Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Gwiazdy sportu dla Niepodległej

22-05-2019 21:08 | Autor: Mirosław Miroński
Galeria Brama Bielańska przy ul. Czujnej stała się miejscem prezentacji dwóch wystaw „Dyplomy sportowe Drugiej Rzeczpospolitej” oraz „Gwiazdy sportu Niepodległej”. Na wernisażu pojawili się przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie entuzjaści sportu oraz jego historii.

Dyrektor Muzeum Sportu Tomasz Jagodziński dziękując za zorganizowanie po raz pierwszy wystaw w Galerii Brama Bielańska, będącej oddziałem Muzeum Niepodległości jego dyr. Tadeuszowi Skoczkowi oraz kurator Natalii Roszkowskiej podkreślił zarazem, że prezentowane wystawy są unikatowe na skalę ogólnopolską. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie od lat kolekcjonuje oryginalne dyplomy sportowe i posiada prawdopodobnie największą ich kolekcję w Polsce. Z kolei wystawa o gwiazdach sportu w niepodległej jest niejako złożeniem hołdu najwybitniejszym postaciom tamtego okresu,

Dyrektor Muzeum Niepodległości Tadeusz Skoczek zauważył, że sportowcy prezentowani na wystawie w większości zapisali się pięknie również na kartach dziejów walki o wolność Polski. Wskazał ponadto, iż w okresie II Rzeczypospolitej sport poza walorami rekreacyjnymi i zdrowotnymi wiązał się niejednokrotnie z propagowaniem wartości patriotyczno-społecznych, które choć w niemniejszym stopniu niż działania polityczne, czy wojskowe –miały wpływ na kształtowanie odradzającego się państwa polskiego.

Dyrektorzy zwrócili uwagę na wspólnie realizowane inicjatywy poświęcone 100-leciu Niepodległości Polski, konferencje, spotkania autorskie a także turniej piłkarski i Bieg Flagi.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA