Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Bohaterskie akcje Żołnierzy Wyklętych

30-03-2016 22:16 | Autor: Mirosław Miroński
Żołnierze antykomunistycznego powstania po wojnie walczyli z sowieckim okupantem. Nie zgadzali się na zniewolenie Polski i do końca pozostali jej wierni. Poświęcenie i męstwo oddziałów walczących z komunizmem na naszych ziemiach opisuje Joanna Wieliczka-Szarkowa w swojej książce „Bohaterskie akcje Żołnierzy Wyklętych”, wydanej przez krakowskie Wydawnictwo AA s.c.

Każdy obserwator życia społecznego może stwierdzić, że historia, którą karmiono Polaków od zakończenia II Wojny Światowej, wymaga nowego spojrzenia na wiele spraw. Dla krajów europejskich, które znalazły się w sowieckiej strefie wpływów, rok 1945 nie przyniósł upragnionego zakończenia wojny. Przeciwnie, dla wielu z nich, w tym dla Polski był to początek wieloletniego terroru. Nie oznacza to jednak, że wszyscy Polacy przyjmowali biernie narzucony im nowy reżim. Zbrojną walkę podjęli żołnierze antykomunistycznego powstania – z ryngrafami z Matką Boską na piersiach i orłami w koronie na wojskowych czapkach. Nie zgadzali się na zniewolenie Polski i pozostali jej wierni do końca.

Odnieśli wiele zwycięstw. Wielokrotnie skutecznie bronili i chronili Polaków przed samowolą komunistycznej władzy. Rozbijali więzienia i areszty, uwalniając zatrzymanych przez Urząd Bezpieczeństwa i Milicję Obywatelską. Atakowali posterunki MO, siedziby UB i urzędy, paraliżując działanie komunistycznej administracji. Wygrywali bitwy z grupami operacyjnymi KBW, UB, MO i NKWD.

Wielu bohaterów nie przeżyło. Siły, które przeciw nim rzucono, były zbyt wielkie. Nie umniejsza to jednak ich zasług.

Jednym z politycznych celów komunistów, określonym wyraźnie przez Jakuba Bermana, było pokazanie bezsensu oporu i walki z „władzą ludową”. Podjęli się tego zadania m. in. Jerzy Andrzejewski – autor powieści „Popiół i diament” i Andrzej Wajda – reżyser filmu o tym samym tytule. Starano się za wszelką cenę wmówić społeczeństwu, że wszelki opór wobec władz PRL jest bezcelowy. Nazwiska bohaterów nazywanych przez długie lata w oficjalnej propagandzie „bandytami” miały być wymazane z narodowej pamięci.

Triumfalny powrót Żołnierzy Wyklętych w ostatnich latach jest jednym z największych osiągnięć odradzającej się Niepodległej. Niemała w tym zasługa historyków takich jak, Joanna Wieliczka-Szarkowa. Jej wkład w odkłamywanie przeszłości jest tym większy, że udało jej się wydobyć na światło dzienne nie tylko martyrologię Żołnierzy Wyklętych, ale przede wszystkim ich zwycięstwa. Autorka pokazuje brawurowe akcje oraz znakomitych dowódców, jakby wziętych z kart Sienkiewicza. Często noszą oni sienkiewiczowskie pseudonimy, jak „Bohun” – Antoni Szacki, dowódca Brygady Świętokrzyskiej, jedynego tak wielkiego oddziału, któremu w liczbie ponad pół tysiąca żołnierzy udało się przebić na Zachód.

Dr Joanna Wieliczka-Szarkowa historyk w swoich książkach odsłania wiele faktów skrywanych wcześniej przez władze. Dzięki jej zaangażowaniu możemy poznawać naszą historię na nowo. Jest autorką również takich książek jak: „Józef Piłsudski 1867-1935”; Ilustrowana biografia” (2007); „Czarna księga Kresów” (2012); „Żołnierze wyklęci” (2013); „Wołyń we krwi 1943” (2013); „Żołnierze Niepodległości 1914-1918” (2013); „Bitwy polskich żołnierzy 1940-1944” (2014); „Powstanie Warszawskie 1944. Gloria Victis” (2014); Jest też współautorką książki „W cieniu czerwonej gwiazdy. Zbrodnie sowieckie na Polakach 1917-1956” (2010) oraz serii książek historycznych dla dzieci „Kocham Polskę”.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA