Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Gdzie warto zabrać nasze pociechy w Dzień Dziecka?

26-05-2021 20:30 | Autor: Katarzyna Nowińska
Nie od dzisiaj wiadomo, że przeżycia są cenniejsze niż drogie prezenty. Wspomnienia miłych chwil z dzieciństwa pozostają z nami na długie lata, a w szczególności, gdy te chwile spędziliśmy w gronie najbliższych nam osób. Warto o tym pamiętać planując tegoroczny Dzień Dziecka dla naszych pociech. Nasze dzieci w tym roku mają za sobą wyjątkowo trudne doświadczenia związane z wielomiesięczną nauką w trybie zdalnym oraz z koniecznością rezygnacji z udziału w ulubionych zajęciach sportowych, muzycznych, teatralnych czy plastycznych, warto zatem, aby dzień ich święta obfitował w różne aktywności.

W Warszawie, na szczęście, możliwości w tym zakresie nie brakuje i na pewno każdy będzie w stanie wybrać jakąś atrakcję, która sprawi radość jego dziecku.

Dzieci uwielbiają spotkania ze zwierzętami. Interesują je różne zachowania i obyczaje zwierzaków. Wielką frajdę sprawia dzieciom sama obserwacja zwierząt, nie wspominając już nawet możliwości pogłaskania, na przykład, świnki morskiej, króliczka czy małej kózki.

Niewątpliwie miejscem, w którym naszym pociechom możemy pokazać największą ilość różnych gatunków zwierząt jest Miejski Ogród Zoologiczny przy ulicy Ratuszowej 1/3 w dzielnicy Praga Północ. Warszawskie Zoo zostało otwarte w 1928 roku. Zajmowało wtedy powierzchnię 12 ha i miało pod swą opieką około 500 okazów zwierząt. Obecnie w warszawskim ogrodzie zoologicznym na powierzchni 39 ha żyje ponad 12 000 zwierząt reprezentujących około 500 różnych gatunków. Do niedawna wielką atrakcją wizyty w ogrodzie zoologicznym była możliwość wzięcia udziału w jednym z pokazów karmienia. Codziennie o określonej godzinie obserwować można było, jak pracownicy zoo karmią foki, szympansy, goryle oraz pingwiny, a w okresie letnim również hipopotamy, lemury, pawiany i nosorożce. Jednak ze względu na pandemię COVID-19 pokazy te zostały czasowo zawieszone.

Atrakcją, z której wciąż można korzystać jest przejażdżka kolejką „Safari Train”. Podróż kolejką po terenie ogrodu zoologicznego jest dodatkowo płatna, a rozpoczyna się tuż przy placu zabaw w centralnej części zoo. Na terenie ogrodu zoologicznego mieści się studio fotograficzne, wykonujące zdjęcia z wykorzystaniem technologii, tak zwanego zielonego tła, czyli "green screen”. Łącząc zaawansowane techniki kreacji 3D oraz fotografie wykonane w studio, można uzyskać najrozmaitsze, często zupełnie abstrakcyjne obrazy. Dzieci z pewnością będą zachwycone, gdy na zdjęciu zobaczą siebie w towarzystwie wybranego zwierzęcia, mieszkającego w ogrodzie zoologicznym. Przed kolegami z klasy będą mogły pochwalić się fotografią, na której karmią lub głaszczą, na przykład, lwa czy tygrysa. Miłą pamiątką z wizyty w zoo będzie też album z mnóstwem przepięknych kolorowych zdjęć oraz opisami wybranych mieszkańców ogrodu zoologicznego. Album nabyć można na stoisku zlokalizowanym tuż obok wybiegu dla hipopotamów.

Zupełnie inne zwierzęta spotkać można w warszawskim Mini Zoo przy ulicy Kolorowej 19/156. Zobaczymy tutaj świnki morskie, króliki, szynszyle, ostronosy czy surykatki. Wszyscy mieszkańcy Mini Zoo urodzili się wśród ludzi – część z nich została uratowana przed śmiercią, jak na przykład, króliki belgijskie, które były hodowane dla mięsa oraz szynszyle, które były hodowane dla futra, a zostały zakupione przez Mini Zoo. Z kolei mieszkające tu świnki morskie zostały przekazane przez ich byłych właścicieli, którzy z różnych powodów nie mogli lub nie chcieli się nimi dłużej zajmować. Wszyscy podopieczni Mini Zoo bardzo lubią kontakt z dziećmi, kochają się przytulać i być głaskani. Spotkanie z tymi sympatycznymi zwierzakami można, oczywiście, utrwalić na zdjęciach, które będą wspaniałą pamiątką po mile spędzonych chwilach.

Jeśli nasze dziecko szczególną sympatią darzy ptaki, to idealnym prezentem na Dzień Dziecka będzie wspólna wyprawa do Papugarni Carmen przy Alejach Jerozolimskich 200. Podziwiać tu można, między innymi, piękne papugi kakadu białe, gadatliwe żako, niezwykle kolorowe ary, koku, afrykanki kongijskie czy malutkie czerwonodziobe alexandretty obrażone, które wbrew temu, co sugeruje ich nazwa, są bardzo przyjazne i towarzyskie. Przy kasie kupić można specjalnie przygotowany pokarm dla papug i przekonać się jak świetną zabawą jest podkarmianie tych wesołych i rozkrzyczanych ptaków.

Jeśli z kolei chcielibyśmy pokazać naszym dzieciom zwierzęta hodowlane, takie jak owce, kozy czy kury, to powinniśmy wybrać się do Powsina, gdzie przy ulicy Opieńki mieści się Farma „Cztery Pory Roku”. W tym sielskim gospodarstwie czas płynie w swoim własnym, niezmąconym miejskim hałasem i pośpiechem rytmie. Ogród warzywno-owocowy, urzekający zapachem świeżego tymianku i mięty, otoczony jest krzewami smakowicie wyglądających jeżyn i malin. Tuż obok znajduje się staw z karpiami koi i jesiotrami oraz zagroda, w której mieszkają króliki, gęsi, indyki, różne gatunki kaczek, kury nioski, kury ozdobne, kury jedwabiste, gołoszyjki, zielononóżki, świnie, kozy i kucyki. A wokół tylko cisza, spokój, ukwiecone łąki i las. Odwiedzając to magiczne miejsce, dowiemy się wielu niezwykle interesujących rzeczy na temat życia zwierząt oraz uprawy różnych roślin. A do tego wszystkiego gospodarze zaproszą nas na przepyszne i zdrowe przekąski, domowe ciasta, warzywne koktajle i soki owocowe, serwowane w drewnianej chacie pachnącej iglastym lasem i świeżymi ziołami.

Dla najmłodszych, którzy fascynują się światem nauki, świetnym pomysłem na spędzenie Dnia Dziecka będzie wizyta w Centrum Nauki Kopernik przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 20 na warszawskim Powiślu. To miejsce w wyjątkowy sposób inspiruje do nauki, rozwoju i do bacznej obserwacji otaczającego nas świata. Zachęca dziecko do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na wiele nurtujących je pytań. Nasza pociecha poczuję się tu jak młody odkrywca, samodzielnie przeprowadzając eksperymenty i doświadczenia. Na terenie placówki obecni są specjalnie przeszkoleni animatorzy, którzy czuwają nad porządkiem i bezpieczeństwem gości i w razie potrzeby pomagają w eksperymentach. 450 eksponatów rozmieszczonych zostało w sześciu interdyscyplinarnych galeriach. Największa z nich poświęcona jest człowiekowi i przyrodzie i obejmuje ponad 200 eksponatów, tworzących 19 grup tematycznych. Zapoznamy się tu z różnymi zjawiskami dotyczącymi światła, dowiemy się jak powstają kolory czy tęcza na niebie. Poszerzymy swą wiedzę na temat różnych procesów zachodzących w świecie przyrody. Na własne oczy zobaczymy, jak przebiega proces fotosyntezy. Możemy też udać się na spacer z żyroskopową walizką albo zbudować magnetyczny most. Poza sześcioma głównymi galeriami w Centrum Nauki Kopernik znajduje się także Majsternia, gdzie nasze dziecko może skonstruować, na przykład, pojazd latający; jest Teatr Wysokich Napięć, gdzie obejrzy jedyny w swoim rodzaju spektakl z elektrycznymi wyładowaniami w roli głównej oraz Teatr Robotyczny, w którym aktorami są humanoidy potrafiące nie tylko mówić czy gestykulować, ale również wyrażać swe uczucia. Wielką atrakcję stanowi zlokalizowane również na terenie placówki Planetarium Niebo Kopernika. Trwające około godziny seanse filmowe wyświetlane są na ekranie sferycznym, który ze wszystkich stron otacza widownię. Efekty wizualne wzmacniane są przez nowoczesny system nagłośnieniowy, rozmieszczony dookoła kopuły planetarium. Repertuar filmowy jest bardzo bogaty, co pozwoli nam na dobranie tematyki seansu do zainteresowań i wieku naszego dziecka.

Dzieciom, które lubią oglądać występy magików oraz ich niesamowite sztuczki, wielką frajdę sprawimy, zabierając je do Muzeum Świata Iluzji na Rynku Starego Miasta 21. W miejscu tym dzięki licznym magicznym eksponatom oraz specjalnie wyposażonym pomieszczeniom dziecko może samodzielnie nauczyć się różnych czarodziejskich sztuczek oraz doświadczyć wielu tajemniczych zjawisk. Przekona się, że cień nie zawsze musi być czarny i nie zawsze musi być tylko jeden. W pokoju luster pozna nowe oblicze nieskończoności, a w pokoju Amesa dowie się, jak powstają zjawiska optyczne. Niezłą zabawą będzie próba utrzymania równowagi w tunelu Vortex, zwanym też zakręconym tunelem. Życzymy powodzenia!

Miejscem, w którym każdy niezależnie od wieku poczuje przypływ radości, jest Muzeum Szczęścia, mieszczące się przy Alejach Jerozolimskich 148 w Centrum Handlowym Reduta. To wprost wymarzona miejscówka na wykonanie mnóstwa niezapomnianych zdjęć. Wszystko to dzięki niezwykle kolorowej scenerii, w której pełnej elementów takich jak bajkowe postacie jednorożców, ogromne ciastka, torty, lody, lizaki czy truskawki.

Świetnym pomysłem na wesołą zabawę będzie też niewątpliwie wybranie się na spektakl teatralny. Warszawskie teatry, mimo długiego okresu zamknięcia, zdążyły się przygotować na Dzień Dziecka. I tak – Teatr Guliwer w dniu 1 czerwca zaprasza na spektakl „Czy umiesz gwizdać Joanno?”, Teatr Rampa z kolei proponuje nam sztukę „Księżniczka Sara”, a Teatr Narodowy kultową „Pchłę Szachrajkę”.

W weekend poprzedzający Dzień Dziecka, czyli 29 i 30 maja Warszawskiej Gry Miejskie oraz Muzeum Domków dla Lalek, Gier i Zabawek zapraszają rodziny z dziećmi w wieku od 3 do 12 lat do udziału w grze miejskiej „TO MISIE PODOBA”. Każde dziecko proszone jest o zabranie ze sobą na trasę gry długopisu i ulubionej misiowej przytulanki. Trasa gry wiedzie przez warszawską Starówkę, na której ukryte zostały karty z bajkowymi misiami. Po odnalezieniu każdej z kart należy rozwiązać przygotowane dla uczestników gry zadanie. Wszyscy uczestnicy zabawy przemieszczają się wyłącznie w swoich rodzinnych zespołach i w swoim własnym tempie. Początek gry w Chopin Point Warsaw w Galerii Art przy ulicy Krakowskie Przedmieście 83. W grze można wystartować w przeciągu 45 minut od godziny, na którą zakupiło się bilet.

Również Muzeum POLIN przygotowało specjalny program 30 maja, czyli na niedzielę poprzedzającą Dzień Dziecka. Muzeum zaprasza rodziny z pociechami do udziału w grze miejskiej po Muranowie. Start zabawy o godzinie 11. O godzinie 11 na stronie muzeum rozpocznie się też inna gra w wersji on-line. Dzieci będą słuchać opowieści, rozwiązywać twórcze zadania i bawić się z domownikami w budowanie, latanie i klejenie.

Dodatkowo wiele warszawskich dzielnic przygotowało swoje własne propozycje różnych atrakcji na Dzień Dziecka, w tym sporo gier miejskich i zabaw na świeżym powietrzu. Warto zatem sprawdzić informacje na stronie urzędu swojej dzielnicy i w jak najciekawszy sposób zaplanować ten wyjątkowy dzień, aby na długo pozostał on w pamięci naszego dziecka.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA