Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Dni Pamięci Pawiaka

02-10-2019 21:40 | Autor: Mirosław Miroński
Nie milkną echa II Wojny Światowej. Po raz 21. Muzeum Niepodległości w Warszawie oddało cześć poległym oraz tym, którzy przeżyli pobyt w więzieniu Pawiak. Tegoroczne uroczystości potrwają od 2 do 5 października. W ich programie znajdą się spotkania ze świadkami historii, premiery filmowe, występy artystyczne, zwiedzanie wystaw.

Tradycyjnie, większość wydarzeń będzie miała miejsce w Muzeum Więzienia Pawiak przy ul. Dzielnej. Goście, którzy zdecydują się na uczestnictwo w tej wyjątkowej uroczystości, będą mogli wysłuchać m. in. wykładu o Polskim Państwie Podziemnym na Pawiaku oraz o tym, dlaczego lekarze SS zamiast leczyć zabijali swoich pacjentów.

Uczestnicy mają okazję zobaczyć program historyczno-artystyczny „By nigdy więcej…” w reżyserii Marii Reif, który powstał na podstawie książki „Cena wolności” Karoliny Gruszczyńskiej. Muzeum Niepodległości zaplanowało także premierę filmu „Droga” w reżyserii Andrzeja Kałuszko.

Nie brak też bardzo emocjonalnych punktów programu, jak spotkanie z byłymi więźniami Pawiaka oraz zwiedzanie ekspozycji muzealnej.

Oprócz tego w Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy al. Szucha będzie można zobaczyć cykl czterech prezentacji historycznych „Stawiam życie na szalę przeciwko wrogowi…”, które powstały wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Pasjonaci Historii Warszawy 1939-1945.

Ostatniego dnia, 5 października, odbędzie się Modlitwa o powrót do nieba, czyli impresja muzyczna w wykonaniu kwartetu smyczkowego oraz wiersze Krystyny Krahelskiej w hołdzie Bohaterom Pawiaka.

Kontakt: Magdalena Kukawska m.kukawska@muzeumniepodleglosci.art.pl tel. 533 783 370

Bartłomiej Kłusek m.klusek@muzeumniepodleglosci.art.pl tel. 517 535 461.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA