Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Do szkoły – gotowi, start!

07-09-2022 21:42 | Autor: Jakub Leduchowski
Ponad 280 tys. dzieci i młodzieży rozpoczęło nowy rok szkolny w Warszawie. Część z nich wróciła po wakacjach lub rozpoczęła edukację w wyremontowanych lub z zupełnie nowych miejskich szkołach i przedszkolach.

– Po dwóch miesiącach wakacji zaczynamy nowy rok szkolny. Wszystkim uczniom życzę dobrych wyników w nauce, rozwoju pasji i zainteresowań oraz nowych przyjaźni. Rodzicom życzę radości z sukcesów dzieci, a dyrekcji i nauczycielom satysfakcji z pracy zawodowej – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za miejską edukację. – Mimo wielu szkodliwych zmian wprowadzanych przez rządzących do polskiego systemu oświaty, w naszych placówkach będą królowały otwartość, wzajemny szacunek i życzliwość. Edukacja to fundament naszego społeczeństwa dlatego mam nadzieję, że warszawska oświata stawi czoła kolejnym przeciwnościom – dodaje.

Wielki powrót do nauki

1 września do 810 przedszkoli i szkół prowadzonych przez m.st. Warszawę wróciło 282 tys. uczniów z czego:

- 48 tys. do przedszkoli;

- 139 tys. do szkół podstawowych, w tym oddziałów przedszkolnych;

- 95 tys. do szkół ponadpodstawowych.

Zgodnie z szacunkami Biura Edukacji 6 proc. wszystkich uczniów (16,8 tys.), którzy rozpoczęli w tym roku szkolnym naukę w miejskich przedszkolach oraz szkołach, to dzieci i młodzież z Ukrainy. Będą oni uczęszczali do istniejących klas oraz do oddziałów przygotowawczych ponownie tworzonych w szkołach od 1 września.

– Liczba oddziałów przygotowawczych zostanie dostosowana do potrzeb uczniów cudzoziemskich oraz możliwości organizacyjnych i kadrowych szkół. Obecnie w miejskich szkołach zostanie utworzonych 100 oddziałów, ale z pewnością ich liczba będzie się zwiększała. Od wybuchu wojny jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Edukacji i Nauki Ukrainy i tworzymy również warunki do edukacji w systemie ukraińskim. Przy wsparciu UNICEF organizujemy w każdej dzielnicy Warszawy kolejne punkty dla uczniów ukraińskich do nauki zdalnej wyposażone w niezbędny sprzęt – podkreśla Renata Kaznowska.

Kolejne „Lato w mieście” za nami

Warszawscy uczniowie, którzy spędzali wakacje w stolicy, mieli możliwość udziału w miejskiej akcji „Lato w mieście”. Z opieki zorganizowanej w 169 miejskich szkołach oraz bogatej oferty zajęć sportowych, edukacyjnych, artystycznych, wycieczek i lekcji muzealnych skorzystało łącznie blisko 13 tys. dzieci i młodzieży. W akcji wzięło również udział ponad 2 tys. uczniów z Ukrainy - co ważne te działania zostały sfinansowane przez UNICEF na mocy porozumienia z miastem.

Szkoła dobrostanu psychicznego

W nowym roku szkolnym Warszawa kontynuuje program „Szkoła dobrostanu psychicznego”: – Stworzenie uczniom bezpiecznego i komfortowego miejsca do nauki to priorytet, ale wiemy, jak ważne jest również wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży, w tym uchodźców z Ukrainy, rodziców, nauczycieli i dyrektorów placówek oświatowych. Dlatego dalej będziemy zapewniali nie tylko pomoc specjalistów z miejskich poradni psychologiczno-pedagogicznych, ale również konsultacje, webinaria, kursy i szkolenia –mówi wiceprezydent Kaznowska.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA