24.03 (czw.) 18:00
Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem!
Nagradzany pisarz, ceniony poeta, dramaturg, publicysta i krytyk literacki, uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy polskich, tłumaczony na większość języków europejskich. Gościem „Alternatyw” będzie Andrzej Stasiuk! Przyjdźcie na pasjonujące spotkanie, podczas którego porozmawiamy o literaturze, muzyce i podróżach. Wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki.
24.03 (czw.) 20:00
Koncert Opla Stasiuk Trzaska
Czerwiec 2020. Mikołaj Trzaska wraz z Piotrkiem Bukowskim i Hubertem Zemlerem meldują się w tzw. „szałasie” – letniej chacie Andrzeja Stasiuka, na górskiej łące Beskidu Niskiego. Nagrywają płytę. Mocną, wyzywającą, osobistą. Równolegle do muzyki powstaje obraz, który w formie dokumentalnego filmu utrwala zmagania muzyków i pisarza z materią i duchem. Płyta i film – audio i wideo – potężny ładunek emocji!
25.03 (pt.) 19:00
Żubroffka | Pomagamy Ukrainie
Wobec inwazji Rosji na Ukrainę nie możemy stać bezczynnie! Razem z Międzynarodowym Festiwalem Filmów Krótkometrażowych Żubroffka chcemy aktywnie uczestniczyć w działaniach mających na celu wspieranie naszych przyjaciół z Ukrainy – dlatego zapraszamy na pokaz ukraińskich krótkometrażówek prezentowanych podczas minionych edycji Żubroffki. Seansowi będzie towarzyszyć zbiórka darów na rzecz potrzebujących. Zbieramy pieniądze do puszek SOS „Wioski Dziecięce” oraz Polskiej Akcji Humanitarnej. Filmy pokażemy w oryginalnej wersji językowej, z polskimi i angielskimi napisami. Wstęp wolny, obowiązują wejściówki.
26.03 (sob.) 16:00
„Jak u Barei”
Nasz hit: „Alternatywy 4” w Alternatywach! Zapraszamy na piąte spotkanie poświęcone Stanisławowi Barei i jego kultowemu serialowi. Spotkanie, już tradycyjnie, poprowadzi Rafał Dajbor, autor książki „Jak u Barei, czyli kto to powiedział”. Pokażemy też kolejny odcinek serialu, który rozsławił Ursynów.
26.03 (sob.) 18:00
Hip-hop szansą: Ten Typ Mes
Spotkanie z cyklu, w ramach którego rozmawiamy z ludźmi nieodłącznie związanymi z kulturą hip-hopu. Bohaterem spotkania będzie jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych przedstawicieli rodzimej sceny, autor niezliczonej liczby kultowych linijek i kawałków oraz wielu znakomitych albumów – ostatnio świetnie przyjętego, konceptualnego krążka „Hello Baby”. Panie i panowie – gościem cyklu Hip-hop szansą będzie Ten Typ Mes!
27.03 (niedz.) 16:00
„Opowieści z Narni”
reż. Gabriel Gietzky
Przedstawienie łódzkiego Teatru Pinokio dla dzieci od 7. roku życia – ale także dla młodzieży, dorosłych i seniorów. Pierwszy tom cyklu książek autorstwa C.S. Lewisa, który był wielokrotnie adaptowany na potrzeby radia i telewizji, doczekał się także realizacji scenicznych. Jego ogromna popularność w dużej mierze wynika z możliwości odczytywania książki na co najmniej kilku poziomach i płaszczyznach – od nieskrępowanej wyobraźni, przez niezliczone odniesienia kulturowe, aż po płaszczyznę głęboko filozoficzną.
29.03 (wt.) 19:00
„Moje wspaniałe życie”
reż. Łukasz Grzegorzek | Polska 2021 | 99 min.
Tytułowe „wspaniałe” życie prowadzi Jo (w tej roli Agata Buzek). Od wielu lat stara się być wzorową mamą, kochaną córką, dobrą żoną i lubianą nauczycielką. Nikt jednak nie wie, że Jo prowadzi podwójne życie. Gdy jej sekret przestanie być bezpieczny, kobieta zmierzy się z lawiną wydarzeń, która stanie się grupową terapią dla jej całej rodziny. Po spotkaniu zapraszamy na spotkanie z reżyserem Łukaszem Grzegorzkiem, które poprowadzi krytyk filmowy Sebastian Smoliński.
30.03 (śr.) 19:00
Afrofuturyzm i odlotowe wizje przyszłości – spotkanie z Rafałem Księżykiem
Rafał Księżyk jest publicystą i autorem książek o tematyce kulturalnej. Podczas spotkania porozmawiamy o afrofuturyzmie: prądzie w literaturze, muzyce i filozofii, który łączy w sobie elementy science fiction z tradycjami afrykańskich kultur. Punktem wyjścia do rozmowy będą tłumaczenia książek „Afrykańskie korzenie UFO” Anthony’ego Josepha i „Mambo dżambo” Ishmaela Reeda, które opublikowała Korporacja Ha!art. Spotkanie poprowadzi dziennikarz muzyczny Jan Błaszczak. Wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki.
30.03 (śr.) 20:00
BLED: „Jazz i szalone wizje przyszłości”
BLED to nietuzinkowe połączenie wielu muzycznych inspiracji, które członkowie zespołu Emil Miszk i Sławek Koryzno napotkali na swojej artystycznej drodze. Jest to konfiguracja, w której pobrzmiewają echa jazzu spod znaku Stańki, minimalistyczna elektronika, afrykańska gnawa czy klasyczna muzyka Indii. BLED zabierze słuchaczy w pasjonującą muzyczną podróż.
31.03 (czw.) 19:00
Międzynarodowy Dzień Widoczności Osób Transpłciowych: „My trans” – spotkanie z Piotrem Jaconiem
„My, trans” to poruszający, otwierający oczy na doświadczenie drugiego człowieka i przełamujący tabu zbiór wywiadów, które Piotr Jacoń, dziennikarz związany ze stacją TVN24, przeprowadził z osobami transpłciowymi, a także z ich rodzicami, psycholożką, adwokatką i aktywistką. W rozmowie wezmą udział matka oraz jej transpłciowa córka. Spotkanie poprowadzi dziennikarz Anton Ambroziak z OKO.press. Wstęp wolny, obowiązują wejściówki.
Bilety i bezpłatne wejściówki dostępne w recepcji „Alternatyw” oraz online: alternatywy.art.