Wystawa przygotowana specjalnie przez Grupę Celową (Janusz Byszewski, Mariusz Libel, Beata Nessel-Łukasik) dla dzieci i dorosłych w „Galerii Działań” to 10 różnych sytuacji twórczych. Każda z nich to zaproszenie do innego działania: do wspólnego marzenia o „szczęśliwych” drzewach, do tworzenia „unikatowych” obrazów z gotowych przedmiotów, do robienia „własnych” magnesów o tematach, o których chciałoby się porozmawiać w domu, do zrobienia „pamiątkowego” zdjęcia z jednym z praw dziecka, które były inspiracją do stworzenia tej przestrzeni aktywności twórczej.
W rezultacie z każdą kolejną wizytą gości, z każdą ich następną rozmową w „Galerii Działań” o sytuacji dziecka we współczesnej kulturze w kontekście jego praw, wystawa stopniowo wypełnia się tym, co każdy z uczestników tych spotkań ze sztuką tutaj przynosi ze sobą. Dopiero dzięki temu w przestrzeni aktywności twórczej pojawiają się najważniejsze dla nas głosy - głosy dzieci i ich opiekunów. Aby mogło być ich jak najwięcej twórcy wystawy zaprojektowali specjalne instrukcje, które nie tylko mają zachęcać do samodzielnego działania twórczego, ale także ułatwiać dzieciom i dorosłym pokazanie ich punktów widzenia oraz własnych światów.
Dlatego wszystkich, dla których ważne są prawa dziecka, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia w listopadzie prowadzonej przez Fredo Ojdę „Galerii Działań” i włączenia się w rozmowy o tym, jak dzieci postrzegają to, co nas otacza? Czy dziecko jest zauważane? Czy traktujemy je poważnie? Mamy nadzieję, że na zaproszenie do wspólnej refleksji o prawach dziecka zaprojektowane przez Grupę Celową, odpowiedzą zarówno dzieci jak i dorośli a wystawa stanie się faktycznie przestrzenią do dialogu o konieczności szanowania praw dzieci we współczesnym świecie.
Wystawa jest prezentowana w „Galerii Działań” do 9 grudnia 2022 roku we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 15 – 18. Twórcy projektu: Grupa Celowa: Janusz Byszewski, Mariusz Libel, Beata Nessel-Łukasik. Współpracownicy: Zbyszek Gozdecki, Aleka Polis. Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa. Organizator: Stowarzyszenie “Akademia Umiejętności Społecznych”.