Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Dom serialowej „Niani Frani”

27-07-2022 20:54 | Autor: Piotr Celej
Serialowa Franciszka Maj i jej przygody bawiły Polaków na początku XXI wieku. Mało kto wie, że słynny „Skalskich dom” znajduje się niedaleko stacji metro Wilanowska.

Do dzisiaj serial ma swoich zagorzałych fanów. Kręcona po polsku telenowela komediowa ma swoje stałe pory emisji na Comedy Central, jest też popularna w internecie – niektóre odcinki mają milionowe wyświetlenia. Pomimo tego, iż obraz był kręcony kilkanaście lat temu, w 2019 Telewizja Polsat wykupiła od TVN na wyłączność prawa do pokazywania tego serialu. Od 10 czerwca 2019 roku do 8 lutego 2020 roku i od 21 grudnia 2020 rok produkcja emitowana jest w Super Polsacie, i Polsat Comedy Central Extra. Okazuje się, że fani serialu mają możliwość obejrzenia słynnego budynku serialowego na Mokotowie.

Dom Niani Frani – nic się nie zmieniło!

Niedaleko stacji metra Wilanowska znajduje się ten słynny dom Maksymiliana Skalskiego. Pod adresem Lenartowicza 13 na warszawskim Mokotowie zobaczymy znaną z przebitek wideo willę, gdzie częściowo nagrywano serial. Studyjne nagrania realizowano od 19 lipca 2005 roku do 25 lutego 2009 roku w Farat Film na warszawskim Wawrze. Dom był jednak wielokrotnie ogrywany do przebitek wideo. Sama bryła rezydencji państwa Skalskich niewiele zmieniła się od czasów powstania serialu.

Dom, określany przez okolicznych mieszkańców mianem domu Niani Frani, to prywatna obecnie nieruchomość. Pierwotnie budynek należał do powstałej w 1923 oku Spółdzielni Mieszkaniowej "Domy Spółdzielcze". Budowę willi przy Lenartowicza ukończono około 1930 roku

w lipcu 2012 roku obiekt został wpisany do gminnej ewidencji zabytków miasta stołecznego Warszawa jako przykład przedwojennej zabudowy jednorodzinnej. Willa z dawnych mokotowskich przedmieść zachowała swój oryginalny kształt oraz kolorystykę. Obecnie należy do prywatnych właścicieli, oglądać można ją tylko od zewnątrz.

Niania Frania – polska telenowela w stylu latino

Panna z warszawskiej Pragi - Frania Maj, po utracie pracy i rozstaniu z narzeczonym, przypadkiem obejmuje posadę niani w domu majętnego producenta telewizyjnego. Pełna humoru i energii Frania zaprowadza nowe porządki w nieco przesadnie uporządkowanym domu Skalskich. Frania Maj niespodziewanie dla samej siebie skończyła karierę w salonie sukien ślubnych, bo właściciel - były narzeczony - ją zwolnił. Frania postanawia rozpocząć nowy rozdział w swym życiu i zostaje akwizytorką kosmetyków. Szukając pierwszych klientów, trafia do domu Maksymiliana Skalskiego - słynnego producenta seriali telewizyjnych.

Maks właśnie poszukuje nowej niani dla trójki swych dzieci, które niedawno straciły matkę. Myląc Franię z kolejną kandydatką postanawia, choć nie bez wahania, zatrudnić ją do opieki nad dziećmi. Nowa niania okazuje się dla niego prawdziwym skarbem, choć Maks nie od razu zdaje sobie z tego sprawę. Frania, dla swoich podopiecznych, jawi się nie tylko opiekunką, ale matką, przyjaciółką i przewodnikiem.

Zagrana przez polskich aktorów telenowela w stylu południowoamerykańskim podbiła serca Polaków. Scenariusz serialu został oparty na oryginalnej wersji skryptu, napisanej przez Petera Marca Jacobsona i Fran Drescher, odtwórczynię głównej roli (Fran Fine) w amerykańskiej wersji. W tytułową postać w polskiej adaptacji wcielała się Agnieszka Dygant. W każdym odcinku występowała gościnnie znana postać ze świata show-biznesu, łącznie blisko 300 osobistości. Serial cieszył się olbrzymim zainteresowaniem publiki, dwukrotnie przyznano mu telekamery dla najlepszej produkcji.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA