Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Czarnek może spać spokojnie?

19-10-2022 21:51 | Autor: Wojciech Dąbrowski
W ubiegłym tygodniu odwiedziłem kilka razy organizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego warszawskie miasteczko edukacyjne. Jako nauczyciel z 57-letnim stażem nie mogę przypatrywać się bezczynnie zagrożeniom i degradacji oświaty w ostatnim okresie i w pełni solidaryzuję się z głównym hasłem miasteczka:  edukacja jest najważniejsza.

Miasteczko zlokalizowano przy placu na Rozdrożu, w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby ministra edukacji. W założeniu działało całodobowo przez tydzień (8-14 października). Było miejscem debat i rozmów o narastających problemach placówek oświatowych, szkół i wyższych uczelni. Tematyka panelowych dyskusji była jak najbardziej słuszna. Poruszono zarówno żywotne problemy nauczycieli (czas pracy i jej warunki, odpowiedzialność, wynagrodzenie, niepokojąco zmniejszającą się liczbę młodych kandydatów do zawodu), jak i uczniów (zdrowie psychiczne, wadliwa podstawa programowa, obniżenie poziomu kształcenia), ale to za mało! Problem w tym, że takim protestem i w takiej skali pan minister Przemysław Czarnek zupełnie się nie przejmie.

Miejsce debat, szumnie nazywane miasteczkiem, to jeden namiocik, kilka stolików i krzeseł. Całodobowość to w istocie kilka przedpołudniowych wystąpień i trzygodzinna dyskusja panelowa. Uczestnikami i prelegentami w gruncie rzeczy było każdorazowo kilkunastu działaczy związkowych. O masowości protestu można jedynie pomarzyć. Tylko w sobotę, na zakończenie, odbyła się manifestacja z udziałem około 2 tysięcy przywiezionych autokarami protestujących nauczycieli. Ale i oni po godzinie 13 zwinęli swoje banery, zakończyli okrzyki i po kilku pamiątkowych fotografiach z prezesem związku na trybunie, powrócili do domów.

Sami organizatorzy są nieco rozczarowani. Pan minister zbył postulaty mglistą obietnicą dziewięcioprocentowych podwyżek płac w przyszłym roku (zamiast postulowanych 20%), ale przecież chodzi nie tylko o płace! Chodzi o prestiż zawodu nauczyciela i poziom edukacji.

Solidarność nauczycielska nie przyłączyła się do protestu, środowisko jest podzielone i jak się okazuje, zupełnie zobojętniało na postępujący chaos i upadek oświaty, godzi się na indoktrynację, wypaczanie historii, wprowadzanie biblistyki i postulaty ugruntowywania cnót niewieścich, odznaczanie medalem Komisji Edukacji Narodowej księży egzorcystów za zasługi w wypędzaniu szatana i inne szalone pomysły kierujących resortem.

Konieczne są masowe i radykalne działania. Pan Prezes Broniarz, pardon, nie jest postacią charyzmatyczną. Przespał z kierowanym przez siebie Związkiem decydujące o przyszłości oświaty decyzje obecnych władz. Powszechny protest był konieczny już 6 lat temu, w momencie wprowadzania obecnej pseudo-reformy. To wówczas trzeba ją było zastopować. Teraz gdy mleko się rozlało, będzie bardzo trudno sytuację uzdrowić. Ale pozorowanie działań niewiele tu pomoże.

Wzywam do podjęcia masowego protestu w całym kraju. W wyznaczonym terminie nie powinna podjąć pracy żadna szkoła, aż do czasu realizacji pełnej listy zgłaszanych postulatów. Wszystkich protestujących nie wyrzucą, a katechetów do zastąpienia nauczycieli różnych specjalności nie wystarczy. Wymuszenie zmian to nasz obowiązek wobec przyszłych pokoleń.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA