Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Chwile, które nas łączą – obchody „Godziny W”

27-07-2022 21:50 | Autor: Piotr Celej
To wydarzenie łączy nas wszystkich. Gdy w stolicy wyją syreny, na moment zapadamy w wyjątkową zadumę, snując refleksję o życiu i śmierci, która stała się jeszcze bardziej aktualna. Sprawdź obchody „Godziny W” na Mokotowie i Ursynowie.

Pierwszego sierpnia 1944 r. w okupowanej przez Niemców stolicy wybuchło Powstanie Warszawskie, największa zbrojna akcja podziemia w Europie. O 17.00, czyli o Godzinie W, w całej Polsce oddajemy hołd powstańcom, którzy 78 lat temu postanowili sprzeciwić się ludobójczej polityce niemieckiej III Rzeszy.

Mokotów w hołdzie Powstańcom i Warszawie

Mokotów to jedna z dzielnic najbardziej doświadczonych w Powstaniu Warszawskim, stąd tak wiele tu miejsc, łączących się z dramatycznymi wydarzeniami 1944 roku. Pierwszy sierpnia, od lat, jest w Warszawie dniem szczególnym. Pomimo że w tym roku minie 78 lat od wybuchu najbardziej tragicznego powstania w dziejach Polski, pamięć o tamtych dniach heroizmu, ale również dramatu i grozy, żywa jest w świadomości nie tylko mieszkańców stolicy.

Stało się już warszawską tradycją, że obok uroczystości centralnych istnieje szereg obchodów lokalnych, inicjowanych przez organizacje kombatanckie i władze poszczególnych dzielnic, w miejscach i dniach szczególnie ważnych dla uczczenia powstańczego zrywu i walki.

Na Mokotowie, z powodu prac rewitalizacyjnych, nie odbędą się uroczystości obchodzone corocznie 1 sierpnia o godz. 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego. Przestrzeń zostanie uporządkowana i zagospodarowana zgodnie z historyczną symboliką tego miejsca, a także z myślą o przyrodzie. Przebudowę, której koszt wyniesie ponad 24 mln zł, wykona firma REMONDIS sp. z o.o. Za to od rana 1 sierpnia trwać będą uroczystości w parku generała Gustawa Orlicz-Dreszera pod pomnikiem „Mokotów Walczący 1944". O godzinie 10.00 odbędzie się: złożenie kwiatów, podniesienie flagi państwowej, iluminacja pomnika, złożenie „ognia pamięci” przyniesionego przez „Sztafetę pokoleń”. Tuż po nim nastąpi Marsz Mokotowa - przemarsz z Parku Dreszera na ul. Dworkową, z przystankiem przy Gołębniku, gdzie zostaną złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy AK „Baszta” – twórców „Marszu Mokotowa”.

Również kolejne dni na Mokotowie będą pełne wydarzeń. 2 sierpnia o godzinie 16.30 w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61, nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na murze świątyni oraz w „Krypcie Męczenników” w Kolegium Jezuickim. Po niej odbędzie się msza święta w intencji ofiar zamordowanych w Powstaniu Warszawskim. Z kolei 4 sierpnia godz. 12.00, ul. T. Hołówki 3, odbędą się uroczystości pod tablicą upamiętniającą Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w 78. rocznicę śmierci. Mokotowskie obchody zakończą się dopiero 2 października o godz. 18.00 pod pomnikiem „Mokotów Walczący 1944".

Ursynów pamięta o bohaterach Powstania

Również Ursynów, jak co roku, organizuje lokalne obchody. Tereny dzielnicy były miejscem ważnych wydarzeń w 1944 roku. To tu, już w pierwszego dniu Powstania, żołnierze AK szturmowali Tor Wyścigów Konnych, a Las Kabacki był schronieniem dla rozbitych i wycofujących się oddziałów.

Program dzielnicowych obchodów – 1 sierpnia (poniedziałek): godz. 9.00 – złożenie wieńców i zapalenie zniczy przed pamiątkowym głazem oraz pod tablicą memoratywną na ogrodzeniu Toru Wyścigów Konnych, ul. Puławska 266.

Finałem dzielnicowych obchodów będzie godz. 17.00 - uroczyste wciągnięcie flag przed Urzędem Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61. O godzinie godz. 17.10 w tym miejscu odbędzie się koncert- „Śpiewajmy razem piosenki powstańcze”, czyli wspólne śpiewanie pieśni powstańczych i patriotycznych z udziałem zespołu wokalnego Ars Chori oraz solistów: Magdaleny Schabowskiej – sopran, Agnieszki Mietlickiej – sopran, Adama Sławińskiego – tenor, pod dyrekcją Zbigniewa Tupczyńskiego.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA