Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Gdzie na Ursynowie rozpalisz ognisko i grilla?

28-04-2021 20:28 | Autor: Piotr Celej
Nielegalne ognisko może nas kosztować naprawdę sporo. Gdzie więc możemy się udać by móc w spokoju opiec kiełbaskę?

Majówka tuż, tuż. Niestety, obostrzenia związane z pandemią COVID-19 są wciąż obecne w turystyce. Wielu mieszkańców miast będzie więc szukało relaksu, grillując na działkach i u rodziny. Większość mieszkańców stolicy jednak zostanie w mieście. Sprawdziliśmy, gdzie mogą oni legalnie przygotować symboliczną kiełbaskę w okolicach Ursynowa. Zdecydowanie łatwiej będzie rozpalić grilla – nie istnieją przepisy zabraniające użycia go w mieście. Musi jednak mieć to miejsce dość daleko od budynków, by popiół i dym nie mogły dostawać się do okien lub na posesje sąsiadów. Pamiętajmy tylko, że spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe są władne wprowadzić w swoich regulaminach zakazy pewnych zachowań, które mogą być uciążliwe dla mieszkańców, w tym zakaz grillowania na ich terenie. Z ogniskiem będzie jednak zdecydowanie trudniej.

Grozi drogi mandat

Przed rozpaleniem ogniska lub grilla węglowego warto wiedzieć, że nawet na terenie prywatnym nie może być ono uciążliwe dla sąsiadów. Jeszcze trudniej jest z tzw. “miejscami publicznymi”. Za rozpalenie ogniska w lesie lub nieprzestrzeganie innych przepisów związanych z ochroną lasów Straż Leśna wystawia mandat w wysokości 500 zł. Karę w wysokości 50-500 złotych może wymierzyć nam również policja jako “porządkową” w przypadku rozpalenia ognia w mieście.

Co więcej, służby mogą ukarać nas nawet za źle zabezpieczone legalne ognisko. Pamiętajmy więc, by zawsze dbać o właściwe przygotowanie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić, czy nie ma nadal tlących się głowni.

Gdzie legalnie?

Najbardziej znanym miejscem na południu Warszawy, gdzie możemy zrobić legalne ognisko, jest bez wątpienia polana widokowa w Lesie Kabackim tuż przy Powsińskim Domu Kultury. Teren ten jest ogólnodostępny i wyposażony w infrastrukturę: wiaty, ławki, kamienie na paleniska, śmietniki. Miejsce to jednak w sezonie przeżywa prawdziwe oblężenie. Należy też pamiętać, że poza 13 wybetonowanymi miejscami do palenia ognisk, używanie otwartego ognia w Lesie Kabackim jest zabronione. Wykluczone jest też przywiezienie własnego grilla i ustawienie go na trawie.

Nieco ustronniej jest za to przy górce Kazurce. Altanka piknikowa z miejscem na ognisko i ławkami powstała za pieniądze z Budżetu Partycypacyjnego na 2017 rok. Dzięki głosom 2440 osób mamy ogólnodostępne miejsce, gdzie można urządzić piknik oraz bezpiecznie rozpalić ognisko. Koszt inwestycji to ponad 15 tys. złotych.

Mieszkający bliżej Dolinki Służewieckiej mają swoją “miejscówkę”. To świetnie położone palenisko przy Służewskim Domu Kultury. Znajduje się tuż przy malowniczym parku ze stawami i chcący rozpalić ognisko lub grilla mieszkańcy mogą to zrobić pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji. Grillować i palić ogniska można również nad Jeziorem Zgorzała.

Pamiętajmy, że skorzystać też można z murowanych grillów, w których da się również używać jako opał drewno. Znajdziemy takie m. in. na polanie rekreacyjnej przy ul. Maślaków w Lesie Kabackim.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA