Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

„Ecce Homo” wzbudziło zachwyt

21-10-2015 23:27 | Autor: Agnieszka Pająk-Czech
W sobotni wieczór 17 października w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego odbył się niezwykły koncert poświęcony pamięci św. Jana Pawła II.

Ponad stu muzyków i chórzystów zaprezentowało „Oratorium Ecce Homo”. Autorem muzyki jest 22-letni mieszkaniec Kabat – Jakub Kaczmarek, który podczas koncertu wystąpił w roli dyrygenta, a libretto oparte na poezji i dramatach Karola Wojtyły stworzyła Danuta Bolikowska, również ursynowianka.

Tłem oratorium były projekcje: archiwalnego filmu dokumentalnego z 1967 r. z Karolem Wojtyłą, udzielającym ślubu młodym z tzw. środowiska krakowskiego, oraz sceny z wesela w siedzibie Kurii Metropolitalnej przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie, a także fotografie z Kaplicy Sykstyńskiej oraz zbiory zdjęć: „Wszechświat” i „Twarze”.

Wśród wykonawców koncertu znaleźli się znani warszawscy aktorzy Mirosława Krajewska, Sławomira Łozińska i Wojciech Wysocki oraz utalentowani wokaliści młodego pokolenia: Aleksandra Klimczak – sopran, Krzysztof Knapczyk – tenor i Jan Piasecki – bas. Solistom towarzyszyła kameralna orkiestra symfoniczna, złożona z uczniów warszawskich szkół muzycznych i studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Chór Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, Chór Kameralny Endorfina i Grodziski Chór Kameralny Kantata.

Publiczność entuzjastycznie zareagowała na efektowne wykonanie „Oratorium Ecce Homo” i nagrodziła artystów wielominutowymi owacjami. Bardzo energetyczna, a zarazem emocjonalna muzyka Jakuba Kaczmarka przypadła do gustu słuchaczom, którzy licznie dopytywali się o kolejne koncerty i o możliwość nabycia płyty z „Oratorium”. Miejmy nadzieję, że młody ursynowski kompozytor, który w swojej pracy inspiruje się dziełami wybitnych twórców muzyki tak symfonicznej jak i filmowej, niebawem zaprezentuje nam swój kolejny utwór. 

Fantastyczna muzyka, świetna oprawa wizualna oraz głębia tekstów Karola Wojtyły sprawiły, że tego wieczoru kościół pw. Wniebowstąpienia Pańskiego po raz kolejny stał się także świątynią Sztuki.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA