Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Będzie nowy park na Służewcu

28-07-2021 21:14 | Autor: Piotr Celej
Powstanie nowy Park Linearny Suwak. Jeszcze w lipcu Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ma ogłosić przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie nowej, atrakcyjnej przestrzeni dla mieszkańców. Niezagospodarowany dotąd teren położony wzdłuż linii kolejowej, w odpowiedzi na zróżnicowane potrzeby mieszkańców, stanie się pełnym zieleni miejscem rekreacji i wypoczynku. Powstanie również tutaj ścieżka rowerowa.

Dotychczas w tym miejscu były nieużytki wykorzystywane czasem przez miłośników alkoholu pod chmurką. Teraz teren wzdłuż torów kolejowych ma stać się przestrzenią otwartą dla mieszkańców.

Potrzeby różnych grup

Jeszcze w roku 2021 zostanie wykonany projekt Parku Linearnego Suwak. Rozpoczęcie prac budowlanych planuje się w roku 2022, a ich zakończenie – latem 2023 roku. W założeniu przyszły Park Linearny Suwak ma zaspokajać potrzeby różnych grup mieszkańców, w tym pieszych, rowerzystów, rodzin z dziećmi czy seniorów. Z uwagi na bezpieczeństwo przyszłych użytkowników tej przestrzeni wyraźnie rozdzielone zostaną alejki dla spacerowiczów i ścieżka rowerowa poprzez żywopłot z krzewów liściastych. Zamontowane zostanie także oświetlenie. W ramach realizacji projektu teren przyszłego parku w pierwszej kolejności zostanie uporządkowany.

Obecnie teren między blokami, biurowcami i hotelem a linią kolejową przy ul. Suwak jest zaniedbany, należy więc usunąć m.in. pozostałości po ogródkach działkowych, ogrodzenia, fundamenty i starą altanę letniskową. Docelowo teren przyszłego Parku Linearnego Suwak o pow. 20 tys. m kw. – stanie się miejscem pełnym zieleni i estetycznej małej architektury, gdzie będzie można odpocząć obok łąki kwietnej, na ławce lub leżaku, swobodnie przejechać rowerem, a nawet poopalać się na piasku.

Hamaki pod czereśniami

Alejki zostaną wykonane z nawierzchni mineralnej. Okoliczni mieszkańcy będą mieć ułatwione zejście do parku, od strony budynków położonych nieco wyżej, a osoby z niepełnosprawnościami czy opiekunowie z dziećmi w wózkach i seniorzy będą mogli skorzystać z pochylni. Po spacerze użytkownicy parku odpoczną na jednej z 60 ławek, drewnianych leżakach czy hamakach.

Ścieżka rowerowa z nawierzchni bitumicznej połączy trzy dzielnice – Ursynów, Mokotów i Ochotę. Ścieżka będzie zaczynała się przy ul. Suwak, w pobliżu stacji PKP Służewiec, a kończyła przy ul. Woronicza. Rowerzyści będą mogli także skorzystać ze stojaków rowerowych i wiat. Bardzo istotnym elementem nowego zagospodarowania tego terenu będzie zieleń. Planuje się posadzenie 50 drzew (w tym 25 owocowych), o obwodach 16 i 18 cm, z gatunków: klon polny, klon tatarski, lipa drobnolistna, głogi dwuszyjkowy i szkarłatny, jarząb szwedzki i pospolity, ozdobne odmiany jabłoni, czereśnia ptasia. Kwitnące drzewa owocowe będą cieszyły oczy mieszkańców, ale również stanowiły źródło pożywienia dla ptaków późną jesienią i wczesną zimą. Użytkowników parku będą otaczały krzewy (na powierzchni 4200 m kw.) – derenie, forsycje, ligustry, irgi, hortensje, wiciokrzewy, jaśminowce, róże, lilaki i pęcherznice.

Posadzone zostaną również byliny i trawy (na powierzchni ponad 3000 m kw.). Przewidziano gatunki roślin, które będą zachwycały wyglądem i zapachami – m. in. marzankę wonną, konwalię majową, bodziszka, barwinka czy dzwonki szerokolistne. Z traw ozdobnych oko będą cieszyć: śmiałek darniowy, trzcinnik leśny i proso rózgowate. Nad runem z bluszczem pospolitym będzie można się przejść pomostem.

Naturalne zagłębienia terenu zostaną zagospodarowane w formie ogrodów deszczowych, które obsadzone zostaną roślinnością dostosowaną do warunków okresowego zalewania. Każdy, kto będzie chciał się dowiedzieć więcej na temat przeszłości Służewca, zaczerpnie tę wiedzę z tablic informacyjnych, których treść będzie nawiązywać do powojennej historii tego dawniej rolniczego obszaru, zaczynającej się w 1951 r., gdy rząd PRL podjął decyzję o utworzeniu tzw. Służewca Przemysłowego.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA