Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Budowa ronda u zbiegu Konstruktorskiej i Postępu

23-06-2021 21:36 | Autor: zdm.waw.pl
Tradycyjnie od frezowania rozpoczęły się w poniedziałek prace na skrzyżowaniu ulic Konstruktorskiej i Postępu. Powstanie tam rondo, które poprawi bezpieczeństwo, wybudowane zostaną też droga dla rowerów i bezpieczne przejścia dla pieszych z azylami.

Inwestycję zrealizuje i sfinansuje deweloper stawiający na działce w obrębie Konstruktorskiej i Postępu kompleks budynków mieszkalnych. Prace drogowe rozpoczął w poniedziałek rano. Objęły one teren, na którym zamiast dotychczasowego skrzyżowania będzie rondo. Tradycyjnie zainaugurowało je frezowanie starej nawierzchni jezdni. Asfalt zostanie zerwany nie tylko w miejscu krzyżowania się ulic, ale także na fragmentach ich wlotów do miejsca w obrębie planowanych zatok przystankowych.

Poprawi się bezpieczeństwo

Dotychczasowe skrzyżowanie – w kształcie litery T – było nietypowe, bo droga z pierwszeństwem przejazdu nie przebiegała tam w linii prostej. Pierwszeństwo – oprócz kierujących się ul. Konstruktorską od strony zachodniej – mieli też ci, którzy poruszali się ul. Postępu. W efekcie trudniej było się włączyć do ruchu jadącym ul. Konstruktorską od ul. Wołoskiej.

Dzięki zamianie skrzyżowania na okrągłe ten problem zniknie. Rondo poprawi bezpieczeństwo ruchu wszystkich użytkowników. Pasy ruchu przy wlotach zostaną wyregulowane, zachowany będzie jednopasmowy przekrój obu ulic. Infrastruktura, poza ułatwieniem skrętu w ul. Postępu lub jazdę na wprost poruszającym się ul. Konstruktorską od wschodu, wymusi ostrożniejszą jazdę.

Lepiej chronieni będą piesi. Do tej pory do dyspozycji mieli tam dwa przejścia, po przebudowie zyskają jeszcze jedno – pasy pojawią się na każdym z trzech wlotów ronda. Przejścia zostaną wyposażone w azyle, a zebrze przez ul. Postępu towarzyszyć będzie przejazd rowerowy. Inwestycja zakłada budowę drogi dla rowerów po południowej stronie ul. Konstruktorskiej – od ronda w kierunku okrągłego skrzyżowania z ul. Racjonalizacji. Droga ta zostanie podpięta do tej, która powstała po zachodniej stronie ul. Postępu, a także na krótkim fragmencie ul. Konstruktorskiej wyprowadzona w kierunku wschodnim. Tam z kolei zostanie przedłużona aż do ul. Wołoskiej i biegnącej wzdłuż niej ścieżki, w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego, na który zagłosowało 1575 osób.

Ponadto powstaną trzy zatoki przystankowe. Pierwsza zostanie utworzona po wschodniej stronie ul. Postępu za wjazdem na teren powstającego budynku, a dwie na ul. Konstruktorskiej za zjazdami z ronda.

Skrzyżowanie nieprzejezdne

Realizacja inwestycji potrwa do końca września. W tym czasie skrzyżowanie ulic Konstruktorskiej i Postępu będzie wyłączone z ruchu. Kierowcy pojadą objazdem ul. Domaniewską do ul. Wołoskiej lub ul. Suwak i Racjonalizacji. W rejonie prac obowiązywać będzie zakaz parkowania, a piesi będą mogli przechodzić wyłącznie przez ul. Postępu. Znajdujące się tam przejście zostanie zawężone do połowy swojej dotychczasowej szerokości.

Zmianie ulegną trasy pięciu linii autobusowych: 136, 308, N33, N36 i N86. Autobusy obsługujące linię 136 w kierunku Ursynowa pojadą objazdem ulicami Woronicza i Wołoską, a w przeciwną stronę będą kursowały ulicami: Domaniewska – Suwak – Konstruktorska.

Z kolei trasa linii 308 zmieni się w porannych godzinach szczytu w kierunku stacji metra Wierzbno i w popołudniowych godzinach szczytu w stronę przystanku „Park Postępu 02” – autobusy będą kursowały ulicami Domaniewską i Wołoską. Poranna trasa w kierunku przystanku „Domaniewska Office Park” i popołudniowa w kierunku metra Wierzbno nie ulegną zmianie.

Autobusy kursujące na linii N33 w kierunku zajezdni Woronicza zostaną skierowane na objazd ulicami: Domaniewska – Suwak – Konstruktorska. W wybranych kursach: Wołoska – Woronicza (powrót ulicami Woronicza – Samochodowa – Domaniewska) autobusy linii N36 będą jechały ul. Wołoską, a autobusy linii N86 – ulicami Konstruktorską, Suwak i Domaniewską.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA