12.05 (czw.) 19:00
„Film balkonowy”
reż. Paweł Łoziński | Polska 2021 | 100 min.
Uznany dokumentalista Paweł Łoziński zebrał mozaikę ludzkich historii, rozmawiając z przechodniami z własnego balkonu kamienicy na warszawskiej Saskiej Kępie. Wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą „Film balkonowy” zaskakuje i wciąga, jest na przemian wesoły i refleksyjny. Łoziński jest swoich rozmówców ciekawy, a oni odwdzięczają mu się najintymniejszymi historiami.
Po pokazie odbędzie się spotkanie z Pawłem Łozińskim, które poprowadzi filmoznawczyni Kinga Gałuszka.
14.05 (sob.) 10:00–12:00 i 12:30–14:30
Światowy Dzień Kolażu
Magdalena Hasenbeck, twórczyni kolażu oraz ceniona instruktorka, poprowadzi warsztaty dla początkujących i zaawansowanych. Kolaż to nie tylko forma sztuki, to również dobra zabawa dla osób w każdym wieku. Na zajęciach stworzymy własny kolaż, poznamy historię tej techniki, możliwości jej zastosowania, zasady kompozycji i dobierania kolorów.
14.05 (sob.) 17:00
„Historie zatrzymane w obrazach” – wernisaż
Uroczyste otwarcie wystawy grupy zajęciowej tworzącej w „Alternatywach” kolaże oraz w podróż po tej jednocześnie kameralnej i wyrazistej ekspozycji. To także cegiełka, którą dokładamy do obchodów Światowego Dnia Kolażu. Wstęp wolny, wejściówki nie są wymagane.
14.05 (sob.) 19:00
„Lalki”
reżyseria i choreografia: Dariusz Lewandowski | opracowanie muzyczne: Tomasz Filipczak | 65 min. | 16+
Na scenie sześć kobiet i muzyk. Rozbrzmiewa polska muzyka rockowa i śpiew na żywo, a towarzyszą im tekst, projekcje wideo czy permanentny ruch. Tematem spektaklu jest kobieta we współczesnej Polsce, a główne konteksty to: emancypacja, role społeczne, przemoc domowa, rodzina, tradycja i konserwatyzm, wolność i liberalizm, siła kobiet, protest. „Lalki” powstały w ramach teatru muzycznego – na pograniczu koncertu, teatru tańca, performansu – we współpracy z Przeglądem Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Efekt jest nietuzinkowy!
15.05 (niedz.) 11:00
„Projekty i realizacje kobiet architektek”. Spacer w ramach projektu „Ursynów – instrukcja obsługi”
Spacer śladami kobiet zaangażowanych w realizację projektu urbanistyczno-architektonicznego Ursynów Północny. Przyjrzymy się wkładowi kobiet w tzw. małe formy architektury i zastanowimy, dlaczego przydzielono im w zespole takie właśnie zadania. Spróbujemy prześledzić dokonania Anny Witaszewskiej, Anny Zawistowskiej, Kamili Staszko i Anny Wieczorkiewicz.
Spotykamy się na ulicy Koński Jar 10, pod wypożyczalnią dla dorosłych i młodzieży nr 109 Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy Dzielnicy Ursynów.
Spacer poprowadzi Lidia Pańków – dziennikarka i reporterka, autorka książki „Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego”.
Projekt finansowany ze środków Funduszu Edukacji Kulturalnej.
Wydarzenie organizowane z okazji jubileuszu 45-lecia Dzielnicy Ursynów.
Wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki.
15.05 (niedz.) 12:00
Teatr Barnaby – „O piecuchu najwspanialszym na świecie”
reż. Marcin Marzec | 45 min. | 5+
Historia jednego z trzech synów starego króla, który chce udowodnić ojcu, że „coś z niego będzie”. Wyrusza więc na podbój świata na czarodziejskim koniu, a przy swoim boku ma zaczarowaną szablę, która pokona każdego potwora. Na swojej drodze napotyka wiele przygód. Mierzy się z niejednym smokiem i rozwiązuje liczne zagadki. Czy osiągnie swój cel? Spektakl gdańskiego Teatru Barnaby w formie teatru figur drewnianych.
15.05 (niedz.) 12:00
Latino solo
Warsztaty | sala Isadora | bilety 30 zł | 18+
Gorące warsztaty taneczne dla pań i panów. Nie masz pary? Nie szkodzi! Na warsztatach tańczymy solo. Uczymy się kroków, dzięki którym zawojujesz parkiet! Porwą nas do tańca gorąca salsa, merengue oraz samba. Dwie godziny dobrej zabawy! Zajęcia prowadzi instruktor Bartek Zaniewicz.
15.05 (niedz.) 14:30
Broadway jazz
Marzysz, aby spróbować swoich sił na profesjonalnej scenie? Skrycie pragniesz, aby zatańczyć jak na Broadwayu i poczuć klimat nowojorskiego musicalu? Te zajęcia są dla ciebie! W programie taniec jazzowy, elementy klasyki, pantomimy i aktorstwa. Dwie godziny techniki tańca, rozciągania i choreografii do muzyki z musicalu „Chicago”. Świetna zabawa gwarantowana. Warsztaty poprowadzi instruktor Bartek Zaniewicz.
15.05 (niedz.) 17:00
Taniec towarzyski w parach
Warsztaty | sala Isadora | 30 zł | 18+
Wciąż zastanawiasz się, dlaczego jeszcze nie poznałeś podstawowych kroków rock and rolla, merengue czy salsy? Zapraszamy do tańca! Przyjdź z partnerem lub partnerką, a pokażemy Wam, jak zawojować parkiet. Warsztaty poprowadzi instruktor Bartek Zaniewicz.
15.05 (niedz.) 17:00
Ludowy Zespół Artystyczny „Promni” – „Wiosenny koncert”
reż. Agnieszka Nagnajewicz, Andrzej Wołosz | 90 min.
Porywające przedstawienie taneczno-muzyczne ukazujące folklor środkowej, wschodniej i południowej Polski w wykonaniu Ludowego Zespołu Artystycznego „Promni” im. Zofii Solarzowej.
Przedstawienie jest częścią programu wydarzenia Dni SGGW.
Wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki.
17.05 (wt.) 19:00
„Przeżyć”
Kino | reż. Jonas Poher Rasmussen | Dania, Francja, Szwecja 2021 | 89 min.
Nominowany do Oscara w trzech kategoriach animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwali i podbił serca międzynarodowej publiczności. W życiu bohatera „Przeżyć”, Amina, dominuje poczucie straty – i to na wielu poziomach. Musiał on błyskawicznie wkroczyć w brutalną dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś, jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy nauce jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem.
Bilety i bezpłatne wejściówki dostępne w recepcji „Alternatyw” oraz online: alternatywy.art.