Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Dzieje się…

22-02-2023 20:42 | Autor: Mirosław Miroński
W ostatnich dniach oczy całego świata są zwrócone na Polskę. Dzieje się tak w dużej mierze za sprawą prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, który złożył wizytę w naszym kraju. To już kolejna wizyta prezydenta największego światowego mocarstwa w Polsce. Po utrzymywanej w tajemnicy (ze względów bezpieczeństwa) wizycie w Kijowie Joe Biden dotarł pociągiem do Przemyśla, a następnie z Rzeszowa-Jasionki odleciał do Warszawy. Po przybyciu do prezydent USA zdążył jeszcze porozmawiać telefonicznie z włoską premier Giorgią Meloni, która chwilę wcześniej opuszczała Polskę i udawała się do Kijowa. Osobistości dosłownie minęły się na wspomnianym lotnisku w Rzeszowie-Jasionce. Biden odleciał stamtąd do Warszawy, a Meloni niemal w tym samym czasie wylądowała tam po drodze do Kijowa. Oj dzieje się…. Aż trudno uwierzyć, że w naszym kraju mogą krzyżować drogi tak ważnych i prominentnych polityków.

Wszystko to świadczy dobitnie o rosnącej roli Polski w polityce światowej. Rośnie też nasz prestiż na świecie i co za tym idzie, zainteresowanie Polską na międzynarodowej arenie politycznej. Przekłada się to również na poprawę naszego bezpieczeństwa i poprawę rankingów ekonomicznych i gospodarczych.

Prezydencki Air Force One w naszej przestrzeni powietrznej, a następnie opancerzona limuzyna Cadillac One, zapewniające komfort podróży i ochronę najważniejszego polityka na świecie, to symbole towarzyszące politykom amerykańskim. Cadillaca One, którym przemieszczał się po ulicach Warszawy Joe Biden zdobiły dwa proporczyki: flaga amerykańska i polska. To rzeczywistość, która jeszcze niedawno wydawała się mało realna, a dziś dzieje się na naszych oczach.

Wydarzenia ostatnich miesięcy potwierdzają fakt, że znaleźliśmy się po właściwej stronie „mocy”. Mówiąc inaczej, znaleźliśmy się razem z USA i innymi krajami na wspólnej orbicie politycznej. Łączą nas interesy i podobne spojrzenie na różne kwestie w polityce międzynarodowej. Umacnia to wzajemne poczucie bezpieczeństwa, a nam stwarza możliwość współpracy z najważniejszym mocarstwem na planecie, gwarantuje pokój, dostęp do technologii i rozwój gospodarczy.

Choć trudno przebić medialnie to, co działo się w ostatnich dniach w polityce, warto wspomnieć, że również w innych dziedzinach życia dzieje się wiele, zwłaszcza w kulturze. Tu nie odnotowujemy żadnej przerwy, jak choćby w szkołach, gdzie uczniowie z niektórych województw mają jeszcze ferie zimowe.

Filharmonia Narodowa zaprasza na poemat symfoniczny Don Juan. Jest to dzieło dwudziestoczteroletniego Ryszarda Straussa, nawiązujące do formy utrwalonej w muzyce przez Berlioza i Liszta. Z powodu choroby Baiba Skride nie wystąpi 24 i 25 lutego w koncertach symfonicznych. Partię solową w Koncercie skrzypcowym op. 33 Carla Nielsena wykona Johan Dalene. Pierwsze wykonanie dzieła Straussa miało miejsce w Weimarze w 1889 roku pod batutą samego kompozytora i odniosło wielki sukces.

Już niedługo będziemy mogli podziwiać maestrię jednej z najwybitniejszych ikon jazzu – Nigela Kennedy’ego. Angielski muzyk, wraz ze swoim zespołem, zaprezentuje program „Spiritual Connection”. Jest to projekt retrospektywny, w którym Kennedy przedstawia zróżnicowany wachlarz swoich muzycznych preferencji. Usłyszymy m. in. jego własne kompozycje, utwory Bacha, a także aranżacje kompozycji autorstwa Komedy i Sakamoto. Jest jeszcze czas, aby dodać to wydarzenie do naszego kulturalnego kalendarza. Z pewnością będzie to wielkie muzyczne przeżycie.

Koncert odbędzie się w godzinach 20:00 - 22:00, 17 kwietnia tego roku w Warszawie, ul. Jasna 5. Warto przypomnieć, że Nigel Kennedy jest uznawany za jednego z najwybitniejszych żyjących skrzypków jazzowych. Łączy on świat muzyki klasycznej, jazzowej, rockowej i popularnej. To przenikanie się stylów i gatunków pozwala mu uzyskiwać niezwykle ciekawe efekty. Jego twórczość stawia go w gronie najważniejszych światowych muzyków. Studiował m. in. u Yehudiego Menuhina, współpracował ze Stéphanem Grappellim. Na swoim koncie ma najlepiej sprzedającą się płytę z muzyką klasyczną, zawierającą Cztery Pory Roku Antonia Vivaldiego (2 miliony egzemplarzy). Nigel Kennedy koncertuje od ponad 40 lat w najbardziej prestiżowych salach o międzynarodowej renomie. Jego zespół wystąpi w następującym składzie: Nigel Kennedy - skrzypce, pianino, Beata Urbanek-Kalinowska - wiolonczela, Rolf Bussalb - gitara, Piotr Kułakowski - kontrabas, Sławomir Berny - perkusja i perkusjonalia.

Nigel Kennedy & Band „Spiritual Connection” - 17.04.2023 r. Filharmonia Narodowa w Warszawie. Więcej informacji i bilety: https://interticket.pl/kennedy oraz www.ebilet.pl/muzyka/jazz-blues/nigel-kennedy/#fbevent.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA