Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Bohaterowie znani i nieznani

17-05-2023 21:19 | Autor: Mirosław Miroński
Na ogół większość z nas na kimś się wzoruje. Zwykle, w dzieciństwie i młodości są to bohaterowie bajek, filmów lub gier, w których możliwe są nadprzyrodzone moce. Wystarczy wspomnieć komiksowe postaci: Spidermana - człowieka pająka, Batmana - człowieka nietoperza, czy najgłośniejszego i chyba najbardziej popularnego Supermana. Któż nie chciałby być tak sprytny i silny jak oni? Ania z Zielonego Wzgórza - historia młodej, osieroconej dziewczynki Ani Shirley zmagającej się z przeciwnościami losu, czy Harrego Pottera – cykl siedmiu powieści fantasy autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling przenoszący czytelnika i widza w świat magii i czarów.

Ich tajemnice bohaterowie powieści i filmów wykreowanych przez obdarzoną niezwykłą wyobraźnią Brytyjkę poznawali w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Kto z nastolatków nie marzył, aby znaleźć się w takiej szkole. Podobne przykłady zauroczenia bohaterami książkowymi, rodem z komiksów i filmów znaleźć można wiele. Bohaterowie towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Dość przytoczyć imiona herosów i tytanów z mitów greckich i rzymskich. To cała plejada bohaterów gotowych, aby znaleźć się na stronach uwspółcześnionych powieści lub scenariuszy filmowych. Tak też się dzieje. Co jakiś czas możemy oglądać bohaterów dawnych mitów zaadaptowanych na potrzeby współczesnego odbiorcy.

Naszymi bohaterami, postaciami stanowiącymi dla nas wzorce mogą to być zwyczajni ludzie - młodzi, starsi z najbliższego otoczenia np. koledzy, czy koleżanki z przedszkola, ze szkoły. Nierzadko są to nauczyciele, trenerzy etc. Oczywiście, dochodzą do tego idole muzyki wszelkiego rodzaju, sportowcy, których widujemy na masowych imprezach jak koncerty, mecze piłki nożnej gwiazdy kina, kabaretu etc.

Może się wydawać, że dziś w dobie wszechobecnego Internetu, połączeń satelitarnych i smartfonów, towarzyszących nam niemal stale, gdy jesteśmy wyposażeni w dostęp do bazy wiedzy w Google i innych tego typu udogodnień żyjemy wydajniej niż nasi przodkowie. Wydaje się, że na głowę bijemy intelektualnie ludzi żyjących kilka pokoleń wstecz, nie mówiąc już o tych, którzy żyli w minionych wiekach i tysiącleciach. Otóż nic bardziej mylnego. Jeśli przywołamy z odległych kart historii niektórych bohaterów, okaże się, że na ich tle nasze życie (mimo tego całego technologicznego otoczenia, w którym się znajdujemy i które wypełnia w dużej części nasz czas) wcale nie jest bogatsze ani pełniejsze niż to, które było ich udziałem.

Weźmy dla porównania Aleksandra III Macedońskiego zwanego też Aleksandrem Wielkim – króla Macedonii z dynastii Argeadów żyjącego w latach 336–323 p.n.e. wybitnego stratega i zdobywcę, którego czyny trwale zapisane zostały w historii. Jego bohaterskie dokonania wypełniłyby strony niejednej powieści. W dodatku, do dziś przywołuje się jego umiejętności jako taktyka wojennego i polityka. Toczył zwycięskie bitwy z wojskami Traków, Ilirów, Persów i Hindusów. Tworzył karne oddziały piechoty. Do walki wykorzystywał formację zwaną falangą i ciężką jazdę macedońską – hetajrach.

Z bliższych nam pod względem czasu postaci mamy jeszcze wielkich podróżników, odkrywców nowych lądów. Do najwybitniejszych i najbardziej znany jest niewątpliwie Krzysztof Kolumb - włoski żeglarz, podróżnik i nawigator, pod którego przywództwem trzy statki: „Santa María”, „Nina” i „Pinta” w poszukiwaniu drogi morskiej do wschodniej Azji w 1492 roku dotarła do Ameryki. Innym wielkim żeglarzem i odkrywcą jest Marco Polo, który jako jeden z pierwszych europejczyków dotarł do Państwa Środka, co umożliwiło otwarcie szlaków handlowych z Chinami. Pamiątką tego wyczynu jest tak popularny na naszych stołach makaron przywieziony przez wybitnego tego kupca z Wenecji. Marco Polo przemierzył też Jedwabny Szlak, który odegrał ogromną rolę w dziejach świata. Jego przygody, które przeżył w trakcie wypraw znalazły się księdze „Opisanie świata” Rustichella z Pizy. Zostały spisane w czasie, pobytu Marco Polo w niewoli po klęsce w bitwie morskiej pomiędzy Wenecją a Genuą.

Vasco da Gama - to kolejny w wielkich odkrywców. Znany jest z tego, że jako pierwszy dopłynął z Europy do Indii w 1498 roku. Tym samym wytyczył morski szlak handlowy do Azji. Inny z grona morskich podróżników to Ferdynand Magellan, który opłynął Ziemię w latach 1519-152.

Bohaterów było wielu. Warto śledzić ich losy, z których możemy dowiedzieć się ciekawych faktów, ale też popatrzeć na nasze życie z innej perspektywy. Wiele wiemy o wybitnym wodzu i cesarzu Napoleonie, ale i my mieliśmy niemniej wybitnych ludzi, z których możemy być naprawdę dumni, choć wiedza o nich nie przebija się do szerszej publiczności. Zamierzam to zmienić, przypominając o nich w swoich felietonach.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA