Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Daukszewicz, Fedorowicz, Majewski na Służewie

02-09-2020 21:23 | Autor: Wojciech Dąbrowski
Od pamiętnej daty Porozumień sierpniowych upłynęło dokładnie 40 lat. Tę rocznicę tradycyjnie już uczcił Mokotów uroczystym koncertem pod hasłem Porozumienie sierpniowe poetów. Koncert odbył się w miniony poniedziałek (31 sierpnia) w Służewskim Domu Kultury pod honorowym patronatem burmistrza dzielnicy Rafała Miastowskiego.

Pierwszy Festiwal Piosenki Prawdziwej - Zakazane Piosenki odbył się w gdańskiej Hali Olivii w sierpniu 1981 roku, a 4 września, w dniu rozpoczęcia Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność, w sopockiej Operze Leśnej odbył się koncert laureatów. Ojcami chrzestnymi Festiwalu byli: Maciej Zembaty (pomysłodawca), Waldemar Banasik (dyrektor) i Maciej Karpiński (reżyser), Jacek Kuroń, Andrzej Czeczot i Wojciech Łyżwa. Radzie artystycznej przewodniczył Andrzej Wajda. To właśnie wtedy pojawiły się niezapomniane odważne piosenki laureatów Festiwalu: Jacka Kaczmarskiego, Antoniny Krzysztoń, Macieja Zembatego.

II Festiwal Piosenki Prawdziwej odbył się dopiero po 20 latach (2001), a 15 lat temu prawa do organizowania kolejnych Festiwali przejął satyryk Marek Majewski, który z powodzeniem tradycję podtrzymuje. Od kilkunastu lat Festiwal zadomowił się na dobre na Mokotowie.

W poniedziałkowym koncercie, obok Marka Majewskiego (organizatora i reżysera programu), wystąpili jak zwykle niezawodni twórcy najbardziej ostrej satyry politycznej: Jacek Fedorowicz (pan kierownik z kultowego programu radiowego 60 minut na godzinę w najnowszej odsłonie), Krzysztof Daukszewicz (Szkło kontaktowe w TVN), Leszek Wójtowicz (bard podziemnej Solidarności z krakowskiej Piwnicy pod Baranami), Antoni Murawski i Kuba Sienkiewicz. W tym doborowym towarzystwie mam osobiście przyjemność od 15 lat prezentować na scenie drukowane na łamach „Passy” satyry MKWD (Muzycznego Kabaretu Wojtka Dąbrowskiego).

Śmiech, jak wiadomo, jest skutecznym lekiem na całe zło, a tej broni władza najbardziej się boi. Publiczność przyjęła nas entuzjastycznie.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA