Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Dyfuzje czasu w sztuce

01-07-2020 21:40 | Autor: Grzegorz Borkowski
Tematem wystawy są zastanawiające i nieoczywiste relacje między sztuką lat 70. (XX wieku), a sztuką dzisiejszą oraz różne rodzaje dialogów w sztuce między czasem przeszłym i teraźniejszym.

Dyfuzja to z jednej strony termin z dziedziny fizyki, określający spontaniczne i niekontrolowane przenikanie cząstek materii między dwoma (lub więcej) ośrodkami, a jednocześnie termin ten jest stosowany do zjawisk przenikania informacji i innowacji w sferze społecznej. Odniesienie dyfuzji do zagadnień czasu jest oczywiście metaforą, sądzimy jednak, że może być ona użyteczna do uchwycenia związków między sztuką powstającą obecnie a sztuką z nieodległej przeszłości. „Dyfuzje czasu” nie są wyrazem jakiegoś rodzaju nostalgii (jako tęsknoty za powrotem do czegoś, co było), bo chodzi tu o to, żeby właśnie w czasie obecnym znalazły się elementy z przeszłości, by zyskały współczesną wibrację, dzięki temu mogą stać się znowu aktywne.

Załączona fotografia przedstawia działanie „Video i oddech” Pawła Kwieka z 1978 roku, w którym siedzący w medytacyjnej pozie artysta połączony był z telewizorem w taki sposób, że widoczna na ekranie postać artysty ulegała rozjaśnieniu gdy brał wdech, a zaciemniała się stopniowo w trakcie wydechu. Wystawę, zawierającą prace 10 artystek i artystów, można oglądać w Galerii Działań SMB Imielin (Marco Polo 1) w godz. 14 -19 (pon.- pt.) do 31 lipca. Ze względu na sytuację epidemiologiczną przy zwiedzaniu obowiązuje zakrywanie nosa i ust.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA