając jerozolimską dzielnicę Mea Szearim czy położony w telawiwskim dystrykcie Bnei Brak, można się poczuć jak w polskich miasteczkach przed Zagładą, a wizyty chasydów w Leżajsku czy Lelowie na chwilę ożywiają zniszczony przez nazistów świat.
Wstęp wolny (bez potrzeby pobierania wejściówek).
18 marca (piątek) godz. 19:00 – spektakl „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” (reż. Sławomir Holland)
Adaptacja teatralna słynnego tekstu Zvi Kolitza, według krytyczki teatralnej Jagody Hernik Spalińskiej napisanego „pod wpływem uczucia, które jidyszkajt («żydowskość») łączy ze zjawiskiem dybuka. Jest to uczucie tak przemożnej empatii żywego do zmarłego, że aż przypomina opętanie”. Zvi Kolitz doświadczył go, kiedy dowiedział się o okrucieństwach Zagłady. Według Hernik Spalińskiej to, co bohater utworu Kolitza, Josel Rakower, pragnie przekazać, „jest czymś więcej niż opisem nieludzkiej męki – to świadectwo tryumfu życia opartego na wartościach. Wartościach większych niż największe zło, jakie jeden człowiek może wyrządzić drugiemu”. Wystąpią: Sławomir Holland (interpretacja tekstu) oraz Jacek Dziołak (klarnet).
19 marca (sobota) godz. 16:00 – występ „Z głębokości wołam do Ciebie…”
Wieczór poetycko-muzyczny. Wystąpią: Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Henryk Rajfer – śpiew, Etel Szyc – słowo, Marek Wroński – skrzypce, Dariusz Falana – klarnet, Teresa Wrońska – fortepian. W programie wydarzenia znajdą się utwory o niesamowitej sile, opisujące dramatyczną codzienność czasu Zagłady. Utwory te dawały szansę na pozorną chwilę wolności, wykrzyczenie bólu, wypłakanie się, a także wykpienie się śmierci i grozie. Tworzone były często pod wpływem konkretnych wydarzeń. Są zatem świadectwem cierpienia i Zagłady, a przedstawianie ich szerszej publiczności – uczczeniem pamięci i hołdem dla zamordowanych.
19 marca (sobota) godz. 18:00 – debata z udziałem publiczności „Zmagania z pamięcią”
Historycy Holokaustu i przedstawiciele najważniejszych instytucji i ośrodków badawczych zajmujących się polską pamięcią o Zagładzie porozmawiają o tym, co dziś z tą pamięcią robimy, jak nad nią pracujemy i wreszcie – jak naginamy ją do aktualnych potrzeb politycznych czy ideologicznych. Spotkanie poprowadzi pisarz, dziennikarz i reporter Paweł Smoleński. Uczestnicy debaty:
- dr Agnieszka Haska (Centrum Badań nad Zagładą Żydów),
- Olga Szymańska (Żydowski Instytut Historyczny),
- dr Hanna Węgrzynek (Muzeum Getta Warszawskiego),
- dr Krzysztof Czubaszek (Finkler Institute of Holocaust Research, Uniwersytet Bar-Ilana),
- dr Krzysztof Persak (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN),
- dr Mirosław Tryczyk (badacz Zagłady, autor głośnych książek: „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć” oraz „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów”).
19 marca (sobota) godz. 20:00 – pokaz filmu „Syn Szawła” (reż. László Nemes)
Porażający filmowy obraz Zagłady, uhonorowany Oscarem, kilkoma nagrodami na festiwalu w Cannes, Złotym Globem oraz statuetką BAFTA. Reżyser László Nemes przedstawia 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować nazistom w wielkiej machinie Zagłady. Akcja toczy się na krótko przed wybuchem buntu. Czy pomimo przerażającej rzeczywistości bohaterowi uda się ocalić resztki człowieczeństwa?
Cykl „I zaczęła się Zagłada…” to nie wszystko, co Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” przygotowało na najbliższy tydzień. W programie także między innymi: spotkanie z tłumaczem, pisarzem i poetą Jarosławem Mikołajewskim poświęcone nowemu przekładowi arcydzieła Dantego „Boska Komedia”; koncert dla dzieci, który wykona zespół Czereśnie oraz – z okazji 90. Urodzin Wiesława Myśliwskiego – spektakl telewizyjny „Saksofon” na podstawie prozy tego wybitnego pisarza.
Pełny „Alternatyw” dostępny jest w recepcji oraz na stronie alternatywy.art.