KATARZYNA NOWIŃSKA: 12 grudnia minionego roku, podczas uroczystości odbywającej się w Pałacu Staszica dr Paweł Kojs – zastępca dyrektora ds. ekonomicznych i rozwoju Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, w imieniu Państwa placówki odebrał medal im. Michała Oczapowskiego. Medal został przyznany zespołowi Ogrodu Botanicznego PAN za wybitny wkład w rozwój botaniki doświadczalnej i stosowanej. Proszę powiedzieć coś więcej na ten temat.
AGNIESZKA PFEIFFER: To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN. Wręczono je w uznaniu dla 50-letniej działalności Ogrodu w zakresie badań botanicznych, ochrony różnorodności biologicznej oraz edukacji społeczeństwa. Medal wręczył przewodniczący Kapituły Medalu prof. Andrzej Grzywacz, członek rzeczywisty PAN, w obecności władz Wydziału II oraz delegacji Prezydium i Kancelarii PAN. Podczas tej samej uroczystości został indywidualnie doceniony i wyróżniony Medalem im. Michała Oczapowskiego nasz wieloletni pracownik, prof. dr hab. Jan Rybczyński, za wybitny wkład w rozwój biologii eksperymentalnej roślin.
Od 23 listopada 2024 roku w Ogrodzie trwa naukowa wystawa fotograficzna zatytułowana „Góry Biokultury: pasterze w ochronie przyrody”. Autorami prac, które podziwiać można w alei Dębowej są prof. Arkadiusz Nowak (dyrektor Ogrodu), dr Marcin Kotowski oraz dr Anna Znój. Co możemy zobaczyć na eksponowanych fotografiach i do kiedy będzie można je oglądać?
Prezentowana wystawa fotograficzna zaprasza do zagłębienia się w zawiłe relacje między społecznościami pasterskimi a towarzyszącą im lokalną szatą roślinną. Pasterstwo od zarania ludzkości towarzyszyło rozwojowi kultury i kształtowaniu lokalnych ekosystemów. Autorami prac zbudowanych na obserwacji tych zależności są naukowcy, którzy podczas swoich ekspedycji dokumentowali wpływ wypasu zwierząt na środowisko. Wystawę w alei Dębowej można oglądać aż do wiosny 2025 r.
Co dzieje się w ogrodzie zimą? Jakie prace są prowadzone? Jak przygotowują Państwo rośliny na ten najzimniejszy okres w roku?
Zimą ogród nie śpi, a tylko drzemie, dlatego zimowego spoczynku nie należy traktować jako przerwy w pracach ogrodniczych. Teraz należy sprawdzić jak zimują rośliny, poprawić ich osłony oraz zgarnąć z nich nadmiar zalegającego śniegu. Obfita pokrywa śnieżna może zamieniać się w lód, co może spowodować wyłamywanie gałęzi oraz deformację krzewów. Zima to także dobry okres na przycinanie i formowanie drzew. Pod koniec lutego warto wykonać cięcie pielęgnacyjne – usunąć pędy uszkodzone, chore i obumarłe. Zimą także należy przeprowadzić bielenie drzew, które zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz działania silnych promieni słonecznych. Zabieg bielenia pni najlepiej przeprowadzać pod koniec stycznia, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. To także dobry moment na wysadzenie świątecznych drzewek do gruntu oraz o zadbanie o rośliny domowe.
Zimą na pewno miło jest zajrzeć do znajdującej się na terenie ogrodu oranżerii. Proszę powiedzieć jakie rośliny możemy tu podziwiać i na co warto w szczególności zwrócić uwagę.
W tej chwili największą ozdobą naszej oranżerii są kamelie, które właśnie obsypały się stekami kwiatów. Te piękne krzewy lub niskie drzewa w Polsce prowadzi się zwykle w formie bonsai, czasem tylko eksponując je w oranżeriach takich, jak nasz „Zielony Raj”. Poza kwitnącymi kameliami oranżeria wabi roślinami z terenów tropikalnych i suchych, a także jedną z największych w Polsce kolekcji roślin cytrusowych.
Jakie ciekawe wydarzenia będą odbywały się w ogrodzie w nadchodzącym sezonie?
Rok 2025 zapowiada się niezwykle barwnie i atrakcyjnie. Już 22 lutego rozpoczniemy sezon warsztatami ze szczepienia jabłoni, a w marcu będziemy szukać pierwszych oznak wiosny. Kwiecień to jak zwykle Miesiąc Japoński i Festiwal Hanami, który od lat współtworzymy z Fundacją Ikigai. W maju naszych gości zaprosimy na doroczny kiermasz rękodzieła i wyrobów regionalnych oraz na festiwal kultury koreańskiej Kimchi z Onggi, który powstaje przy współpracy z ONGGI Stowarzyszeniem Kulturalnym Polska-Korea. Maj to także wystawa kur ozdobnych, organizowana z Stowarzyszeniem Hodowców Drobiu Rasowego Czubatka Polska oraz inauguracja festiwalu Floralia Muzyczne – Muzyka w Kwiatach, który organizujemy wraz z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina. W czerwcu z kolei planujemy rozpocząć cykl nocnych spacerów po Ogrodzie, a także chcemy przeprowadzić całodniowe warsztaty lawendowe. Latem zaprosimy wszystkich naszych gości na Dzień Jabłoni, a jesienią na Dzień Dyni. Sezon 2025 standardowo pożegnamy Ogrodem Świateł. Ten rok to także wiele zaplanowanych wystaw, spacerów, koncertów, konkursów i warsztatów tematycznych. O wszystkich wydarzeniach będziemy informować na bieżąco w naszych social mediach i na www.ogrodpan.pl.
Kiedy będzie można wziąć udział w kolejnym biegu z cyklu „Botaniczna Piątka”?
Na ten moment mamy już zaplanowaną edycję wiosenną w terminie 6 kwietnia. Propozycje kolejnych startów w 2025 roku to: edycja nocna 30 maja (piątek), start od 20:00, edycja letnia 20 lipca (niedziela), start od 9:00, edycja jesienna 19 października (niedziela), start od 10:00.
W zeszłym roku w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie otwarty został Sklep Ogrodniczy – Cesarski Ogród. Co można nabyć w tym sklepie i w jakich godzinach jest czynny?
Nasz sklep z bonsai rzeczywiście działa od roku, choć na oficjalne otwarcie Centrum Ogrodniczego zaprosimy 14 kwietnia, podczas Miesiąca Japońskiego i festiwalu Hanami. Sklep mieści się przy Ogrodzie Botanicznym, wjazd od ulicy Prawdziwka w Powsinie.
W tej chwili w ofercie posiadamy szeroki wybór pięknych bonsai oraz bogaty asortyment roślin domowych, iglaków i roślin cytrusowych. Natomiast wraz nastaniem wiosny nasza oferta wzbogaci się o obszerną kolekcję roślin ogrodowych, sadowniczych oraz ziół. Już dziś wszystkim naszym klientom zapewniamy fachowe doradztwo dotyczące pielęgnacji i doboru roślin oraz artykuły pomocne przy ich obsłudze. Sklep otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00, a w soboty i niedziele od 12.00-20.00. Serdecznie zapraszamy.
Pani Agnieszko, bardzo dziękuję za rozmowę.