Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Flaga Mazowsza przed Muzeum Niepodległości

28-04-2021 20:11 | Autor: Mirosław Miroński
Przed Muzeum Niepodległości w Warszawie przy ul Solidarności 62 wciągnięto na maszt Flagę Województwa Mazowieckiego. Zawisła ona na placu przed budynkiem. Zabytkowy pałac powstał w latach 20. XVIII wieku dla Jana Jerzego Przebendowskiego i jest jedną z najlepiej zachowanych w Warszawie rezydencji z czasów saskich.

W uroczystości zawieszenia flagi uczestniczyli m.in.: Ludwik Rakowski – przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego, Wiesław Raboszuk – wicemarszałek, Elżbieta Lanc – członek zarządu województwa mazowieckiego, Janina Ewa Orzełowska – członek zarządu województwa mazowieckiego, Robert Soszyński – zastępca prezydenta m.st. Warszawy, Tadeusz Skoczek – dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Po uroczystości zaprezentowane zostały zrewitalizowane wnętrza zabytkowego, barokowego Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów – siedziby Muzeum Niepodległości. Koszt inwestycji to blisko 26 mln złotych.

W najbliższych dniach flaga województwa zawiśnie również w innych miastach na Mazowszu. Władze województwa chcą, aby flaga zagościła w przestrzeni publicznej regionu.

Jak wyjaśnił Ludwik Rakowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego – dzięki decyzji Sejmiku flaga województwa może być używana bez ograniczeń co do miejsca i czasu, jako symbol służący identyfikacji i promocji województwa mazowieckiego.

– Eksponując Flagę Województwa Mazowieckiego, przywołujemy wspólną historię i korzenie, a równocześnie budujemy i integrujemy naszą mazowiecką wspólnotę – dodaje przewodniczący.

Symbolika flagi nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich (stąd brak korony) i przypomina, jak długa, bogata i burzliwa była historia Mazowsza. To symbol regionalnego patriotyzmu i przywiązania do mazowieckiej kultury, tradycji, ale także troski o dobro wspólne.

– Flaga zagościła już Radomiu, w Warszawie, w kolejnych dniach zagości także w Ostrołęce, Siedlcach, Płocku i Ciechanowie. Chcemy przybliżyć mieszkańcom Mazowsza symbole naszego województwa i zachęcić do wywieszania flagi przed swoimi domami czy urzędami – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Flaga została przekazana do wszystkich mazowieckich samorządów, a także sołectw.

– Flaga Mazowsza jest mi bardzo bliska, bo pracuję na rzecz regionu od wielu lat. A prezentacja flagi w Warszawie ma swoją szczególną symbolikę, bo miasto z Mazowszem jest nierozerwalnie związane. To fakt warty podkreślenia teraz w czasie prób podziału regionu, na czym mieszkańcy ucierpieliby nie tylko finansowo – powiedział uczestniczący w uroczystości Robert Soszyński, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Już trzy lata minęły od oddania do użytku wyremontowanego zabytkowego budynku X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Warto wspomnieć również o przebudowie dziedzińców Pawiaka. Jak zaznaczył marszałek Adam Struzik, pozwala to na stałe poszerzanie oferty kulturalno-edukacyjnej muzeum.

Odnowione wnętrza Pałacu Przebendowskich to kolejny etap kompleksowej rewitalizacji budynków należących do Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Kompleksowy remont budynku obejmował elewację zewnętrzną z zachowaniem wszelkich detali architektonicznych, wymianę pokrycia dachu oraz wnętrze pałacu. Wewnątrz budynku, w miejscu dawnej sali kinowej, zaaranżowana została duża, jasna sala z wyjściem do ogrodu. Marmurowe posadzki poddane zostały gruntownej konserwacji. W salach wystawienniczych oraz holach głównych zawisły zdobione żyrandole.

Muzeum Niepodległości ma bardzo szerokie plany rozwoju. Organizuje konferencje, seminaria, wykłady, badania. Wszystko to, prowadzone również w formie on-line, wpisuje się w koncepcję utworzenia Centrum Myśli Niepodległościowej. Jego osią ma być właśnie Muzeum Niepodległości ulokowane w Pałacu Przebendowskich wraz z oddziałami – Muzeum X Pawilony Cytadeli Warszawskiej oraz Muzeum Więzienia Pawiak – zwraca uwagę wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Remont budynku pozwolił na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w salach konferencyjnych oraz ekspozycjach stałych. Projekt obejmował również zakup wyposażenia trzech wystaw: „Polonia Restituta – Niepodległość i granice 1914-1921”, „Kresy i bezkresy w zbiorach Muzeum Niepodległości” oraz „Historia Pałacu Przebendowskich Radziwiłów”.

– Pałac Przebendowskich/Radziwiłłow to niezwykły obiekt zlokalizowany w centrum Warszawy. Cudem ocalał po latach okupacji niemieckiej. Zakończona rewitalizacja otworzyła przed nami nowe możliwości i perspektywy. Przeprowadzona dzięki pozyskaniu środków unijnych i wsparciu samorządu województwa mazowieckiego przebudowa i remont podniosły walory architektoniczne Śródmieścia i uczyniły je jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do spędzania czasu wolnego dla mieszkańców i turystów. Zakończone prace pozwoliły udostępnić społeczeństwu w pełni funkcjonalny obiekt o wysokiej estetyce i znaczeniu historycznym – mówi Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Ważnym elementem projektu było pogłębienie i adaptacja piwnic. Podczas pogłębiania podziemi odkryto fragmenty muru ceglanego, czyli oryginalnego fundamentu pałacu. Pozostawiona w surowym stanie ściana pokazuje XVIII-wieczną technikę budowy ścian fundamentowych, polegającą na przeplataniu warstw cegły z otoczakiem granitowym.

Prace remontowe objęły również teren wokół pałacu z zachowaniem istniejącego układu osiowego. Do budynku prowadzi aleja główna, wzdłuż której ustawione zostały cztery postumenty z rzeźbami prezentującymi sylwetki działaczy ruchów niepodległościowych.

Z kolei na tyłach pałacu zaaranżowano strefę ogrodową – zieloną enklawę, umożliwiającą organizację kameralnych imprez plenerowych. Dzięki pracom remontowym przywrócony został dawny charakter ogrodu. Utworzony został taras dolny w formie półkola, na obwodzie którego postawiono postumenty z kopiami zachowanych rzeźb i waz. Wytyczono alejki biegnące symetrycznie po łuku. Wykonane zostaną również ogródki kwiatowe przy aneksach bocznych tarasu dolnego.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA