KATARZYNA NOWIŃSKA: Jak będzie wyglądał start nowego sezonu w „Alternatywach”? Jakie atrakcje zaproponują nam państwo na pierwsze dni września?
KRZYSZTOF CZUBASZEK: Wrzesień rozpoczynamy koncertem chóru AVE i filharmoników „Ordonka i Bodo na Ursynowie”. Tydzień później – w niedzielę 8 września – na naszej scenie odbędzie się premiera muzycznego widowiska Roberta Rozmusa „#Miłość”. Z kolei w piątek 20 września zapraszamy na koncert Renaty Przemyk. Pod koniec miesiąca mamy niespodziankę dla miłośników jazzu. W naszej głównej sali Szekspir wystąpi Piotr Schmidt International Sextet ft. Mino Cinelu & Wojciech Myrczek. Wyjątkowe talenty połączą siły, aby dostarczyć niezapomnianych muzycznych doznań, wykonując najpiękniejsze utwory ikony jazzu nowoczesnego i muzyki filmowej, czyli Krzysztofa Komedy!
Jak co roku „Alternatywy” uczestniczą we współorganizowanej przez Urząd Dzielnicy Ursynów Inauguracji Roku Kulturalnego (IRK). Z tej okazji przygotowaliśmy pięć wydarzeń. W czwartek 5 września zapraszamy do nas najmłodszych widzów na spektakl pt. „Gong” Teatru Lalek „Pleciuga” ze Szczecina. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Sportu i Turystyki oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wstęp na przedstawienie będzie bezpłatny (obowiązują wejściówki). W ramach IRK odbędą się w naszym centrum kultury takie wydarzenia jak: koncert Agnieszki Greinert „Agnes do Buenos Aires”, wernisaż ilustracji Zofii Piekacz „Cztery pory roku”, wystawa oraz spotkanie z Piotrem Jaxą i Zbigniewem Zamachowskim „Remembering Krzysztof Kieślowski”, jak również koncert Krystyny Wysockiej Kochan i grupy artystycznej Dereń „Jak afrodyzjak”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny (trzeba jedynie pobrać wejściówki).
Czy w tym roku szkolnym pojawią się jakieś nowe zajęcia, warsztaty dla dzieci i młodzieży?
Oferta zajęć jest bardzo bogata i różnorodna. Kontynuujemy cykle, które cieszyły się zainteresowaniem w ubiegłym roku, ale nie zabraknie oczywiście nowości. Będą zajęcia z grafiki komputerowej, programowania, kurs miksowania oraz nauka podstaw Microsoft 365. Zapisy na wszystkie zajęcia trwają od 19 sierpnia. Zapraszamy też na zajęcia dla dzieci i młodzieży finansowane z Budżetu Obywatelskiego. Zapisy rozpoczną się już 28 sierpnia.
Czy będą również jakieś nowości w ofercie dla osób dorosłych?
Podobnie jak w przypadku zajęć dla młodszych, w ofercie dla dorosłych pozostają cykle, które od kilku sezonów są najbardziej popularne. Nowością będzie kurs Microsoft 365 oraz podstawy programowania Java, studio teatru pantomimy, Teatr Scena Otwarta czy zajęcia „Trenuj sobie IMPRO: sztuka, metoda, filozofia”. Specjalnie z myślą o seniorach przygotowaliśmy nowe warsztaty szycia oraz kurs podstaw obsługi komputera.
13 i 14 września o godzinie 19:00 w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” czeka nas wydarzenie teatralne. Zobaczyć będzie można spektakl „Ogrodnik” z Danielem Olbrychskim, Jerzym Schejbalem i Magdaleną Schejbal w obsadzie. Proszę powiedzieć coś więcej o tej sztuce.
Na scenie pojawi się trójka fantastycznych aktorów i historycznych bohaterów: Jerzy Schejbal jako Georges Clemenceau, jeden z najbardziej wpływowych polityków europejskich i dwukrotny premier Francji; Daniel Olbrychski jako Claude Monet, guru impresjonistów, autor słynnych „Nenufarów” i Magdalena Schejbal jako Blanche Monet, malarka, pasierbica i synowa Moneta. W „Ogrodniku” spędzają ze sobą kilka intensywnych dni w pracowni Moneta w Giverny. Kłócą się, obrażają, przekonują do własnych kompletnie różnych ocen rzeczywistości, która nie jest przyjazna żadnemu z nich. Zażarte dyskusje przyjaciół powodują zmianę ich spojrzenia na rzeczywistość. Spektakl intryguje swoją aktualnością, uświadamia widzów, że w świecie społecznego bałaganu, wojny i zagrożenia demokracji sztuka i przyjaźń mogą mieć istotny wpływ na życie, istnienie i naszą hierarchię wartości. To przedstawienie Teatru IMKA, z którym współpracujemy już od ubiegłego roku.
Czy oprócz spektaklu „Ogrodnik” zaproponują państwo we wrześniu inne wydarzenia dla miłośników teatru?
Miłośników teatru zapraszamy 21 września na sztukę Sławomira Mrożka „Ambasador” w reżyserii Jarosława Gajewskiego, w wykonaniu aktorów Teatru Klasyki Polskiej. W tytułową postać wcieli się Andrzej Mastalerz. Na scenie partnerować mu będą Dariusz Kowalski jako Człowiek, Bartosz Turzyński w roli Pełnomocnika oraz Małgorzata Mikołajczak wcielająca się w Amelié i Maciej Wyczański grający Otella. Dzięki interpretacji reżysera i doskonałej grze aktorskiej spektakl zabiera widzów w niezwykłą podróż – podróż w głąb siebie, gdyż błyskotliwy humor Mrożka nie tylko bawi, ale przede wszystkim skłania do refleksji.
28 i 29 września zapraszają państwo na Festiwal „Siły Marzeń”. Jaki jest program tego wydarzenia?
Tematem przewodnim pierwszego dnia festiwalu jest hasło „Dookoła świata”, drugiego – „W górach”. W sobotę i niedzielę na scenie „Alternatyw” zagości m. in. Przemek Kossakowski, dziennikarz, dokumentalista, podróżnik oraz autor książek „Na granicy zmysłów” oraz „Drobna nieuważność i inne historie”. Będzie też można wysłuchać prelekcji Marcina Błeńskiego na temat projektu „Bezpieczny Kazbek”, polegającego na utrzymywaniu dyżuru polskich ratowników górskich i medycznych w bazie pod Kazbekiem (pięciotysięcznik w Gruzji). Ambulatorium i baza ratownicza, położona na wysokości 3653 metrów nad poziomem morza, są jednymi z najwyżej położonych na globie. Co roku tutejsi wolontariusze ratują i udzielają pomocy kilkuset osobom z całego świata.
Jakie jeszcze wydarzenia powracają do „Alternatyw” po wakacyjnej przerwie?
Zapraszamy na cieszący się ogromną popularnością cykl „Marek Majewski i Przyjaciele” , we wrześniu nie zabraknie też spotkań wokół książek. Porozmawiamy z Anną Dziewit-Meller o jej najnowszej powieści „Juno”. Będziemy też u nas gościć Krystynę i Stefana Chwinów, którzy opowiedzą o tematach poruszanych w książce „Dziennik życia we dwoje”. To ostatnie wydarzenie organizujemy wspólnie z Ursynoteką.
Powracają lubiane cykle kinowe: Wtorkowa Kinofaza, Wielkie Kino dla Małych, The Best of Millennium Docs Against Garavity. Gościem spotkania podróżniczego ze slajdowiskiem będzie Paulina Lewandowska, latynoamerykaniskta i pilotka wycieczek, która opowie o niesamowitych krajobrazach Peru i Boliwii.
Rozpoczynamy także zupełnie nowe pasmo spotkań Odcienie, którego bohaterami będą osoby ze świata filmu, muzyki, sportu i literatury. Pierwszego gościa ogłosimy na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.