Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Eufonie - tradycja i nowoczesność

23-11-2022 20:43 | Autor: Mirosław Miroński
Polska festiwalami stoi… Taką tezę można zaryzykować zważywszy, że festiwali mamy całkiem sporo jak na kraj średniej wielkości. Zresztą nie chodzi tylko o ilość, ale o jakość. Liczy się też znaczenie danej imprezy zarówno w skali lokalnej, jak i międzynarodowej. Nie jest przypadkiem, że wiele festiwali cieszyło się i nadal cieszy uznaniem na świecie.

Narodowe Centrum Kultury zaprasza na IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. W tegoroczne edycji wybrzmiewa muzyka w wykonaniu ok. 600 wykonawców. W uroczystym otwarciu wystąpili Symfonicy Wiedeńscy. Ideą festiwalu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego krajów Europy Środkowo-Wschodniej: od Bałkanów, poprzez Rumunię, Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie. To niezwykle ciekawy tygiel kulturowy, w którym muzyka tradycyjna miesza się z nowoczesnym brzmieniem. W ramach Eufonii możemy usłyszeć muzykę z różnych epok i stylów. Słowo „eufonia” (z języka greckiego) oznacza harmonijnie dobrane dźwięki. Znak graficzny festiwalu jest połączeniem litery „f” inspirowanej kształtem otworu rezonansowego skrzypiec, wiolonczeli, czy kontrabasu.

W programie znalazło się 13 koncertów, wśród nich trzy światowe prapremiery utworów zamówionych na festiwal (w tym trzy polskie premiery). Znalazła się tu też VIII Symfonia Walentyna Sylwestrowa - najwybitniejszego żyjącego kompozytora z Ukrainy. To gość specjalny festiwalu. Akcent ukraiński nabiera dodatkowego znaczenia w kontekście wojny trwającej już od kilku miesięcy w tym kraju. Muzyka festiwalowa rozbrzmiewa w salach koncertowych Warszawy, na antenie radiowej Dwójki oraz online.

Wracając do postaci Maestro Sylwestrowa, powiem, że otrzymał (w październiku) prestiżową nagrodę Opus Klassik za całokształt twórczości. Przyjął zaproszenie Narodowego Centrum Kultury i pojawi się w Filharmonii Narodowej na koncercie festiwalowym 24.11, o godz. 19.30, podczas premierowego wykonania swojej VIII Symfonii w Polsce. Orkiestrę NOSPR poprowadzi tego wieczoru Maestro Andrzej Boreyko, wielki popularyzator twórczości Sylwestrowa na świecie.

W ramach Eufonii przez dziewięć dni przed publicznością wystąpią muzycy z 12 krajów, w tym 5 orkiestr symfonicznych, 7 zespołów m.in. ensemble specjalnie stworzony na festiwalową prapremierę, 7 znakomitych solistów i 9 śpiewaków. Łączenie zobaczymy i usłyszymy ok. 600 artystów. Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęli znakomici kompozytorzy, instrumentaliści, wokaliści i dyrygenci, w tym: Symfonicy Wiedeńscy z Omerem Meirem Wellberem, Andrzej Boreyko, Jan Lisiecki, Piotr Sałajczyk, Antonii Baryshevsky, Marc Coppey z Zagreb Soloists, László Fassang, Kwartet V4, Javier Zafra, Pavol Breslik, Ars Antiqua Austria, Orkiestra Państwowej Filharmonii Transylwanii w Kluż-Napoka pod dyrekcją Gabriela Bebeşelei, Capella Cracoviensis, czy słowacka kompozytorka Iris Szeghy, która powraca do Polski po ok. 30 latach, a jej nowy utwór napisany dla Kwartetu V4 (III Kwartet smyczkowy „Hommage à Mednyánszky”) i wykonany przez nich prapremierowo w bieżącym roku, podczas Eufonii będzie miał premierę polską.

Wystąpi m. in.: Jan Tomasz Adamus – dyrygent, organista, klawesynista, kreator kultury; studia w Krakowie i Amsterdamie, wieloletni wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 2008 roku dyrektor naczelny i artystyczny instytucji kultury Capella Cracoviensis – krakowskiego chóru kameralnego oraz grającej na historycznych instrumentach orkiestry, z którymi wystąpił na wielu znaczących Festiwalach i w renomowanych salach koncertowych: Concertgebouw w Amsterdamie.

Usłyszymy też Ars Antiqua Austria założony w Linzu znany z wykonań muzyki barokowej w 1989 roku w celu przybliżenia publiczności korzeni austriackiej muzyki barokowej. Zauważymy wpływy muzyki ludowej słowiańskiej i węgierskiej oraz dźwięki w klimatach alpejskich.

Wystąpi też jedna z najlepszych w Europie Orkiestra Kameralna Miasta Tychy – AUKSO. Tworzą ją absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą. Nazwa AUKSO wzięta języka greckiego oznacza – wzrastanie. Stało się ono dewizą zespołu.

Kolejną wybitną artystką, którą usłyszymy podczas festiwalu jest słowacka mezzosopranistka Jarmila Balážová. Jest absolwentką Akademii Muzyki i Sztuk Scenicznych im. Leoša Janačka w Brnie. Po studiach nawiązała intensywną współpracę z uznanymi słowackimi zespołami barokowymi Solamente Naturali i Musica Aeterna. Współpracuje również z czeskimi zespołami, wśród których znajdują się Orkiestra Filharmonii w Brnie, Filharmonia Morawska w Ołomuńcu, Filharmonia im. Leoša Janačka w Ostrawie, Ensemble Opera Diversa, L’Armonia Terrena, Brno Contemporary Orchestra czy orkiestra kameralna Czech Virtuosi.

Adam Bałdych to skrzypek i kompozytor. Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Henryka Gembalskiego. Był stypendystą Berklee College of Music w Bostonie. Jest nazywany „cudownym dzieckiem skrzypiec”. Karierę rozpoczął w wieku 14 lat. Szybko został okrzyknięty innowatorem łączącym dokonania muzyki poważnej i współczesnego języka skrzypcowego z talentem improwizatorskim. W krótkim czasie stworzył własny styl, który stał się inspiracją dla nowej generacji improwizujących skrzypków. Występuje też na najważniejszych festiwalach jazzowych, w prestiżowych salach koncertowych świata. Koncertuje i nagrywa z wybitnymi artystami, takimi jak: Yaron Herman, Agata Zubel. Tym razem będziemy mieli okazję usłyszeć go podczas festiwalu.

Michał Barański - kontrabasista i gitarzysta basowy, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Miał zaledwie czternaście lat, kiedy podczas warsztatów muzycznych zwrócił na niego uwagę amerykański klarnecista Brad Terry. W następstwie czego został przyjęty do kwartetu Terry'ego wraz z pianistą Mateuszem Kołakowskim i perkusistą Tomaszem Torresem. Koncertował w Stanach Zjednoczonych, zdobywając szlify u boku najlepszych muzyków jazzowych.

Nie sposób przedstawić wszystkich wykonawców tak krótkim tekście. Warto zapoznać się z bogatą ofertą programową IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Warto też śledzić wydarzenia muzyczne prezentowane na antenie Dwójki i online. Oczywiście, nie ma to jak koncert na żywo, a więc do kas! Może uda się jeszcze zdobyć bilety na wybrane koncerty.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA