Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Chopin w parku z Mickiewiczem w tle

12-08-2020 21:15 | Autor: Bogusław Lasocki
W ramach cyklu "Muzyczne niedziele na Ursynowie" w niedzielę 9 sierpnia w Parku im. Jana Pawła II odbył się kolejny plenerowy koncert muzyki chopinowskiej, finansowany z ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Tym razem wykonawcą był młody polski pianista Mateusz Tomica. Koncert prowadziła znana i lubiana aktorka Teatru Polskiego Laura Łącz.

Poszczególne grupy utworów muzycznych były przeplatane strofami "Pana Tadeusza", recytowanymi przez Laurę Łącz.

Pomimo dokuczliwego upału, występ zgromadził stosunkowo liczną publiczność. Jak zwykle, w panujących obecnie warunkach epidemicznych wszyscy wchodzący musieli posiadać maseczki i rejestrowali swoje uczestnictwo z wykorzystaniem własnego smartfona, podając na specjalnie przydzielony numer liczbę wchodzących osób. Po zmierzeniu temperatury i wydezynfekowaniu rąk można już było zająć miejsce na widowni.

Prawie wszystkie spośród 150 krzeseł na plenerowej widowni były zajęte. W sąsiadujących alejkach, poza wydzielonym i zdezynfekowanym terenem, już bez rygoru rejestracji przez telefon i posiadania maseczki, przysłuchiwało się co najmniej kilkadziesiąt osób. Uczestnikami koncertu stali się również kuracjusze z pobliskiej tężni "Maciejka", do których bez problemów docierała piękna muzyka fortepianowa.

– Mateusz Tomica jest laureatem licznych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych – przedstawiła młodego wirtuoza Laura Łącz. – Do jego ostatnich osiągnięć należy udział w tegorocznym finale Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i udział w ubiegłorocznym finale XX Łódzkiego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza. Z wcześniejszych osiągnięć można wymienić zajęcie II miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Władysława Kędry (Łódź, 2016 r.), I miejsca na VI Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym dla duetów instrumentalnych i duetów wokalnych (Katowice, 2019r.) oraz I miejsca na Grand Prize Virtuoso International Music Competition w 2016 r. w Londynie – mówiła Laura Łącz.

Pianista, obecnie zaledwie 23-letni, urodził się w Katowicach. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat, kontynuując ją w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia w klasie fortepianu. W okresie tym uzyskał szereg nagród i wyróżnień w konkursach, zajmując I miejsce w Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wykonawców "21st Century Art." w Wiedniu (2011), III miejsce w IV Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie (2013), II miejsce w XXII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (2014).

W atmosferę koncertu wprowadziło słuchaczy dostojne wykonanie Walca As-dur op. 34 nr 1 i Poloneza-Fantazji As-dur op. 61, po czym w odmiennej roli, już jako jako recytatorka, wystąpiła Laura Łącz. – Żaden polski utwór w całości nie pasuje bardziej z wielu powodów do muzyki Chopina niż "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza – mówiła Laura Łącz. – Teraz w każdą niedzielę będą obszerne fragmenty, aby przejść przez 12 ksiąg i chociaż dotknąć troszkę każdej z nich. Oczywiście, zaczniemy w nawiązaniu do mazurków, które usłyszymy za chwilę. – Wszyscy znamy te pamiętne, piękne, proste słowa. Romantyczne i patriotyczne. "Litwo, ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie,..." – w ustach wybitnej aktorki zabrzmiały jak pieśń tęskna, przepojona miłością i nostalgią. Ten fragment naszej epopei narodowej i następne, choć znakomicie wszystkim znane, w połączeniu z muzyką Chopina faktycznie wywoływały i pogłębiały nastrój zadumy i przyjemnej melancholii. Gdy się słuchało kolejnych mazurków, w uszach pobrzmiewały jeszcze słowa Adama Mickiewicza. Zaś słuchając wersów z Pana Tadeusza, wrażliwsi mogli gdzieś, wśród delikatnego szumu parkowych drzew, słyszeć odległe wierzby tak bliskie Mickiewiczowi, które wspaniale włączał do swojej muzyki również Chopin. Artystyczne interpretacje poezji Laury Łącz i mistrzowskie wykonania pianistyczne Mateusza Tomicy współgrały z sobą doskonale, jak strofy wierszy Mickiewicza i nuty Chopina.

Obecnie Mateusz Tomica studiuje w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W roku akademickim 2017/2018 podjął studia w ramach programu Erasmus w Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Swoje umiejętności regularnie rozwija, uczestnicząc w Kursach Mistrzowskich, prowadzonych przez wybitne osobowości światowej pianistyki, wśród których można wymienić Dymitra Bashkirova, Ewę Pobłocką czy Janusza Olejniczaka. W ostatnich latach Mateusz Tomica występował w wielu krajach Europy, takich jak Szwajcaria, Niemcy, Wielka Brytania i Austria. Jako laureat Uttwiler Meisterkurse 2019 w Szwajcarii został wybrany do występu w czerwcu 2021 roku wraz z Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz. W Polsce artysta uczestniczył m. in. w koncertach wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej.

Plenerowy występ dla ursynowian Mateusz Tomica zakończył wykonaniem Nokturnu cis-moll op. 27 nr 1 i Barkarolą Fis-dur op. 60. To było znakomite podsumowanie całego koncertu, który zgromadzona publiczność przyjęła gromkimi oklaskami. A po występie, korzystając z wolnej chwili, szereg osób robiło sobie wspólne zdjęcia z młodym artystą.

– Na Ursynowie występuję pierwszy raz, choć nie pierwszy raz w Warszawie – mówił dla „Passy” po koncercie Mateusz Tomica. – Bardzo podobał mi się odbiór moich interpretacji przez publiczność, atmosfera była bardzo sympatyczna. Również instrument był wspaniały. No i pogoda dopisała. Przyszły chmury i na chwilę wydawało się, że pogoda będzie gorsza, jednak jak na ostatnie upalne dni zrobiło się bardzo przyjemnie. W takich warunkach termicznych granie jest kondycyjnie bardzo wymagającą rzeczą, jednak powiewy wiatru od czasu do czasu uprzyjemniły pobyt na scenie. Natomiast jeśli chodzi o plany artystyczne, to za dwa tygodnie odbędzie się koncert w Katowicach z orkiestrą kameralną. A potem, myślę, że to już będzie proces przygotowawczy do eliminacji do Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w przyszłym roku – zwierzał się młody artysta Mateusz Tomica.

A przed nami, w ramach "Muzycznych niedziel na Ursynowie", jeszcze następujące koncerty:

–16 sierpnia: Aleksandra Dąbek – fortepian (kandydatka do Konkursu im. F. Chopina 2020 roku)

– 23 sierpnia: Joanna Różewska – fortepian (uczestniczka Konkursu im. F. Chopina 2015 roku)

– 30 sierpnia: Tymoteusz Bies – fortepian (kandydat do Konkursu im. Fr. Chopina 2020)

– 6 września: Marek Bracha – fortepian

Chętni do uczestnictwa w koncertach powinni pamiętać, że ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 uczestnictwo w występach plenerowych jest możliwe tylko dla osób:

– z zakrytymi ustami i nosem (trzeba posiadać własną maseczkę, którą można zdjąć po zajęciu miejsca siedzącego),

– z temperaturą ciała poniżej 37⁰C (mierzoną przy wejściu termometrem bezdotykowym),

– po zdezynfekowaniu rąk,

– po rejestracji telefonicznej przy wejściu na teren (trzeba posiadać własny telefon),

Wszystkie miejsca siedzące dla słuchaczy są wcześniej zdezynfekowane.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA