Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Dowiedz się więcej o ciasteczkach cookie klikając tutaj

Czysta Warszawa – pół roku działań służb oczyszczania

30-07-2025 21:29 | Autor: ZOM
Porządek to nie tylko estetyczna wizytówka stolicy, ale także zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Zarząd Oczyszczania Miasta, który codziennie dba o czystość Warszawy, podsumował prace w pierwszym półroczu 2025 r.

Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) jest kluczową jednostką, która zajmuje się utrzymaniem czystości w stolicy. Organizuje regularne sprzątanie 1300 km ulic i torowisk tramwajowych, a także 4 mln m kw. terenów dla pieszych, w tym 4500 przystanków komunikacji miejskiej. Zleca również codzienne opróżnianie 13 tys. ulicznych koszy na śmieci, a wspólne patrole ZOM i Straży Miejskiej kontrolują przestrzeń publiczną.

Rezultaty pracy ZOM-u doceniają zarówno mieszkańcy, jak i turyści – dali temu wyraz w ostatnim badaniu Barometr Warszawski, w którym 81 proc. ankietowanych oceniło czystość stolicy bardzo pozytywnie. Z kolei aż 98 proc. badanych uznało ten obszar za bardzo ważny i ważny.

Noc w noc na ulicach

Regularne sprzątanie ulic i torowisk to jedno z podstawowych zadań ZOM. Każda z dróg jest czyszczona na mokro przynajmniej raz w tygodniu, w pierwszym półroczu odbyło się to już 18 razy. Z kolei prace na torowiskach mogą być realizowane tylko w czasie czterogodzinnej nocnej przerwy w kursowaniu tramwajów – od początku roku zdarzyło się to już 49 razy. Służby oczyszczania używają także wody z recyklingu, którą pobierają z basenów w czasie ich letnich przerw technicznych.

Porządki na mokro

Oprócz ulic, Zarząd Oczyszczania Miasta organizuje także mycie części chodników, na które w reprezentacyjnych miejscach stolicy regularnie wyjeżdżają szorowarki. Te niewielkie pojazdy czyszczą na mokro Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, ul. Świętokrzyską oraz część Nowego Centrum Warszawy. Sprzątanie z użyciem myjek ciśnieniowych obejmuje również m.in. most pieszo-rowerowy, a także przystanki tramwajowe przy Dworcu Centralnym oraz przy pl. Bankowym. To w sumie 8600 m kw. powierzchni, które w pierwszej połowie roku zostały umyte 30 razy.

Przystankowy serwis porządkowy

Aż 4500 przystanków autobusowych i tramwajowych jest objętych regularnym sprzątaniem. Ekipy zamiatają chodniki, zabierają śmieci i nawet po kilka razy dziennie opróżniają kosze. Wiaty przystankowe są systematycznie i kompleksowo myte, od początku roku łącznie 2900 wiat.

Specjalnym serwisem porządkowym objęta jest pętla autobusowa przy Dworcu Centralnym. To największa konstrukcja przystankowa, do której mycia używane są podnośniki. Zadaszenia i pętla zostały kompleksowo wyczyszczone w pierwszym półroczu dwa razy. Systematyczne mycie dotyczy też ponad 1500 miejskich koszy na śmieci i odbywa się nawet dwa razy w tygodniu.

Stop bazgrołom

ZOM usuwa pseudograffiti z elementów infrastruktury miejskiej. Od początku roku ekipy szybkiego reagowania, które działają przy likwidowaniu nagłych zanieczyszczeń, usunęły bazgroły z 1650 przystanków. Specjalistyczne mycie dotyczy także koszy – od wiosny ZOM przywrócił dawny wygląd już ponad 600 śmietnikom.

Czystość bez przerwy

Oprócz regularnych porządków, które ZOM prowadzi według ustalonych harmonogramów, miasto sprzątane jest też interwencyjnie. Całodobowe Pogotowie Porządkowe ZOM usuwa z jezdni to, co może być niebezpieczne dla uczestników ruchu, np. rozlane paliwa i oleje, pozostałości szkła i karoserii po wpadkach czy zgubione w czasie przewozu ładunki. Sprawne i dynamiczne działanie ekip Pogotowia ogranicza wpływ na codzienne życie mieszkańców zdarzeń na ulicach, a także imprez masowych oraz manifestacji czy skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych. W pierwszej połowie roku Pogotowie Porządkowe wyjeżdżało do akcji 3700 razy, w tym posprzątało z jezdni 1300 zgubionych ładunków. Zlikwidowało też plamy po niebezpiecznych wyciekach o łącznej powierzchni 95 tys. m kw., czyli równej 13 boiskom piłkarskim.

Porządek pod kontrolą

Kolejnym, również ważnym działaniem ZOM jest codzienny monitoring porządku w mieście. Wspólne patrole Zarządu Oczyszczania Miasta i Straży Miejskiej sprawdzają, jak zarządcy terenów wywiązują się z obowiązku utrzymania czystości i reagują, jeśli stwierdzą nieprawidłowości. Kontrolerzy zwracają także uwagę na to, w jakim stanie są elementy miejskiej infrastruktury. W pierwszej połowie roku patrole interweniowały już ponad 21 tys. razy. Najwięcej zastrzeżeń – 42 proc., dotyczyło zaśmiecenia, w tym dzikich wysypisk, nielegalnego składowania odpadów gabarytowych czy porzuconych śmieci po remontach. Z kolei 19 proc. kontroli było związanych z poprawą bezpieczeństwa – uszkodzonymi ławkami, znakami drogowymi czy studzienkami.

Wróć