Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Han Rastaban objawieniem sezonu na Służewcu

27-07-2022 20:53 | Autor: Tadeusz Porębski
W niedzielnej gonitwie Derby dla koni czystej krwi arabskiej wspaniale zbudowany ciemnogniady ogier Han Rastaban rozbił w puch stawkę złożoną z dwunastu rywali. Dosiadał go dżokej Szczepan Mazur, który na początku lipca wygrał także Derby dla koni pełnej krwi na ogierze Jolly Jumper.

Niedzielny wyścig Derby poprowadził silny i niezwykle waleczny Ewest ze stajni Kamili Urbańczyk. Tuż za nim podążały Munes, Almared, Oficer oraz systematycznie poprawiający Han Rastaban. Przed wyjściem na prostą finiszową zaczął odpadać „pompowany” przez jeźdźca Munes i na czoło wysunęli się czterej faworyci. W połowie prostej wyścig był teatrem tylko jednego aktora. Han Rastaban odjechał rywalom i wygrał dowolnie z przewagą aż 14 długości. O drugie miejsce walczyły Ewest z Almaredem. Przed celownikiem Almared wyprzedził rywala i wydawało się, że jest pewnym wicederbistą, ale Ewest to koń z wielkim charakterem. Niespodziewanie „oddał” dżokejowi Kamilowi Grzybowskiemu i minął celownik jako drugi, bijąc rywala o półtorej długości. Trenerem Han Rastabana jest Andrzej Laskowski, ogier został wyhodowany przez spółkę Nessa Arabians i jest własnością Leszka Kowala oraz Patrycji Laskowskiej.

Przed wyścigiem wielu graczy zastanawiało się, czy uczestnictwo Han Rastabana w wysoko dotowany wyścigu UAE President Cup Central European Derby, rozegranym w dniu 3 lipca w fantastycznym czasie, nie poszło mu „w nogi”, co często zdarza się młodym arabom. Trenowany w Czechach ogier Zenhaf pokonał wówczas dystans 2000 m w 2`12, 9 sek., co jest rekordem służewieckiego toru na poziomie europejskim. Han Rastaban był drugi ze stosunkowo niewielką stratą do zwycięzcy. Niedzielny wyścig pokazał, że podopieczny trenera Laskowskiego jest koniem z żelaza. Ogier został wyhodowany w Polsce, ale jego ojcem jest bardzo dobry „szejkowy” reproduktor Assy, syn epokowego Amera, zaś matką niemieckiej hodowli klacz HN Rana. Warto zatrzymać się na chwilę przy ogierze Assy, ojcu Han Rastabana. Należy do słynnej stadniny Al Shahania w Katarze i dzięki niezwykłej hojności szejka Mohammeda Bin Khalifa Al Thani stał się jednym z najbardziej pożądanych reproduktorów w świecie arabów wyścigowych. Szejk od 2017 r. oferował bowiem nasienie Assy… bezpłatnie. To rzadkie posunięcie, jak idzie o hodowlę koni wyścigowych z najwyższej półki. Na Służewcu ściga się kilka koni po Assy, m.in. Oficer, który był czwarty w Derby. Biorąc pod uwagę wynik Han Rastabana w rekordowym wyścigu na 2000 m z dnia 3 lipca, jak również spektakularny triumf w Derby, można założyć, iż wyhodowany w Polsce ogier mógłby z sukcesem powalczyć z czołowymi czterolatkami podczas tegorocznego Qatar Cup, który zostanie rozegrany w dniach 1 i 2 października na torze Longchamp w Paryżu.

Na kolejny weekend mamy kolejną kumulację zakładu septyma i do wygrania grubo ponad 150 tys. zł. Kumulacja jest owocem niedzielnych zwycięstw dwóch koni: wałacha Fuero Royal w gonitwie drugiej oraz klaczy Toccatina w gonitwie piątej. Na wyróżnienie szczególnie zasługuje wygrana kompletnie nieliczonego Fuero Royal, którego trenuje Małgorzata Pilipczuk. To jest piękno wyścigów konnych i pochwała pasji oraz trenerskiej pracy. Pani Pilipczuk trenuje bowiem konie od niedawna i – ujmując rzecz kolokwialnie – posiada ich trzy na krzyż. Mimo to świetnie sobie radzi, podobnie jak Claudia Pawlak, która perfekcyjnie przygotowała na sobotę trzyletnią klacz Grande Plaine. Klacz jest własnością 21-letniej Zosi Grochowskiej, jednej z najmłodszych właścicielek koni na Służewcu. Można powiedzieć – młodzież upomina się na wyścigach o swoje. Po letniej przerwie kolejna trenerka w spódnicy pokazała, że zna swoją robotę. Cornelia Fraisl zaliczyła podczas minionej dwudniówki aż pięć trafień – w sobotę wygrały Kito i Medan, natomiast w niedzielę Kiki, leciwy Ouzbeks du Panjshir oraz debiutujący w tym sezonie Sjabahar 'OA'. Ogierek Kito wygrał Nagrodę Trafa rozgrywaną pod flagą Wathba Stallions Cup, co zaowocowało dodatkowym bonusem dla stajni w wysokości 5 tys. euro.

Z wyścigowych ciekawostek należy wymienić także ślub Zuzanny Król z Andrzejem Grochowskim. To pasjonaci wyścigów konnych, a panna młoda jest hodowcą oraz właścicielką kilku dobrych koni wyścigowych. Przyjęcie weselne nie mogło odbyć się nigdzie indziej, jak tylko w restauracji „Pod Podkową”, funkcjonującej przy bramie wjazdowej na tor służewiecki. Młodej parze życzymy wielu lat szczęśliwego pożycia, sukcesów w hodowli kolejnych koni oraz wyników na torze.

Foto: Tor Służewiec

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA