Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Będzie przebudowa Przyczółkowej

16-06-2021 22:04 | Autor: Piotr Celej
Jak podał burmistrz dzielnicy Wilanów Ludwik Rakowski, dokumentacja projektowa przebudowy skrzyżowania Przyczółkowej z Vogla i Branickiego jest na ostatnim etapie uzgodnień. W projekcie widzimy, że ulica Przyczółkowa ma zostać poszerzona i pojawi się na niej istotna dla Miasteczka Wilanów zawrotka.

Miasteczko Wilanów jest wyjątkowym projektem urbanistycznym w skali całego kraju. Niestety, problemem osiedla jest kwestia dojazdu. Nie funkcjonuje tu tramwaj ani metro przez co większość ruchu odbywa się transportem samochodowym. Odwiecznym problemem stały się więc wjazdy do dzielnicy. Większość kierowców wjeżdża na miasteczko ruchliwą al. Rzeczypospolitej, co w godzinach szczytu wiąże się z odstaniem kilku długości świateł kierowania ruchem. Można było skorzystać też ze skrętu z ul. Przyczółkowej w kierunku ul. Branickiego, ale sytuacja drogowa na co dzień nie jest tam wcale lepsza. Ewentualna kolizja lub unieruchomiony pojazd rodziły prawdziwy chaos na wąskiej uliczce. Znawcy lokalnych dróg korzystali czasem ze skrótu ulicą Arbuzową, ale ten przejazd został niedawno zamknięty.

Obecnie trwają intensywne prace nad odkorkowaniem dzielnicy. Nowy most z wjazdem od ulicy Sarmackiej stoi gotowy i czeka na odbiory techniczne. Niedługo pojawi się też połączenie Wilanowa z Ursynowem poprzez Obwodnicę Południową Warszawy i przedłużenie ul. Branickiego. Wkrótce zmienić się ma również newralgiczne skrzyżowania ul. Vogla z Przyczółkową. Dodając do tego prowadzoną inwestycję Zarządu Transportu Miejskiego, czyli tramwaj do Wilanowa, już niedługo problemy, o których była mowa, przestaną być aktualne.

Będzie zawrotka

Powstający projekt przebudowy skrzyżowania ul. Przyczółkowej z Branickiego i Vogla będzie niezwykle istotną inwestycją dla Miasteczka Wilanów. "Dokumentacja projektowa jest już na ostatnim etapie uzgodnień w Biurze Zarządzania Ruchem Drogowym. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie zezwoleń na realizację inwestycji drogowej" – poinformował na Facebooku burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski.

Dokumentacja obejmuje poszerzenie Branickiego do Sarmackiej do dwóch / trzech pasów plus rezerwę pośrodku pod trasę tramwajową. Na samym skrzyżowaniu szykują się również duże zmiany. Najważniejszymi będą dwa pasy do skrętu w lewo, w Branickiego. Będą też trzy pasy dla wyjeżdżających z Vogla. Obecnie jest zaledwie jeden i lewoskręt potrafi blokować jadących w innych kierunkach. Trzy pasy będą mogli też wykorzystać wyjeżdżający na Przyczółkowej z ul. Branickiego. Pojawi się również niezwykle istotna brakująca zawrotka.

Zadbano o rowerzystów, o pieszych nie

Droga rowerowa po zachodniej stronie ul. Przyczółkowej jest bardzo często uczęszczana, szczególnie w weekendy. Projekt musiał znaleźć rozwiązanie również dla właścicieli jednośladów. Przy Branickiego pojawi się skrzyżowanie w formie ronda, które ma w założeniu poprawić bezpieczeństwo na trasie.

Niestety, projekt ma też minusy – przejście przez Przyczółkową jest obecnie możliwe tylko po południowej stronie skrzyżowania. Chcąc więc dostać się na drugą stronę będąc jeszcze przed skrzyżowaniem musimy pokonać aż trzy zebry. To rozwiązanie ma zostać, zaś Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym Tamása Dombiego, tłumaczy to rozwiązanie przepustowością ul. Przyczółkowej.

Ambitny plan jest jednak drogi. Jak podała "Gazeta Stołeczna", dzielnicy brakuje pieniędzy – według wstępnych szacunków przebudowa będzie kosztować około 15 milionów złotych, a Wilanów ma do dyspozycji zaledwie 10 mln na wszystkie budowy w latach 2022-23. Z pewnością więc trzeba będzie najpierw zabezpieczyć pieniądze na inwestycję, zanim rozpocznie się przetarg na realizację.

Fot. ZDM

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA