Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Coraz mniej śmiertelnych wypadków

17-11-2015 12:36 | Autor: red.
W ciągu ostatnich ośmiu lat liczba ofiar śmiertelnych na Mazowszu zmniejszyła się o prawie połowę. W niedzielę obchodzony był Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

Liczba ofiar śmiertelnych w województwie mazowieckim systematycznie spada – z 959 w 2007 r. do 508 w 2014. Większość wypadków (prawie 84 proc.) powodują kierowcy. Najczęstszymi przyczynami są niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (22,1 proc.), nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (20,9), nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych (13,6) oraz nieprawidłowe wyprzedzanie (4,9).

Najważniejszym czynnikiem, który miał wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach były działania prowadzone w ostatnich latach m.in. przez policję, inspekcję transportu drogowego oraz samorządy. Do zmniejszenie zagrożenia na drogach przyczyniła się też poprawa ich stanu w wyniku nowych inwestycji, np. przebudowy dróg z programu Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych.

W latach 2012–2015 służby wojewody prowadziły kontrole stanu zarządzania ruchem na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Ponad czterokrotnie zwiększono liczbę sprawdzanych odcinków dróg. Ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa ruchu przez poprawę oznakowania w okolicach szkół i przejazdów kolejowych oraz tam, gdzie dochodzi do największej liczby kolizji. Na podstawie wyników kontroli organów zarządzających ruchem (samorządy) przeprowadzonych w latach 2012–2013 powstał raport Stan zarządzania ruchem na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych w województwie mazowieckim.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych przypada na trzecią niedzielę listopada. Zapoczątkowany został w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. Od 2005 r. obchodzony jest pod egidą Zgromadzenia Ogólnego ONZ i Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych (FEVR).

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA