Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Dziki wracają do miasta...

09-06-2021 21:45 | Autor: Piotr Celej
Mieszkańcy Ursynowa alarmują, że w mieście coraz częściej można spotkać dziki. Sprawdziliśmy co powinniśmy zrobić, gdy spotkamy na swej drodze te zwierzęta.

Dzik jest dziki, dzik jest zły, Dzik ma bardzo ostre kły. Kto spotyka w lesie dzika, Ten na drzewo szybko zmyka. Tak w znanym wierszyku opisał to zwierzę Jan Brzechwa. Dzik jest jednym z najpopularniejszych dużych ssaków w Polsce. W ostatnich latach populacja jednak drastycznie zmalała z powodu odstrzału sanitarnego spowodowanego afrykańskim pomorem świń (ASF). Dziki to jednak bardzo wytrzymałe i płodne zwierzęta, wokół Warszawy znów można spotkać ich stada.

Coraz częściej dochodzi do spotkań z ludźmi, należy więc przygotować się na taką ewentualność. Warto nadmienić, że liczba zgłoszeń, które wpłynęły do Lasów Miejskich w pierwszym kwartale 2021 roku jest prawie trzykrotnie wyższa niż w analogicznym okresie 2020 r. Liczebność populacji dzików szacowana jest na około 1000-1500 sztuk i określana jest na podstawie obserwacji pracowników terenowych Lasów Miejskich. Wzrost częstotliwości spotkań z dzikami wynika z różnych przyczyn. Populacja dzików bytująca w mieście jest bardzo liczna, co wynika z dużej dostępności pożywienia poza terenami leśnymi (dokarmianie przez ludzi, niezabezpieczone kontenery na śmieci, nieogrodzone działki, nieużytki, itp.). Do tego dochodzą korzystne warunki klimatyczne i brak zagrożeń środowiskowych.

Obecność dzików w środowisku naturalnym jest bardzo korzystna, jednak powodują sporo zamieszania, gdy docierają w głąb miasta. Dzięki wysokiej inteligencji radzą sobie dobrze z rozmaitymi przeszkodami oraz łatwo dostosowują swój tryb życia do nas, ludzi.

Oddalić się i nie dokarmiać

Pamiętajmy, że dzik ma bardzo wyczulony węch - z odległości 500 metrów może wyczuć człowieka - oraz wyczulony słuch pozwalający usłyszeć pęknięcie gałązek, trzeszczenie śniegu, a nawet szum tarcia ubrań. Słabością dzika jest wzrok, ponieważ zauważa tylko ruch. Bardziej prawdopodobne więc jest, że zwierzę szybciej wyczuje naszą obecność, niż my go zauważymy.

Jak należy się zachowywać, gdy spotkamy na swojej drodze dzika? Zalecenia warszawskich miejskich lasów obejmują: w momencie, gdy zauważymy dzika (a gdy on nas nie zauważył) należy oddalić się, nie wykonując gwałtownych ruchów, nie należy uciekać, ponieważ może to sprowokować zwierzę do ataku, nie wolno głaskać, karmić, podchodzić do dzika, który sprawia wrażenie zwierzęcia oswojonego, ale w dalszym ciągu może być niebezpieczny.

Jeżeli mieszkamy blisko lasu lub mamy działkę pamiętajmy z kolei by: utrzymywać czystość i porządek na terenach swoich nieruchomości, nie wyrzucać żywności w miejscach do tego nieprzeznaczonych, kosze na śmieci w okolicy gospodarstw domowych powinny być zamykane, aby dzik nie mógł się do nich dostać i nie wyczuł zapachu pożywienia. Pamiętajmy też, że przebywając z psem w miejscach, gdzie może dojść do spotkania z dzikiem, należy bezwzględnie trzymać swoje zwierzę na smyczy – obecność psa oraz sprowokowanie dzika może poskutkować śmiertelnym atakiem na psa. Pamiętajmy, że zwierzęta te mogą być również agresywne gdy bronią swoich młodych.

Będzie odstrzał i odławianie?

Odłów jest obecnie jedyną metodą ograniczania liczebności populacji dzików występujących na terenie Warszawy. Zapowiadany jest jednak odstrzał zwierząt w okolicy Ursynowa, gdzie problem jest coraz większy.

- W takich sytuacjach muszą zostać odstrzelone, by ich przyrost był naturalny. Wchodzą w coraz większe kolizje z człowiekiem i instalacjami, które człowiek buduje. W tej chwili nie ma odstrzałów na Ursynowie, ale to tylko kwestia czasu kiedy takie decyzje zostaną wydane - mówi mediom wicedyrektor Lasów Miejskich m.st. Warszawy Andżelika Gackowska.

Informacje o odstrzale będą podane kanałami komunikacji Urzędu Miejskiego. Pamiętajmy, że w przypadku bezpośredniego zdarzenia z udziałem jakiejkolwiek zwierzyny dziko żyjącej należy się skontaktować z pracownikiem ds. łowiectwa Lasów Miejskich pod nr tel. 600-020-746 lub 600-020-747, które są czynne całą dobę. Można też zadzwonić do Straży Miejskiej pod numer 986.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA