Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Dziś idę walczyć mamo...

14-06-2022 21:52 | Autor: Mirosław Miroński
Powyższe zdanie to tytuł Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej, która odbędzie się w środę 22.06.2022 w Muzeum Niepodległości w Warszawie.

To już kolejna konferencja z cyklu „Wielkie Powstania Narodowe”, poprzednie dotyczyły Powstania w getcie warszawskim, Listopadowego oraz Styczniowego. W roli prelegentów wystąpią historycy, muzealnicy, varsavianiści, a nawet teatrolog.

W roku 2022 przypada 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Było to jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń zapisanych na kartach historii miasta. Planowane było na kilka dni, trwało ponad 2 miesiące. Było zrywam ludzi młodych. Większość żołnierzy wkroczyła w dorosłość podczas okupacji. Walczyły nawet dzieci. Małoletni członkowie Szarych Szeregów służyli w Harcerskiej Poczcie Polowej, kilkunastoletnie dziewczęta były łączniczkami i sanitariuszkami. Starsi walczyli z bronią w ręku na pierwszej linii frontu. Kobiety służyły jako lekarki, sanitariuszki, pielęgniarki (w służbie sanitarnej – stanowiły około 70–80 proc. personelu) i łączniczki. Trafiały na pierwszą linię frontu, były przewodniczkami w kanałach. Kobiece Patrole Minerskie brały udział w akcjach bojowych. Oddział Dywersja i Sabotaż Kobiet m. in. przygotowywał sygnalizację dla alianckich lotników i odbierał zrzuty.

Powstanie Warszawskie w powszechnej świadomości najczęściej kojarzy się z żołnierzami Armii Krajowej, powstańcami oraz barykadami. Jednak w tym czasie obok powstańców była ludność cywilna. Przed wybuchem zrywu w Warszawie mieszkało 920 tys. ludzi, z czego 720 tys. w lewobrzeżnej części miasta. Wybuch powstania dla części ludności cywilnej był dużym zaskoczeniem. Po rzezi Woli Niemcy zaczęli wysiedlać ludność cywilną z Warszawy uznając, że będzie tanią siłą roboczą. Okupant uznał, że mordowanie ludności cywilnej powoduje wyhamowanie ofensywy oddziałów niemieckich pacyfikujących pozycje powstańcze. Szacuje się, że na roboty do III Rzeszy w trakcie i po upadku powstania trafiło od 90 do nawet 150 tys. osób.

Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Dziś idę walczyć mamo … 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego” będzie okazją do przypomnienia tego ważnego zrywu, podczas którego młodzi ludzie szli do walki o godność.

„Planowane jest również wydanie recenzowanej publikacji pokonferencyjnej, zawierającej treść referatów. To nie tylko znakomity sposób udokumentowania aktualnego stanu badań, ale także dotarcia do możliwie szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką Powstania Warszawskiego” – podkreśla dr Beata Michalec – zastępca dyrektora ds. programowych, inicjatorka konferencji.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Prezydenta m. st. Warszawy.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA